Reklāmfoto

Valmiera ziemā nesnauž 0

Lai gan sniega trūkums šoziem ir ierobežojis aktīvās atpūtas iespējas, Valmiera ceļotājus gaida ar jaunām ekskursiju programmām un veselīgām izklaidēm.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Jānis Timma pirms šķiršanās aizņēmās lielu naudas summu no Annas Sedokovas, lai risinātu ģimenes problēmas
Veselam
Labāk neēst: 5 pārtikas produkti, kas var sabojāt garastāvokli
Kokteilis
Kuru 3 zodiaka zīmju pārstāvjiem 2025. gadā īpaši veiksies mīlas frontē? Prognozē Andris Račs
Lasīt citas ziņas

“Vidzemes olimpiskais centrs (VOC) skolēnu grupām un citiem interesentiem sagatavojis teju trīs stundas ilgu ekskursiju “Izzini, kas mīt VOC”, kurā iespējams tuvāk iepazīt vienu no Latvijas nozīmīgākajām sporta būvēm – uzzināt, kā aizrit sportistu ikdiena, ar kādiem sporta veidiem centrā var nodarboties un kādas nozīmīgas sacensības te risinājušās,” stāsta Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas vadītāja Inese Pabērza.

“Būs interesanti tuvplānā aplūkot ledus saldējamo mašīnu, telpas, kur ieguldīti ap 10 tūkstoši Kanādas kļavas dēlīšu, tikties ar vairākiem olimpisko spēļu dalībniekiem, tostarp soļotāju Jolantu Dukuri, kuras darbavieta ir VOC, pavērt sportisko sasniegumu aizkulises, izprast veselīga dzīvesveida noslēpumus un tā nozīmīgumu ikviena cilvēka dzīvē. Ekskursijas dalībniekiem pašiem būs jāiesaistās interaktīvu jautājumu un atbilžu uzdevumos, bet noslēgumā varēs izmēģināt spēkus kādā no sportiskajām aktivitātēm un cienāties ar veselīgiem kārumiem. Ekskursiju programmai jāpiesakās vismaz divas nedēļas iepriekš.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidzemes Olimpiskais centrs šoziem rīko arī vēl nebijušas slidošanas sacensības starp skolām 5., 6. un 7. klašu grupā – “Ledus gladiatori”. Tie būs stafešu slidojumi ar šķēršļiem starp klašu komandām uz laika kontroli. Veiksmīgākās klases tiks pie vērtīgām balvām – Tartu zinātnes parka, Sporta muzeja, Rīgas “Dinamo” hokeja spēles apmeklējuma un citām ekskursijām. Janvārī plānoti oficiālie treniņi, februārī – priekšsacīkstes, bet lielais fināls – martā. Katrai komandai VOC nodrošina instruktoru, kurš palīdz bērniem apgūt slidošanas iemaņas un sagatavoties sacensību uzdevumiem, iznomā slidas un aizsargķiveres.
Aktīvi pavadītas dienas novakarē var doties ārpus pilsētas uz Rubeni, lai Valmieras–Rīgas šosejas malā esošajā atpūtas kompleksā “Mazais Ansis” baudītu čigānu pirti.

 

Runājot ar saimnieci, izrādās, tas nav veikls mārketinga triks, bet gan patiešām no klejotājtautas paražām aizgūts pirts rituāls. “Mežā atradām čigānu apmetni, kur viņi bija pērušies pavardam apkārt izveidotā koka slietenī. Tā radās ideja pirti iekārtot vigvamā,” atklāj Ināra Vagare.

 

Čigānu pirts ir tikai viena odziņa “Mazā Anša” lielajā pirtsprieku grozā. Horizontāli novietotā graudu glabāšanas tornī saimnieki iekārtojuši pirti–muciņu. Ar dēlīšiem apšūtais un izoderētais metāla tornis sadalīts divās daļās – karsētavā un priekšnamā, kur atpūsties un iedzert tēju. Vēl ir tradicionālā latviešu pirts ar baseinu un kubls, kurā īpaši patīkami iegremdēties, kad termometra stabiņš ārā nokrītas zem mīnus 10 grādiem. Visas pirtis kurināmas ar malku, un gars uzmetams ar bērza, ozola, kadiķa slotām. Esot izmēģinājuši arī dažādu zālīšu slotiņas, bet pēc tādas pēršanās pirts tīrīšanai jāvelta pārāk daudz laika un pūļu.

