“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 122
Esmu vecmāmiņa 3 mazdēliem sava dēla ģimenē. Vēlos uzrakstīt par situāciju, kurā nonācis mans dēls Uldis, jo viņš pirms 2 gadiem iegādājās savai lielajai ģimenei māju un samaksāja 2% no tās vērtības Valsts nodevu, lai gan viņam bija tiesības uz samazinātu 0,5% nodevu, jo viņam uz to brīdi jau bija 3 bērni.
Taču ne Zemesgrāmatas darbinieks, ne notārs neuzskatīja par svarīgu sniegt viņam šādu informāciju par viņa tiesībām. Līdz ar to, par šādu likmi dēls uzzināja pavisam nejauši no kāda sava paziņas, kuram arī ir 3 bērni un kurš tika informēts par šādu atlaidi un samaksāja 0,5%.
Dēls iesniedza civiltiesiskā kārtā tiesā prasību ar skaidrojumu, ka viņam arī ir tiesības uz šādu atlaidi, bet tiesa nolēma par labu valstij un neatmaksā pārmaksāto Valsts nodevu. Tas pats notika arī Apelācijas kārtībā -atteikums. Skaidrojums ir tāds, ka viņš nav Zemesgrāmatā iesniedzis Ģimenes karti 3+, līdz ar to viņam nepienākas atlaide.
Manuprāt, tādā gadījumā tiesneši burtiski skata tikai pēc likuma panta, nevis pēc īstenības, ka šim cilvēkam ir 3 bērni, tikai trūkst pierādījuma dokumenta. Bet absurds ir tas, ka šādā gadījumā valstij par ģimeni ir vienkārši nospļauties, jo, redz, svarīgs ir dokuments, nevis tas, ka viņam ir 3 bērni.
Pats fakts, ka valsts no vienas puses sludina – jā, mums vajag daudzbērnu ģimenes, mēs atbalstām tās visādos veidos, bet no otras puses – lūk, kas notiek īstenībā – nē, mēs šādai ģimenei neatmaksāsim neko, jo šīs ģimenes galva neuzrādīja konkrēto dokumentu.
Tātad mūsu valstī galvenais ir papīrs, nevis ģimene. Pēc tam brīnāmies, ka tik daudz jaunu ģimeņu aizbrauc, tik daudzi neciena valsti un neuzticas ne valdībai, ne likumdošanai, ne tieslietu sistēmai. Dēls nepērk māju katru gadu un nedarbojas ar nekustamajiem īpašumiem, viņš pirmo un vienīgo reizi pirka savai ģimenei māju.
Kur ir viņa vaina, ja viņš nezināja, ka notāram vai zemesgrāmatai ir jāuzrāda šāda 3+ karte? Kāpēc notārs, kurš ir valsts amatpersona, nevar izdarīt savu darbu un informēt klientu par viņa tiesībām?
Kāpēc mūsu valstī vēl joprojām nav izveidota sistēma, kas automātiski parādītu visus datus par cilvēku un tad šim cilvēkam nebūtu jāpierāda, ka viņam ir 3 bērni? Vai valsts tā mēdz iedzīvoties uz daudzbērnu ģimenes rēķina? Tiešām ir skumji, ka dzīvojam tik nesakārtotā valstī.
Tagad mans dēls gaida Augstākās tiesas sēdi un droši vien atbilde būs tāda pati, kā iepriekš. Jautājums šobrīd jau ir par principu, nevis naudas dēļ – kas valstij ir svarīgāks? Papīrs vai 3 bērnu ģimene? Vēlētos to saprast. Vai valsts kļūtu bagātāka par tiem dažiem tūkstošiem eiro, kas tika samaksāti kā Valsts nodeva, vai ģimenei tiktu šī nauda viņu visu labklājībai?
Vai Latvijā ir arī drosmīgi tiesneši, kas ir spējīgi pieņemt arī nepopulāru lēmumu un ar to veicinātu likumu izmaiņas attiecībā pret daudzbērnu ģimenēm? Es domāju, ka ne jau vienīgā ir šī mana dēla ģimene, kas samaksājusi valstij vairāk, nekā tas būtu bijis jādara.
Visu savu mūžu esmu bijusi lojāla savai valstij, ticējusi. Tagad esmu vīlusies.