Foto – Karīna Miezāja

Valsts apmaksātu speciālistu mājas vizīšu ir par maz 0

“Speciālista mājas vizīte nepieciešama, ja gulošam pacientam vajag noformēt invaliditātes 1. grupu, lai viņš varētu saņemt sociālo pabalstu. Arī pēc gūžas kakliņa lūzuma vajadzīga ķirurga konsultācija, bet diabēta slimniekiem ar smagām komplikācijām endokrinologa padoms.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Pati zvanu speciālistiem, lai vienotos par mājas vizīti vai iedodu tālruņa numuru tuviniekiem, lai viņi sarunā vēlamo laiku un dienu,” atklāj Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja un Balvu ģimenes ārste Līga Kozlovska, piebilstot, ka atkarībā no attāluma par mājas vizīti jāmaksā 10 – 20 lati. Balvos nav liela speciālistu izvēle, piemēram, neirologs atbrauc tikai reizi nedēļā no Valmieras – pa kuru laiku lai viņš apmeklē gulošu pacientu? “Ja 1. grupas redzes invalīdam, kuram turklāt ir kustību traucējumi, laukos būtu nepieciešama regulāra acu ārsta aprūpe, nevaru iedomāties, kā to varētu nodrošināt,” spriež Līga Kozlovska.

Lielajās pilsētās speciālistu mājās sagaidīt ir lielākas cerības, būtu tikai nauda.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Maksa par mājas vizīti atkarīga no tā, kādas specialitātes ārsts tas ir un vai pacientam nepieciešama profilaktiska, diagnostiska vai terapeitiska palīdzība. Piemēram, kardiologa konsultācija pie pacienta mājās maksā 45 latus,” pa tālruni skaidro Rīgas medicīnas centra “Valeo” darbinieks.

Par saņemto pakalpojumu tiek izsniegts arī čeks, ko pacienta tuvinieki var iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā, lai saņemtu nodokļu atmaksu. Klīnika “Premium Medical” pie slima, nevarīga seniora mājās var atsūtīt pat geriatru, par kura konsultāciju jāmaksā 80 latu (cenā iekļauta 90 minūšu ilga konsultācija un ceļa izdevumi), bet Rīgas Pirmais patronāžas serviss piedāvā onkologa, neirologa, traumatologa ortopēda un citu speciālistu konsultācijas pie pacienta mājās, sākot no 30 latiem, turklāt ar portatīvu ultrasonogrāfu iespējams veikt arī izmeklēšanu. Rīdziniekiem ir arī lētākas iespējas, piemēram, Bolderājas poliklīnikā par speciālista mājas vizīti jāmaksā tikai 12 lati.

Īpaši lētāki šie pakalpojumi nav arī citās pilsētās, piemēram, Daugavpils reģionālās slimnīcas un Dobeles slimnīcas speciālistu mājas vizīte maksā Ls 15, Ludzas slimnīcā – Ls 20 (bez transporta izdevumiem), bet Liepājā jārēķinās ar piemaksu par attālumu – par katru nobraukto kilometru līdz pacienta mājai (turp un atpakaļ) jāpiemaksā 15 santīmi.

“Mājas vizītēs ir devies gan rehabilitācijas ārsts, gan algologs, tomēr šādu pakalpojumu iedzīvotāji pieprasa ļoti reti,” pastāstīja slimnīcas pārstāve Indra Grase. Viņa skaidro, ka vecos ļaudis, kas paši nespēj atnākt pie speciālista, tuvinieki ar specializēto transportu tomēr cenšoties nogādāt poliklīnikā, jo tas izmaksā lētāk. Vai tā ir?

Piemēram, Liepājā gulošiem un ratiņkrēslā sēdošiem cilvēkiem pakalpojumus piedāvā divi pārvadātāji. Latvijas Sarkanais Krusts to dara par 8 latiem pilsētas robežās, bet ārpus pilsētas jāpiemaksā vēl 40 santīmi par katru nobraukto kilometru. Uzņēmums “Ģimenes saliņa” pilsētas robežās ved par Ls 15, bet ārpus tās ņem 30 santīmus par kilometru. Nesēju pakalpojuma maksa – lats par katru stāvu.

