Ja mugurkaula skriemeļa diska gredzens plīst, mīkstais kodols izlaužas uz āru, nospiežot kādu no tuvumā esošajām nervu saknītēm.
Ja mugurkaula skriemeļa diska gredzens plīst, mīkstais kodols izlaužas uz āru, nospiežot kādu no tuvumā esošajām nervu saknītēm.
Foto – Shutterstock

Kam valsts apmaksā diska trūces operācijas, kāpēc un kā tās notiek 0

No šā gada janvāra pēc ārsta konsilija lēmuma valsts apmaksātu diska trūces operāciju ilgstoši slimojošiem pacientiem un cilvēkiem ar prognozējamu invaliditāti sāka veikt P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas neiroķirurgi, bet aprīlī šis pakalpojums pieejams vēl divās slimnīcās Rīgā, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē un Valmierā. Piešķirtais valsts finansējums – 463 500 eiro – šogad ļaus veikt gandrīz 600 operāciju. Maksas pakalpojumu cenrāžos operācijas izmaksas svārstās no 900 līdz 1700 eiro.

Reklāma
Reklāma

Visbiežāk – jostas un kakla daļā

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Līdz šim Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļ­ezers” gadā tika veiktas ap 150 maksas mikrodiskektomijas un mikrofenestrācijas jeb diska trūces operāciju un, protams, akūtos gadījumos operēja arī neatliekamā kārtā. Šomēnes pēc ilgstoša pārtraukuma atsākta arī valsts apmaksāta plānveida ķirurģiskā diska trūču ārstēšana. Lai to saņemtu, ir daži ierobežojumi. Pirmkārt, jāsaņem ārstu konsilija atzinums, ka slimība ieilgusi vairāk par trim mēnešiem, apdraud pacienta darbaspējas un tās dēļ var iestāties invaliditāte, jo citas terapijas metodes nepalīdz, otrkārt, pacientam jābūt darbspējīgā vecumā, tas ir, no 18 gadiem līdz valstī noteiktajam vecuma pensijas saņemšanas brīdim.

“Gaiļezera” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas neiroķirurgs Kaspars Auslands stāsta, ka disku trūces ir izplatīta slimība. Visbiežāk pro­blēmas rodas mugurkaula jostas daļas ceturtā un piektā skriemeļa līmenī un kakla rajonā. Ļoti reti, ap 1% no visām disku trūcēm, muguras krūšu daļā. Taču mēdz būt pacienti, kuriem ir vairākas trūces gan vienā, gan vairākos līmeņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Starp diviem muguras skriemeļiem atrodas disks, kas sastāv no skrimšļa. Tā ārējais gredzens ir blīvs, bet iekšpuse mīksta. Ja fiziskas slodzes vai kāda cita iemesla dēļ diska gredzens plīst, mīkstais kodols izlaužas uz āru, nospiežot kādu no tuvumā esošajām nervu saknītēm, izraisot sāpes, notirpumu, muskuļu vājumu kājās vai rokās. Bieži vien pacientam var palīdzēt medikamenti, ārstnieciskā vingrošana, fizikālā medicīna vai citas metodes, bet daļai tomēr operācija ir vienīgā iespēja novērst sāpes un citus simptomus, kā arī iespējamo invaliditāti.

Mikrodiskektomija ir saudzējoša operācija, kuru veic caur nelieliem griezieniem ādā. Izmantojot mikroskopisku palielinājumu, ķirurgs izņem bojāto starpskriemeļu diska fragmentu, kas nospiež nervu. Jau nākamajā dienā pēc operācijas pacients var celties no gultas, bet pēc divām trim dienām dodas mājās. Pirmās fizioterapeita konsultācijas pacients saņem jau slimnīcā, viņam tiek ierādīti patstāvīgi veicamie vingrinājumi.

