Valsts atbalsts smēķēšanas atmešanai 0
Veselības ministrija sākusi īstenot pilotprojektu smēķēšanas atmešanas veicināšanai.
Līdz 2019. gada marta beigām ikvienam pilngadīgam Latvijas iedzīvotājam būs iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti. Savukārt ģimenes ārstu un grūtnieču aprūpē iesaistīto speciālistu uzdevums – informēt par to savus pacientus un mudināt iesaistīties šajos pasākumos.
Marta beigās uz pirmo nodarbību Valmieras jaunatnes centrā “Vinda” jau pulcējās Valmieras un tuvējo pagastu iedzīvotāji. Aprīlī darbu sāks grupas Alūksnē, Aizkrauklē, Jelgavā, Jūrmalā, Saldū un Rīgā. Līdz 2019. gada marta beigām tiks noorganizētas piecdesmit šādas grupas, tajā skaitā vairākas grupas grūtniecēm un jaunajām māmiņām.
“Šāds atbalsta pasākumu kopums pieaugušajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu, tiek organizēts pirmo reizi. Visi grupu vadītāji ir apmācīti darbam ar jaunu smēķēšanas atmešanas atbalsta programmu, kura izstrādāta tieši šim projektam un kurā apkopotas modernas, uz pētījumiem balstītas metodes,” stāsta projekta koordinatore, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes apmācību un informācijas sektora vadītāja psiholoģe Inga Dreimane. Paredzēts, ka katrā grupā būs ne vairāk par 12 dalībniekiem. Pagaidām tiek testēts arī vēlamais grupu nodarbību skaits – četras vai septiņas, taču kopējais šim mērķim atvēlēto stundu skaits paliks nemainīgs.
Pilotprojekta aktivitātēs būs iesaistīti arī ģimenes ārsti, ginekologi un vecmātes, kuriem jau izsūtītas speciālas rokasgrāmatas. Līdzīgi informatīvie materiāli pieejami arī atbalsta grupu vadītājiem un dalībniekiem. “Rokasgrāmatā ārstiem iekļauta informācija gan par smēķēšanas ietekmi uz veselību un augļa attīstību, gan to, kā runāt ar pacientu un kādus jautājumus par smēķēšanu ir vērts uzdot, bet kādi jautājumi ir bezjēdzīgi, kādas metodes var izmantot smēķēšanas pārtraukšanai. Jau sen pierādīts, ka moralizēšanai un pamācīšanai nav panākumu ne bērnu audzināšanā, ne paradumu maiņā pieaugušajiem. Daudz svarīgāka ir iejūtīga un pamudinoša attieksme, kas liek paraudzīties uz savu dzīvi ilgtermiņā gan kā smēķētājam, gan kā nesmēķētājam,” norāda psiholoģe.
Vairākas atbalsta grupas tiks rīkotas topošajām un jaunajām māmiņām. Pirmā grupa savu darbu sāk jau šoceturtdien, 5. aprīlī, Jelgavā.
Lai pieteiktos uz bezmaksas nodarbībām, nav vajadzīgs ārsta nosūtījums, tikai vēlme un motivācija atmest smēķēšanu. Arī informācija par grupu dalībniekiem ir konfidenciāla, tas nozīmē, ka neviens cilvēks no malas nedrīkst piedalīties nodarbībās.
Vai šajā projektā izdosies iesaistīt arī pīpmaņus vīriešus? “Mums bija patīkams pārsteigums, ka puse dalībnieku, kuri jau pieteikušies uz atbalsta grupu nodarbībām, ir vīrieši ar atšķirīgu smēķētāja stāžu – no dažiem līdz par vairākiem desmitiem gadu. Tas nozīmē, ka viņi domā par savu veselību un ka viņus saista nodarbību formāts, kas ļauj pašiem strādāt ar sevi un izlemt, kā rīkoties tālāk,” uzsver psiholoģe.