Protams, valmieriešiem ir apnikusi zaļā ziema, taču pagaidām ar to jāsamierinās visā Latvijā. Kā pastāstīja atpūtas kompleksā “Baiļi”, līdz šim Valmierā gaisa temperatūra nav pietiekami ilgi turējusies zem nulles, lai sāktu pūst sniegu. Sīvākais konkurents par slēpošanas sezonas atklājēja godu – Žagarkalns gan paspējis jau iemēģināt pirmo sniegu, bet ziemas prieki ilguši vien pāris dienas. Lai gan laika prognoze nav visai iedvesmojoša, tomēr saglabājas cerības paslēpot janvāra beigās un februāra sākumā, kad Latvija nonāks Sibīrijas anticiklona ietekmē.

Reklāma
Reklāma

 

Vērts apskatīt

• Lucas kalns – seno latgaļu apmetnes vieta. Agrākās Lucas muižas dzīvojamajā ēkā (19./20. gs. mija) tagad mājvietu radusi Vācu kultūras biedrība. Kalna rietumpusē apskatāma dižliepa.

• Dzirnavu ezeriņš viduslaikos iekļāvies Valmieras aizsardzības sistēmā, ko veidoja Rātsupītes dambji un slūžas. Ūdensdzirnavas darbojušās no 17. gs. līdz ēkas nojaukšanai 1937. gadā. Mūsdienās Dzirnavu ezeriņa apkaime ir iecienīta atpūtas vieta. Pirms trim gadiem te veikti vērienīgi labiekārtošanas darbi, atjaunota un izgaismota strūklaka, uzstādīta Matiasa Jansona skulptūra “Saules pulkstenis” u.c.

• Ģīmes dzirnavas – divstāvu sarkanu ķieģeļu ēka (L. Paegles 45) Gaujas krastā netālu no Valmieras valsts ģimnāzijas. Šeit dzimis Latvijas Valsts konservatorijas dibinātājs komponists Jāzeps Vītols. Netālu atrodas šaursliežu dzelzceļa tilts (1912). Mazbānīša līniju Ainaži–Valmiera– Smiltene slēdza 20. gs. 70. gados.

• No 5. līdz 8. janvārim Valmieras 5. vidusskolā un kultūras centrā risināsies XXI starptautiskais Ziemas mūzikas festivāls. Visa programma: http://visit.valmiera.lv/lv/categories–lv/pasakumi.

• 14. janvārī plkst. 18 Valmieras kultūras centrā notiks grupu “Putnu balle” un “PeR” koncerts “Tu esi mans draugs”, kurā skanēs pāragri aizsaulē aizgājušā mūziķa Mārtiņa Freimaņa komponētās dziesmas. Ieeja: Ls 3 – 5.

21. janvārī plkst. 18 Lindas Leen koncerts “Cinema”. Ieeja: Ls 5 – 10.

• Līdz 31. martam Valmieras muzejā apskatāma izstāde “Latviešu medību tradīcijas”.

 

Kas jāapskata

1. Sv. Sīmaņa luterāņu baznīca (Bruņinieku 2).

2. Valmieras muzejs (Bruņinieku 3) un Livonijas ordeņa pilsdrupas.

3. Skulptūra “Valmieras puikas” (Cēsu 4 – atveidoti P. Rozīša romāna varoņi).

 

Kur nakšņot

1. Viesnīca “Naktsmājas” (Vaidavas 15).

2. Kempings “Avoti” (3 km no centra).

3. Viesu mājas “Lantus” (Kocēnu pag.) un “Ķempēni” (Ēveles pag.).

 

Kur paēst

1. Restorāns “Rātes vārti” (Lāčplēša 1).

2. Restorāns–džeza klubs “Parks” (Rīgas 19).

3. Kafejnīca “Jauna saule” (Rīgas 10).

4. Traktieris–picērija “Liepziedi un Rozmarīns” (Bruņinieku 4, apvieno latviešu un itāliešu virtuves).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.