Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa operatori ir apmācīti sniegt pirmo psiholoģisko palīdzību.
Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa operatori ir apmācīti sniegt pirmo psiholoģisko palīdzību.
Foto: Krists Sprukts/LETA

Valsts apmaksā psiholoģisko palīdzību 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Saeimā iesniegta iniciatīva apmaksāt ārsta nozīmēto psihoterapiju, kura portālā “manabalss.lv” savākusi 10 396 parakstu un nodota izvērtēšanai Darba un sociālo lietu komisijā.

Valdība iedzīvotāju psihiskās veselības nodrošināšanai piešķīrusi vairāk nekā septiņus miljonus eiro, no tiem 5,3 milj. dažādu pakalpojumu pieejamības uzlabošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vasarā ar ģimenes ārsta nosūtījumu būs iespējams saņemt piecas vai desmit klīniskā psihologa konsultācijas. Noslēdzies arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas iepirkums par 4200 psihoterapijas stundām ģimenēm.

Atbalstu sniedz krīzes tālruņi

Ieilgusī pandēmija un noteiktie ierobežojumi rada stresu, trauksmi, nomāktību un dusmas, veicina depresijas un citu garīgu traucējumu attīstību. Lai nodrošinātu plašāku psiholoģisko atbalstu Latvijas iedzīvotājiem, Veselības ministrija piešķīrusi papildu līdzekļus krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” bezmaksas diennakts atbalsta tālrunim.

Tika pieņemti vēl vairāki īpaši apmācīti krīzes konsultanti, kuri uzklausa zvanītājus visu diennakti, sniedzot neatliekamo psiholoģisko palīdzību. Nepieciešamības gadījumā iedzīvotājiem ir iespēja pieteikties arī attālinātām bezmaksas psihologa konsultācijām Covid-19 izraisītās krīzes psiholoģisko seku mazināšanai.

Bezmaksas attālinātās psihologa konsultācijas notiek pēc iepriekšēja pieraksta, izmantojot tiešsaistes platformas “Zoom”, “MS Teams” un “Skype”. Vienu divas dienas pirms konsultācijas tās pieteicējs saņem atgādinājuma īsziņu.

Kopš 2018. gada sociālais uzņēmums “Sonido” īsteno projektu “Parunāsim”. Pa tālruni, kas tika izveidots, lai cilvēkiem, kuri jūtas vientuļi, būtu iespēja kādam piezvanīt, zvanīts gandrīz septiņus tūkstošus reižu, bet pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, zvanu skaits pieaudzis par 24%.

Projektu līdzfinansē valsts finanšu institūcija “Altum”, bet tālruņa līniju apkalpo cilvēki ar invaliditāti. Šobrīd izveidota vēl viena tālruņa līnija “Uzklausīsim”, lai cilvēki savu emocionālo spriedzi varētu mazināt lamājoties un sūdzoties. Zvans gan nav bezmaksas, tā cena 0,60 eiro minūtē.

Reklāma
Reklāma

Riska grupā – pusaudži

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļā pērn par 20% audzis pusaudžu un jauniešu īpatsvars, turklāt vairāk nekā puse tur ievietoti neatliekamā kārtā.

Ārsti norāda, ka pašreizējo situāciju nodaļā veicinājusi tieši pandēmija un ar to saistīti ierobežojumi, jo šajā vecumā komunikācija ar vienaudžiem ir īpaši svarīga.

Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centrs 2020. gada nogalē īstenoja apjomīgu pētījumu, kurā analizēja pandēmijas ietekmi uz jauniešu psihisko veselību, aptaujājot vairāk nekā 1660 pusaudžus vecumā no 12 līdz 19 gadiem.

70,4% atzina, ka pēdējo divu nedēļu laikā ir piedzīvojuši nomāktību, depresiju, 79,2% sastapušies ar grūtībām mācīties, vairāk nekā 60% piedzīvojuši uzmācīgas domas vai ir ļoti viegli aizkaitināmi. Satraucoši ir arī psihiskās veselības lejupslīdes rādītāji.

Pirmajā Covid-19 uzliesmojuma vilnī jaunieši savu mentālo veselību vērtēja lielākoties kā labu vai pieņemamu, toties otrajā vilnī daudzi – ap 30% – to vērtē kā sliktu.

Bērnu psihiatri norāda, ka pusaudžu vecākiem noteikti jāpievērš uzmanība simptomiem, kuri ilgst vismaz divas nedēļas un varētu norādīt uz psihiskās veselības traucējumiem: zudušas intereses, kas līdz šim sagādājušas prieku, pusaudzis kļuvis neparasti viegli aizkaitināms, grūtības iemigt un pamosties, mainījusies apetīte, pusaudzis runā par paškaitējumu vai tā rīkojas, cieš no nepamatotas, saasinātas vainas apziņas.

Šobrīd Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā pieejama atbalsta programma, ko īsteno Pusaudžu resursu centrs un kas paredzēta pusaudžiem ar garastāvokļa traucējumiem, tajā skaitā depresīviem un trauksmes traucējumiem, kā arī pašsavainošanās un pašnāvības risku.

2020. gadā šo palīdzību saņēma vairāk nekā 650 jaunieši.

Pateicoties garīgās veselības fonda “Esi” ziedojumam, Pusaudžu resursu centrā katru dienu darbojas konsultatīvais tālrunis, sniedzot bezmaksas konsultācijas gan pusaudžiem, gan viņu vecākiem un aprūpētājiem.

Pusaudžu resursu centrs ar Veselības ministrijas atbalstu izveidojis arī video­materiālus par to, kā atpazīt un atbalstīt pusaudžus, kas saskārušies ar psihiskās veselības sarežģījumiem – paškaitējumu, pašnāvības riskiem un depresiju.

Videomateriāli pieejami gan centra, gan Bērnu slimnīcas fonda mājaslapās “pusaudzim.lv” un “bsf.lv”.

Bezmaksas psiholoģiskā palīdzība

* Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: uzticības tālrunis 116111 (visu diennakti), e-pasts “[email protected]”, saziņa čatā VBTAI mājaslapā “bti.gov.lv” darbadienās no plkst. 12 līdz 20, mobilā lietotne “Uzticības tālrunis” (pieejams “Play store” un “App store”) vai inspekcijas mājaslapā. Ja nepieciešams atbalsts bērna uzvedības problēmu pārvarēšanā, speciālistu konsultācijas var saņemt, zvanot pa tālr. 67359129.

* Pusaudžu resursu centra konsultatīvais tālrunis 25737363 (darba dienās no 12 līdz 16).

* Centrs “Dardedze” sniedz atbalstu vardarbības novēršanai pret bērniem un viņu ģimenēm pa tālruni 29556680 darba dienās no plkst. 9 līdz 17.

* Centra “Marta” palīdzība sievietēm un viņu bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās – pa tālruni 67378539 darba dienās no plkst. 10 līdz 18.

* Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes” visu diennakti sniedz profesionālu palīdzību, atbalstu un informāciju krīzes situācijās pa tālr. 67222922 vai 27722292.

* Latvijas Psihologu biedrība sniedz konsultācijas tiešsaistē, vecāki un pedagogi aicināti sūtīt e-pastu uz “[email protected]”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.