“Apmēram mēnesi pēc operācijas mugura jāsaudzē, jo vietā, kur izņemts diska fragments, veidojas rēt­audi, kas ar laiku aizpilda tukšumu. Taču tā joprojām paliek vājā vieta mugurkaulā. Jārēķinās, ka īsti vesels operētais disks vairs nebūs nekad,” norāda neiroķirurgs. Kā liecina statistika, diemžēl apmēram 5–7% pacientu, kam izoperēta disku trūce, pēc kāda laika tā mēdz atkārtoties. Ārzemēs tiek veikti pētījumi ar sintētiskiem implantiem, ar kuriem tiek aizpildīts caurums bojātajā diskā. Varbūt kādreiz tas ļaus šo problēmu novērst uz visiem laikiem.

Diski plīst, ceļot smagumus

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centra arodveselības un arodslimību ārste algoloģe Jeļena Reste teic, ka muguras veselību visnelabvēlīgāk ietekmē lielu smagumu celšana un pārvietošana, it īpaši, ja vienlaikus jāveic arī rotācijas kustība, jo ļoti strauji pieaug spiediens uz starpskriemeļu diskiem, it īpaši jostas daļā.

“Ja smagumu ceļ ar taisnu muguru, turot nesamo tuvu ķermenim, risks kaitēt muguras veselībai ir vismazākais. Savukārt, ceļot smagumu ar izliektu muguru un zemu noliecoties, var rasties diska izvelvējums – protrūzija vai pat trūce,” norāda ārste. “Lielu smagumu pārvietošana, it īpaši, ja tas jāpaceļ virs galvas, nelabvēlīgi ietekmē gan muguras jostas, gan arī kakla daļu, jo svars gulst arī uz rokām un pleciem. Piemēram, noliktavu un ostu strādnieki un krāvēji kaitē muguras kakla plecu daļai. Bieži mainās noslogojums, kustību leņķi, tādēļ ļoti liela ir iespēja gūt saišu, muskuļu, skriemeļu, starpskriemeļu disku un citu muguras struktūru bojājumus.”

Reklāma
Reklāma

Disku trūcē var iedzīvoties arī ātrās palīdzības feld­šeres, sociālās aprūpētājas, sanitāres, kuru ķermeņa uzbūve nav piemērota lielu smagumu (pacientu vai aprūpējamo) celšanai un pārvietošanai, jo sievietēm muskulatūra nav tik attīstīta kā vīriešiem. Turklāt cilvēka ķermenis nav ērti satverams, kas rada papildu risku, tādēļ ļoti svarīgi ievērot pareizu celšanas tehniku, pretējā gadījumā var iedzīvoties disku trūcē.

J. Reste uzsver, ka arī ilgstoša vibrācija, kurai pakļauti sabiedriskā transporta vadītāji, traktoristi vai tālbraucēji šoferi, var radīt mugurkaula bojājumus. Lai gan modernai tehnikai, piemēram, jaunam trolejbusam vai traktoram vibrācijas līmenis ir daudz mazāks, mugurkaulu nelabvēlīgi ietekmē arī paātrinājums un triecieni, piemēram, strauja bremzēšana vai braukšana pa bedrainiem ceļiem. Starpskriemeļu diski ir kā amortizatori, kas uztver un mazina trieciena vilni. Ja uz tiem iedarbojas nepārtraukti, nelielie bojājumi summējas un rodas disku trūce.

Kas jāzina par valsts apmaksātu diskektomiju

* To veic P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā un Vidzemes slimnīcā.

* Pacientam par vienu uzturēšanās dienu diennakts stacionārā, sākot ar otro dienu, jāveic pacienta iemaksa 10 eiro apmērā, bet ārstniecības iestāde var iekasēt līdzmaksājumu ne vairāk kā 31 eiro apmērā.

* No pacienta iemaksām ir atbrīvotas vairākas iedzīvotāju grupas, piemēram, 1. grupas invalīdi, politiski represētās personas, trūcīgās personas (uzrādot atbilstošu izziņu) un citas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.