Publicitātes foto.

Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā uzstādīs Nīderlandē atjaunotos zvanus 0

Otrdien, 4.jūnijā, darbus sākot pulkst.9.00, Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas tornī tiks uzstādīti atjaunotie zvani. Pašlaik zvanus ikviens interesents var apskatīt dievnamā. Darbu veikšanas laikā stāvlaukumā pie baznīcas būs daļēji ierobežota transportlīdzekļu iebraukšana un izbraukšana, tā portālam “La.lv” pavēstīja Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Apmēram 480 kg un 350 kg smagie bronzas zvani no torņa tika nocelti 2018.gada 29.novembrī, lai tos transportētu uz Nīderlandi atjaunošanas darbu veikšanai.

Saplaisājušo zvanu restaurēšanai tika izmantota īpaša tehnoloģija, lai piešķirtu zvaniem to kādreizējo izskatu, tostarp gravējumus. Atjaunots ir arī zvanu skanējums, turklāt mazākais zvans bija klusējis jau vairākus gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Plānots, ka zvani tiks pieslēgti elektroniskai zvanu sistēmai, kas dienas laikā iezvanīs katru stundu.

Taču zvanu mēli iešūpināt noteiktā ritmā, lai ieskandinātu dievkalpojumu sākumu, varēs arī ierastajā kārtībā, to darot zvaniķim.

Pašlaik norit darbi baznīcas tornī – kāpņu, zvanu un pulksteņu nodalījuma pārbūve, iekštelpu logu, durvju, grīdu un elektroinstalācijas atjaunošana, ierīkota ugunsdrošības signalizācija un videonovērošana, plānots izveidot interaktīvo izstādi.

Uz torņa atklāšanu interesenti aicināti Valmieras pilsētas svētku laikā, 26.jūlijā plkst.11.00.

1624.gadā Valmierā bija divi zvani. Viens atradies tornī, bet otrs – virs pils vārtiem. Kad 1702.gadā visa pilsēta smagi cieta Krievijas cara Pētera I karadarbības dēļ, ugunsgrēkā izkusa pat baznīcas zvans, bet no dievnama saglabājās tikai mūri. Baznīcu atjaunot sāka 1703.gadā, darbus pabeidzot 1739.gadā.

Lielākais baznīcas zvans, kura augstums ir 70 cm, bet diametrs – 95 cm, atliets 1754.gadā. Uz tā ir uzraksts “Gerhard Meyer fecit, Holmiae Anno 1754” (izgatavojis Gerhards Meijers Stokholmā, 1754.gads). Mazākais zvans, kura augstums ir 70cm, bet diametrs – 82cm, iegādāts 1713.gadā. To 1799.gadā Rīgā pārlēja H.E.Begrovs. Ap 1900.gadu zvans pārplīsa, tad to pārlēja Rīgas meistars J.Švenns 1902.gadā.

Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, kas celts 1283.gadā.

Baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 17.gadsimtā zvanu tornis ieguva izskatu, kāds tas saglabājies līdz mūsdienām. Torņa 4.stāvā ir zvanu telpa, kas skatītājiem bija norobežota ar necaurredzamu sienu, bet pēc atjaunošanas tā būs pieejama apskatei.

Lai varētu veikt torņa iekštelpu atjaunošanu, Valmieras Sv.Sīmaņa luterāņu draudze kā partneri piedalās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētajā projektā “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”. Tas paredz, ka astoņas Vidzemes pašvaldības atjaunos un attīstīs kopumā deviņus kultūrvēsturiskā mantojuma objektus, radot vietu jauniem kultūras un tūrisma pakalpojumiem.

Kopējā projekta summa tiek plānota ap 170 000 EUR. Paredzams, ka par ERAF līdzekļiem būs iespējams segt 75% no torņa iekštelpu atjaunošanas izmaksām. Pārējās izmaksas draudze plāno segt ar ziedotiem līdzekļiem, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu. Valmierā šī projekta laikā tiks arī būvēts pils kultūrvides centrs, ļaujot iepazīt pils astoņus gadsimtus ilgo vēsturi un dodot telpu kultūras mantojuma apzināšanai, pētniecībai un izziņai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.