Foto: LETA

Valsts atpirkusi vairāk nekā 10 000 hektārus privātās lauku zemes par 28 miljoniem eiro 0

“Attīstības un finanšu institūcijas “Altum” pārvaldītais Zemes fonds kopš darbības sākuma četru gadu laikā iegādājies vairāk kā 530 zemes īpašumus 10 000 hektāru platībā, darījumos kopumā ieguldot 28 miljonus eiro, informē “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Kopumā pieprasījums pēc Zemes fonda pakalpojumiem saglabājas augsts ar pieaugošu tendenci.

Šogad pirmo četru mēnešu laikā Zemes fonds veicis 104 jaunus darījumus 6,9 miljonu eiro apmērā, iegādājoties 2188 hektārus, tai skaitā 1090 hektārus ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām lauksaimniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopējais darījumu apjoms šogad ir divkāršojies salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu gan platību, gan ieguldīto resursu ziņā.

“Nepilnos četros gados Zemes fonda portfelis sasniedzis pirmos 10 000 hektāru, darījumu apjomam ar katru gadu pieaugot. Īpaši jāizceļ reversās nomas pakalpojums, kura pieprasījums šā gada pirmajā ceturksnī pieaudzis par 110% salīdzinot ar pagājušo gadu. Pārdodot zemi fondam ar atpakaļpirkuma tiesībām, lauksaimnieks iegūst finanšu resursus un saglabā tiesības lietot zemi, un pēc pieciem gadiem var to atpirkt par garantētu cenu. Reversā noma palīdz pārvarēt grūtības, kas radušās pēdējo divu gadu smago laikapstākļu ietekmē, un kalpo par noderīgu instrumentu, lai turpinātu veiksmīgi strādāt un attīstīties,” norādīja Bērziņš.

Viņš arī akcentēja, ka kopējā lauksaimniecības zemes tirgū fonda darījumu īpatsvars ir mazs, tomēr vienlaikus tas kalpo kā efektīvs instruments zemes atgriešanā lauksaimnieciskajā darbībā, kā arī noteiktu lauksaimniecības jomas nepilnību risināšanā situācijās, kad saimniecībai finansēšanas iespējas komercbankās ir izsmeltas.

Zemes fonds tā dibināšanas laikā 2015.gadā nopirka 560 hektārus lauksaimniecības zemes (39 darījumi), savukārt 2016. gadā – 1478 hektārus (73 darījumi), 2017. gadā – 2157 hektārus (141 darījums), 2018. gadā – 3623 hektārus (176 darījumi), bet 2019. gada pirmajos četros mēnešos – 2188 hektārus (104 darījumi).

Zemes fonds nopircis īpašumus visos Latvijas reģionos, un lielākās zemes platības ir iegādātas Zemgalē – 3529 hektāri (tai skaitā reversās nomas darījumos 1238 hektāri), Kurzemē fonds iegādājies īpašumus ar kopējo platību 2794 hektāri (reversā nomā 1252 hektāri), Vidzemē – 1717 hektāri (reversā nomā 356 hektāri), Rīgas reģionā – 1209 hektāri (reversā nomā 203 hektāri), savukārt Latgalē – 757 hektārus (reversā nomā 151 hektārs).

Reklāma
Reklāma

Iegādātie īpašumi vidēji divu mēnešu laikā tiek iznomāti – šobrīd 98% fonda īpašumu jau ir nomnieki – lauksaimnieki, kuriem lauksaimniecības zeme nepieciešama saimnieciskās darbības attīstīšanai. Tai skaitā zeme iznomāta arī vairāk kā 10 jaunajiem lauksaimniekiem.

kā ziņots, Zemes fonds darbojas kopš 2015. gada jūlija. Tas pērk nekustamos īpašumus visā Latvijas teritorijā, kas atbilst noteiktiem kritērijiem. Fonds pērk īpašumus par cenām, kas nepārsniedz vidējās cenas tirgū līdzvērtīgai lauksaimniecības zemei attiecīgajā novadā un pagastā. 2017. gada novembrī fonds sāka piedāvāt reversās nomas pakalpojumu.

Zemes fonds iegādājas lauksaimniecības zemi no īpašniekiem, kas kādu iemeslu dēļ nevar vai nevēlas īpašumu apsaimniekot. Savukārt reversās nomas darījumā iegūtos resursus klienti visbiežāk izmanto, lai iegūtu finanšu līdzekļus citas zemes vai tehnikas iegādei, ja nauda tam nav pieejama bankā; apgrozāmajiem līdzekļiem, kad banka lielu esošo kredītsaistību dēļ saimniecībai nevar izsniegt jaunu apgrozāmo līdzekļu aizdevumu kā arī, lai norēķinātos ar piegādātājiem.

“Altum” ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.
2017. gada 24. oktobrī “Altum” obligācijas tika iekļautas regulētajā tirgū – biržas Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.