Foto – Dainis Bušmanis

“Omulīgā oma Alojā klonē bebru uz klona grīdas.” Valodas viktorīnas atbildes un jauna viktorīna 0

9. aprīļa “Mājas Viesī” varējāt pārbaudīt savas zināšanas un intuīciju latviešu valodas viktorīnā, ko bija sagatavojusi Latviešu valodas aģentūra. Kā veicies – skatiet atbildēs.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

1. Kurš no skaitļa vārdiem ir visbiežāk lietots latviešu folklorā?

Trīs.

Kā izpētījusi zinātniece J. Kursīte, skaitlis “trīs” ir latviešu folklorā visbiežāk lietotais skaitlis. Tas minēts gandrīz katrā brīnumpasakā, daudzās teikās, tautasdziesmās, buramvārdos. Skaitlis “trīs” apzīmē pabeigtību, jo tam ir sākums (viens), vidus (divi) un beigas (trīs), tas simbolizē pasaules dalījumu (debesis – zeme – ūdens vai pazeme) un laiku (pagātne – tagadne – nākotne; arī: dzimšana – dzīvība – nāve).

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Mūsdienās vārds “valodnieks” apzīmē zinātnieku, kurš pēta valodu. Kāda ir šā vārda sākotnējā nozīme?

Valodniece, arī valodnese – liela runātāja, pļāpa, arī tenkotāja.

Valodniece, valodniece,

Bāliņ, tava līgaviņa,

Ko ar mani norunāja,

Steidz citiem pastāstīt.

Valodnese pakrituse

Liela ceļa maliņā,

Valodiņas nesādama

No ciemiņa ciemiņā.

(Latviešu tautasdziesmas)

3. Kā literārajā valodā sauc cūcenes jeb melnīcas?

Mellenes.

4. Kurš pirmais latviešu valodā sāka apzīmēt patskaņa garumu ar horizontālu svītriņu virs burta?

Ārsts, valodnieks un atdzejotājs Juris Bārs.

Kā liecina rakstu pieminekļi un valodnieku pētījumi, latviešu valodā garumzīmi – taisnu svītriņu virs garā patskaņa burta – pirmais ieteica izmantot ārsts Juris Bārs (23.02.1808.–19.12.1878.). Viņš aicināja reorganizēt latviešu rakstu valodu, izstrādāja ieteikumus, kas 1847. gadā tika publicēti krājumā “Magazin” un kļuva par mūsdienu latviešu valodas ortogrāfijas pamatu. J. Bārs ieteica fraktūras (gotiskā raksta) burtu vietā lietot antīkvas (latīņu raksta) burtus, ieviesa svītriņu patskaņu garuma (ā, ē, ū) apzīmēšanai un virs burta rakstītu kāsīti šņāceņu (č, š, ž) apzīmēšanai.

5. Kuri burti ir biežāk lietotie latviešu valodas tekstos?

a, i, s, t, e

6. Kas darinājis latviešu valodas vārdus – “eja”, “burts”, “pētnieks”?

Šo vārdu darinātājs ir jaunlatvietis Juris Alunāns.

7. Kādus vārdus latviešu valodā iesaka vārda “podkāsts” aizvietošanai?

Aplāde vai podraide [pod-].

Podkāsts ir anglisms, latviešu valodā to ieteicams saukt, piemēram, aplāde vai podraide.

Reklāma
Reklāma

Angļu valodā vārds “podcast” tika ieviests 2004. gadā kā tā sauktais “portmanteau” vārds jeb hibrīdvārds, proti, tas darināts no vārdiem “iPod” un “broadcast”. Uzskata, ka tas pirmo reizi lietots laikrakstā “The Guardian”.

Par “podcast” sauc periodiski izdotu raidījumu, kuru var lejupielādēt vai klausīties tiešsaistē. Sākotnēji šīs aplādes varēja klausīties tikai pārnēsājamā mūzikas atskaņotājā “iPod”.

