Valsts apmaksātu surdotehniku plāno nodrošināt arī bērniem ar vieglu vājdzirdību 0

Valdība šodien akceptēja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka kārtību, kādā par valsts līdzekļiem tiek nodrošināti tehniskie palīglīdzekļi, cita starpā paredzot, ka apmaksātu surdotehniku varēs saņemt arī bērni, kuriem noteikta pirmā vai otrā vājdzirdības pakāpe, nevis vismaz trešā pakāpe, kā līdz šim.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Grozījumi arī paredz būtiskas izmaiņas 2009.gadā izveidotā tehnisko palīglīdzekļu cilvēkiem ar redzes un dzirdes invaliditāti sarakstā. Labklājības ministrija (LM) cer esošajā tiflotehnikas un surdotehnikas sarakstā iekļaut modernākus un mūsdienām piemērotākus tehniskos palīglīdzekļus, piemēram, asins analīžu ierīces cukura līmeņa noteikšanai ar runas funkciju, šķidruma līmeņa noteicējus ar runas funkciju, diega ieveramos un digitālās vizuālās saziņas ierīces vājdzirdīgiem cilvēkiem. Tādējādi tiktu uzlabotas cilvēku iespējas iekļauties sabiedrībā, tostarp strādāt algotu darbu, iegūt izglītību un aprūpēt bērnus, norāda ministrijas pārstāvji.

Viņi aprēķinājuši, ka jauno tehnisko palīglīdzekļu iegādei 2015.gadā un turpmākajos gados ik gadu nepieciešami papildus 453 890 eiro. Līdzekļu pieprasījums ir iekļauts LM 2015.gada jauno politikas iniciatīvu sarakstā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārējām noteikumos apstiprinātajām izmaiņām papildu līdzekļi nav nepieciešami, tomēr sagaidāms, ka arī tās uzlabos tehnisko palīglīdzekļu pieejamību. Piemēram, plānots, ka cilvēki ar redzes un dzirdes traucējumiem, kuri aprūpē bērnu līdz pusotra gada vecumam, iepriekšminētos palīglīdzekļus varēs saņemt steidzamības kārtā.

Grozījumi arī nosaka, ka sociālās rehabilitācijas pakalpojumu cilvēkiem ar redzes un dzirdes invaliditāti varēs pārtraukt uz laiku, kamēr cilvēks ārstējas ārstniecības iestādē. Tas nozīmē, ka pēc izārstēšanās uzsākto sociālo rehabilitāciju varēs turpināt.

Vienlaikus noteikts, ka cilvēki ar redzes un dzirdes invaliditāti nevarēs vienlaicīgi pieteikties tādiem tehniskajiem palīglīdzekļiem, kuriem ir vienāds praktiskais lietojums. Savukārt gadījumos, ja persona mēneša laikā no uzaicinājuma ierasties saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nosūtīšanas dienas, iepriekš nebrīdinot un bez attaisnojoša iemesla, neieradīsies saņemt pakalpojumu, viņa tiks izslēgta no pakalpojuma saņēmēju rindas. Šādas izmaiņas nepieciešamas, lai izvairītos no mākslīgām tehnisko palīglīdzekļu saņēmēju rindām, skaidro LM.

Tāpat cilvēki varēs izvēlēties, kā ērtāk sazināties ar pakalpojuma sniedzēju – ierodoties personīgi, nosūtot informāciju pa pastu vai ar elektroniskā pasta starpniecību.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, valstī uz 2014.gada 1.janvāri bija 161 483 cilvēki ar invaliditāti, kuri saņēma aģentūras administrētos pakalpojumus, no tiem 7605 bērni. Redzes invaliditāte pērn pirmreizēji noteikta 666 personām, no tām 32 bērniem, bet dzirdes invaliditāte – 84 personām, no tām 36 bērniem.

Reklāma
Reklāma

2013.gada pirmajos trīs ceturkšņos Latvijas Neredzīgo biedrība un Latvijas Nedzirdīgo savienība kopumā izsniegusi 5831 tehniskos palīglīdzekli, no kuriem 2477 ir tiflotehniskie un 3354 surdotehniskie palīglīdzekļi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.