Valstī, kur augstākais piena izslaukums 0
Izraēlas piena valde mani iepazīstināja ar vairākām īpatnībām, kas, šķiet, pārvērstas par priekšrocību konkurences cīņā ar citu valstu ražotājiem. Izraēlā ik pēc trim mēnešiem visiem ražotājiem nosaka vienādu piena iepirkuma cenu un to dara trīs pušu – Lauksaimniecības un lauku attīstības ministrijas, pārstrādes uzņēmumu un piena ražotāju – pārstāvji.
Viņi ņem vērā izejvielu, darbaspēka un citu izmaksu izmaiņas. Tātad ES valstīs piena cenu nosaka situācija industriālo produktu tirgū, bet Izraēlā – ražošanas izmaksas. Jūnijā vidējā piena iepirkuma cena ir aptuveni 29,5 santīmi, bet veikalā piens maksā trīs reizes dārgāk.
Vidējais izslaukums no govs Izraēlā pērn bija 11 775 kg (Latvijā 6128 kg) – visaugstākais pasaulē. Piena likumā noteikts, ka to var pārdot tikai vienam pircējam. Vienu reizi gadā pircēju var mainīt.
Izraēlas piena ražotājs saņem ļoti labu veterināro apkalpošanu no kompānijas, kas pieder pašiem zemniekiem. Valstī uz 124 000 govju ir vien 50 veterinārārsti.
Darbojas dzīvnieku obligātā un papildu apdrošināšana, to kopš 1967. gada īsteno lauksaimniecības risku apdrošināšanas fonds KANAT. Tas pieder gan Izraēlas valstij, gan arī lauksaimnieku valdēm un organizācijām. Ikvienam lauksaimniekam vismaz par minimālo summu ir jāapdrošina savs bizness. Kā pastāstīja KANAT mārketinga eksperts Iziks Rofe, apdrošināšanas prēmija ir 0,2 – 5 procenti. Piemēram, ja govs maksā Ls 1700, tad ir jāmaksā 0,5 procentus liela obligātā prēmija, kas veido Ls 8,50 gadā. “Ir gadījumi, kad valdībai apdrošināšanas zaudējumu kompensēšanai ir jāpiešķir papildu nauda, tomēr valstij tas ir izdevīgāk, nekā vispār iztikt bez apdrošināšanas,” skaidro I. Rofe.
Tomēr nozarē neiztiek arī bez nopietniem strīdiem ar pircējiem. Piena valdes viceprezidents Efri Raikins teic, ka pērn kāds pircējs bija secinājis, ka nepamatoti augsta ir mājas siera cena, un aicināja boikotēt kāda uzņēmuma ražoto mājas sieru. Cilvēku atsaucība patiešām bijusi ļoti liela, tāpēc visi mājas siera ražotāji samazinājuši cenas. Strīds aizvien nav norimis, tā risināšanā ir iesaistījusies valdība.