Tolaik kompānija “Apple” bija izveidojusi atskaņotāju “iTunes”, kurā varēja atskaņot šīs aplādes – proti, ar citiem atskaņotājiem tās klausīties nebija iespējams.

Tātad no “iPod” ir vārddaļa “pod-“.

Terminoloģijas komisija 2007. gadā ir apstiprinājusi vairākas iespējamās angļu “podcast” atbilsmes latviešu valodā: podraide, podraidījums, aplāde, aplādes fails.

Vārds “podraide” tika piedāvāts pēc analoģijas ar vārdu pārraide: vārds “broadcast” pamatā nozīmē ‘radioraidījums’, ‘radiopārraide’. “TV broadcast” – ‘televīzijas pārraide’. Tātad vārddaļa angļu valodā – “cast” kā vārddaļa “-raide” latviešu valodā jau ir tikusi lietota.

Aplāde jeb podraide ir raidījums, parasti sarunu raidījums, kurš ir klausāms (reizēm arī skatāms) internetā tiešsaistē vai arī atrodams kādā platformā un noklausāms (vai noskatāms) jebkad vēlāk pēc ieraksta. Aplādes var ievietot tādās platformās kā “Spotify”, “Apple Podcasts” un citās. Vairākas latviešu aplādes iespējams klausīties portālā “delfi.lv”, piemēram, “Delfi TV ar Jāni Domburu”, “sportacentrs.com” aplādi “Ārpus kadra”, aplādi “Karsts karsts” par jaunāko hiphopa mūzikā utt.

Viktorīna turpinās!

Latviešu valodas aģentūra piedāvā dažus uzdevumus izrunai un pareizrakstībai. Šoreiz atbilde un skaidrojums – tūlīt aiz jautājuma.

1. Kā pareizi izrunāt “o” šajā teikumā?

Omulīgā oma Alojā klonē bebru uz klona grīdas?

Atbilde:

Omulīgā oma Alojā klonē bebru uz klona grīdas.

uo uo uo ō plats e uo

Skaidrojums: Ilze Auziņa, Dite Liepa “Omulīgā oma Alojā klonē bebru uz klona grīdas jeb dažas pārprotamas grafēmas mūsdienu latviešu valodā”. (“Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi” Nr. 11., 2016)

2. Kā liekamas pieturzīmes šajā teikumā?

Visi mani draugi tai skaitā Anna un Jānis ieradās ballītē?

Atbilde: Visi mani draugi, tai skaitā Anna un Jānis, ieradās ballītē.

Skaidrojums: Vārdu savienojums “tai skaitā” ievada paskaidrojošu iespraudumu. Ar paskaidrojumu tas veido sintaktiskā saistījuma veidu, ko sauc par piekļāvumu. Starp šiem paskaidrojuma ievadītājvārdiem un paskaidrojumu pieturzīme nav vajadzīga.

3. Kāds nevēlams prievārdu lietojums pieļauts šajā teikumā?

Reizē ar no Atlantijas okeāna atnākušo ciklonu pamazām tuvojas pavasaris. Pētījums par no skolas aizgājušiem jauniešiem.

Atbilde: Reizē ar ciklonu, kas atnācis no Atlantijas okeāna, pamazām tuvojas pavasaris. Pētījums par jauniešiem, kas aizgājuši no skolas.

Skaidrojums: Latviešu valodā parasti nelieto divus prievārdus blakus. Lai novērstu šādu prievārdu nevēlamu lietojumu, ieteicams ir salikts pakārtots teikums. Prievārdi ir palīgvārdu vārdšķira, kas norāda uz priekšmetu, parādību, procesu u. c. savstarpējām attieksmēm. Teikumā prievārdi parasti ir saistīti ar lietvārdu vai citu deklinējamu vārdu un norāda uz sintaktiskajām attieksmēm starp patstāvīgiem vārdiem, precizējot locījuma nozīmi. Lai novērstu šādu prievārdu nevēlamu lietojumu, ieteicams ir salikts pakārtots teikums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.