Valsts aizsardzības resora galvenajā mītnē neizskaidrojamu labvēlību bauda Nagļa uzņēmums 4
Nomas līgums ar bijušajam Privatizācijas aģentūras vadītājam Jānim Naglim piederošo uzņēmumu SIA “Arsan” liedz aizsardzības resoram pilnvērtīgi izmantot Krustabaznīcas ielas teritoriju, secināts Valsts kontroles pārbaudē par to, vai īpašumu Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, aizsardzības resors pārvaldījis valsts interesēs.
Valsts kontrolē informēja, ka trešdaļa Aizsardzības ministrijas (AM) valdījumā esošās teritorijas Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, kur vēsturiski atrodas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vadības galvenā mītne – Apvienotais štābs, realitātē nav pieejama aizsardzības nozares vajadzībām.
“Lai arī pēdējos gados nepieciešamība aizsardzības resoram visu šo teritoriju izmantot savām vajadzībām ievērojami pieaugusi, zemes un telpu nomas līgumi ar privātu uzņēmēju – “Arsan” – kas noslēgti uz 40 gadiem, ir spēkā joprojām un liedz aizsardzības resoram pilnvērtīgi izmantot Krustabaznīcas ielas teritoriju,” secinājuši revidenti.
Saskaņā ar līgumiem “Arsan” drīkst nomāto zemi izmantot ēku un būvju celtniecībai, ekspluatācijai un apsaimniekošanai biroju un tirdzniecības vajadzībām, kā arī slēgt apakšnomas līgumus. Ar “Arsan” noslēgtajos nomas līgumos nav arī noteikumu, kas ierobežotu nomnieka vai apakšnomnieku darbību, ņemot vērā, ka nomātā teritorija ir valsts aizsardzības objekts.
Valsts kontrole, veicot pārbaudi, īpaši pievērsās pēdējiem desmit gadiem, kad nekustamo īpašumu objekts Krustabaznīcas ielā 11 ir nonācis Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra (VAMOIC) pārvaldīšanā.
“VAMOIC kā šī īpašuma pārvaldītājs ne tikai nav rosinājis pārskatīt noslēgto līgumu nosacījumus, bet arī nav izmantojis līgumos paredzēto iespēju uzsākt līgumu laušanas procedūru, lai gan “Arsan” sistemātiski un ilgstoši kavējusi maksājumus un šāds noteikums līgumos ir paredzēts,” norādīja revidenti.
Revidentu ieskatā, ieilgušo un apjomīgo kavēto maksājumu dēļ “Arsan” regulāri kreditēta uz valsts rēķina līdz brīdim, kad parāds tiek atmaksāts. Proti, VAMOIC veic samaksu nomnieka vietā, bet nomnieks vēlāk norēķinās ar VAMOIC.
Turklāt VAMOIC nevienā gadījumā nav izmantojis līgumos paredzētās tiesības uzsākt saistību piespiedu izpildi. Saskaņā ar bilances datiem 2020.gada 1.janvārī prasības summa pret “Arsan” bija 122 371 eiro.
“VAMOIC ne reizi nav izmantojis arī iespējas pārskatīt līgumu nomas maksu. Joprojām ir spēkā vairāk nekā pirms 20 gadiem nolīgtā nomas maksa, kas jau slēgšanas brīdī bija zemāka par normatīvajos aktos pieļauto. Lieki piebilst, ka šajā laika periodā ir pieaugusi zemes un īpašumu kadastrālā vērtība un tirgus cena, bijusi inflācija un mainījušies citi apstākļi, kuru dēļ līgumu noteikumi būtu pārskatāmi. Piemēram, saskaņā ar 1998.gadā noslēgto līgumu “Arsan” par telpu nomu joprojām maksā 914 eiro mēnesī bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN),” norādīja Valsts kontrolē.
Revidenti veica aplēsi, pamatojoties uz Centrālās statistikas pārvaldes patēriņa cenu indeksa palielinājumu no 1999.gada janvāra līdz 2020.gada martam, un secināja, ka šobrīd nomas maksai vajadzētu būt ap 1883 eiro mēnesī.
Revidenti arī konstatēja, ka aizsardzības resorā ir veikts izvērtējums par līgumattiecību pārtraukšanu ar “Arsan”, kas beidzies bez rezultāta “Arsan” pieprasītās kompensācijas apmēra dēļ. Šobrīd līgumattiecības ar “Arsan” turpinās un trešā daļa no valsts aizsardzības objekta teritorijas Rīgā, Krustabaznīcas ielā 11, aizvien nav pieejama NBS vajadzībām.
“Firmas.lv” informācija liecina, ka SIA “Arsan” reģistrēta 1996.gadā. Tās pamatkapitāls ir 163 630 eiro. Naglim pieder 58,7% “Arsan” daļu, Ilmāram Blumbergam – 28,26%, bet Mārim Tiknusam – 13,04%.
Patlaban nav pieejami dati par “Arsan” darbību 2020.gada, bet 2019.gadu uzņēmums noslēdz ar 162 261 eiro apgrozījumu un 14 577 eiro zaudējumiem.