Reklāma
Reklāma

Savukārt rīdziniekus LSK vadā par 50 santīmiem kilometrā, bet noteikta minimālā maksa – Ls 5. Papildus jāmaksā par nešanu – Ls 3 un gaidīšanu– Ls 3 stundā.

Uzņēmuma “Mentamed” specializētā transporta takse līdzīga, tikai minimālā brauciena maksa lielāka – Ls 12. Secinājums – ja tuvinieks ir gulošs vai tik vārgs, ka nevar nosēdēt parastā auto, ietaupījumu par valsts apmaksāta speciālista konsultāciju – Ls 3 – “apēd” specializētā transporta izdevumi.

 

Psihiatru izsaucāt?

Par psihiatra konsultāciju mājās nav jāmaksā tad, ja cilvēkam jau ir noteikta psihiatriska diagnoze vai arī ģimenes ārsts uzrakstījis atzinumu, ka pacientam, iespējams, ir garīgās veselības traucējumi. Tad tas ir valsts pilnībā apmaksāts pakalpojums, par kuru nav jāmaksā arī pacienta līdzmaksājums. Rīgas ambulatorā garīgās veselības aprūpes centra “Veldre” vadītāja psihiatre Maija Vīgante apliecināja, ka centra dežūrārsts katru nedēļu brauc mājas vizītēs pie pacientiem, kas dzīvo Rīgas pilsētas teritorijā un veselības stāvokļa dēļ paši nevar ierasties pie ārsta.

“Mūsu novadā nemaz nav psihiatra. Ģimenes ārstam atliek vai nu vienoties ar psihiatru Gulbenē, lai tas konsultē pacientu, vai ar pacienta garīgā rakstura problēmām tikt galā pašam,” stāsta Līga Koz­lovska, piebilstot, ka tuviniekiem bieži vien trūkst līdzekļu, lai atvestu dakteri pie slimā, vecā cilvēka.

“Mājas vizītes ietilpst psihiatra pienākumos, bet papildu samaksa par to nav paredzēta, lai gan saistās gan ar laika patēriņu, gan transporta izdevumiem. Speciālists ambulatori stundā var pieņemt divus trīs pacientus, bet mājas vizītē tikai vienu, un valsts maksā pēc apmeklējumu skaita. Protams, ka mēs nākam pie pacientiem mājās gan pēc tuvinieku, gan ģimenes ārsta lūguma,” atklāj Jelgavas slimnīcas “Ģintermuiža” ambulatorā dienesta vadītājs Igors Vasins. Mājas vizīšu skaits gan nav liels – apmēram viena mēnesī. Reizēm pacientu tuvinieki psihiatru atved un aizved ar savu transportu.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga skaidro, ka valsts apmaksātajiem psihiatrijas pakalpojumiem ir tāmes finansējums, tas nozīmē, ka valsts apmaksā psihiatrijas kabineta darbību, kurā ietilpst gan speciālista ambulatorās konsultācijas, gan mājas vizītes (Latvijā ir 43 psihiatrijas kabineti, kuriem šogad piešķirti 1 086 557 lati). Par to, vai un cik bieži doties mājas vizītēs, jālemj pašam psihiatram. Piemēram, Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas speciālisti gadā vidēji dodas 350 – 450 mājas vizītēs.

 

Fakti

Valsts apmaksā:

* psihiatra mājas vizītes pie psihiatriska profila pacientiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar apmeklēt ārstniecības iestādi;

* mājas vizītes pie pacientiem, kam nepieciešama ilgstoša plaušu mākslīgā ventilācija;

* rehabilitologa vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta mājas vizītes pie pacientiem, kuri pārcietuši insultu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.