Valmieras teātra festivāls – brīvības un brīvdomības pusē 0
Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS Latvijas Mediji”
Nedēļas nogalē – no 4. līdz 7. augustam – norisināsies Valmieras vasaras teātra festivāls – viens no nozīmīgākajiem Latvijas kultūras notikumiem, kas izpelnās aizvien lielāku gan publikas, gan teātra kritiķu uzmanību. Festivāls šogad veltīts brīvdomības tematikai, izceļot brīvības un domāšanas nozīmību šajā sarežģītajā laikā, kad Krievija ik dienu veic kara noziegumus Ukrainā un informācijas telpā notiekošais šķeļ sabiedrību.
“Mēs esam situācijā, kad mums skaidri jānostājas brīvības pusē. Festivāls centīsies darīt labāko, ko māk,” teic festivāla direktors Reinis Suhanovs.
Festivālā šogad pirmizrādes piedzīvos seši jaundarbi – lielformāta koncerts, opera, 21. gadsimta absurds, dejas iestudējums, veltījums mājām un mītnēm, kā arī izrāde bērniem.
Programmu papildinās arī trīs darbi no iepriekšējiem gadiem, kas ieguvuši skatītāju un profesionāļu atzinību – izrāde par futbolu “Uzvara ir mirklis” (“Spēlmaņu nakts” gada režisors Valters Sīlis), “Marija un zibens” (“Spēlmaņu nakts” gada izrāde pusaudžiem par mīlestību un cita veida patikšanām, režisore Paula Pļavniece), staigājamā klausāmizrāde “Urbānais safari” (autores Pamela Butāne, Ance Muižniece).
Divus darbus festivālā veidos Valmieras teātra režisori – Toms Treinis kopā ar Valmieras teātra aktieriem iestudē izrādi “Rinda” par rindu fenomenu cilvēka dzīvē, kas ir neizbēgams, kaut paradoksāli absurds.
Savukārt režisore Inese Mičule piedāvās dejas uzvedumu jeb dvēseles nemieru dejas valodā “Plaušas” ar horeogrāfu Lienes Stepenas un Ģirta Bisenieka piedalīšanos.
Vēl viens festivāla jauniestudējums būs jauno mākslinieku Elīzas Dombrovskas un Kirila Ēča radītais veltījums mājām un mītnēm “Tuvie Tālie” par sešu klejojošu stāstnieku un muzikantu satikšanos, kas balstās savās un špikotās dziesmās, personīgos un noklausītos stāstos, sapņos un pasakās par piederības – iederības meklējumiem.
Vairāk informācijas: https://www.valmierasfestivals.lv.
Baleta brīnumi Dzintaros. Piektdien, 5., un sestdien, 6. augustā, Dzintaru koncertzālē norisināsies 22. starptautiskais baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kas šogad paplašina programmu.
5. augustā Mazajā zālē notiks izsmalcināts kamerformāta izrāžu vakars, kura pirmajā daļā būs skatāma Edvina Revazova horeogrāfija ar Johana Sebastiana Baha mūziku “Baltais troksnis”, kuru izdejos pats horeogrāfs un izcilā latviešu balerīna Anna Laudere. Turpinājumā vēl viens spilgts duets – Elza Leimane un Antons Freimans horeogrāfa Marko Gekes izaicinošajā darbā “Ugunsputns”.
Otrajā daļā – Edvins Revazovs aicinās Augusta Strinberga tēlu un Pētera Vaska mūzikas pasaulē ar 2021. gadā Lībekā pirmizrādīto baletu “Jūlijas jaunkundze”.
Dejos Anna Laudere, Elza Leimane un Edvins Revazovs. 6. augustā festivāls risināsies uz Dzintaru koncertzāles lielās skatuves, aicinot uz tikšanos ar labi pazīstamām baleta personībām un piedāvājot iepazīt jaunus vārdus gan horeogrāfijā, gan izpildījumā.
UZZIŅA
Valmieras vasaras teātra festivāla izlase
Lielformāta koncerts “Citu dziesmu svētki” (6. augustā) – idejas autors Jēkabs Nīmanis, režisors – Mārtiņš Meiers. Valmieras estrādē ar pūtēju orķestra “Rīga” un vairāku simtu koristu piedalīšanos tas aktualizēs pirms gadiem divdesmit trīsdesmit radīto “alternatīvā un nekomerciālā” žanra mūziku.
Sešu mūsdienu komponistu – Jēkaba Nīmaņa, Emīla Zilberta, Platona Buravicka, Sabīnes Ķezberes, Oskara Herliņa un Edgara Mākena – aranžijās kopkora un pūtēju orķestra izpildījumā izskanēs teju 20 Latvijas “underground” mūzikas pārstāvju darbi.
Māksliniece Katrīna Neiburga kopā ar komponisti Annu Ķirsi, horeogrāfi Kristīni Brīniņu, režisoru Klāvu Melli un citiem domubiedriem radījusi dāņu rakstnieka Jerna Rīla stāstos iedvesmoto operu “Vēsā” (5., 6., 7. augustā) – stāstu par arktiskiem mūžiem, mežonīgiem apgabaliem, liegu atteikšanos un gaidām.
Festivāla Bērnu un jauniešu teātra institūta dalībniece Sabīne Ozoliņa kopā ar radošo komandu mazākajiem festivāla skatītājiem piedāvās klejojošo izrādi “Hamoka komūna” (5., 6., 7. augustā), kas būs aizraujošs stāsts par dažādu mantu un lietu sadzīvošanu, piedāvājot ieskatīties hamoka komūnas iekšējā dzīvē.