Valentīndienas dzirksts vai grimstošs kuģis? 13 mīlestības kā atkarības pazīmes 4
Sākumā veselīgas attiecības un atkarību izraisošas attiecības var attīstīties ļoti līdzīgā veidā. Kad esat kopā, laiks paskrien nemanot, šķiet, ka lidināties mākoņos, un smaids nepamet jūsu sejas.
Taču ir svarīgi savlaicīgi saprast, pa kādu kursu dodas “mīlestības kuģis” – vai dosies laimīgā reisā vai ies bojā, saduroties ar piekrastes klintīm.
Cilvēki, kas cieš no mīlestības atkarības, no veseliem cilvēkiem atšķiras ar to, ka viņi nespēj iet tālāk par sākotnējo spēcīgo iemīlēšanos, kaisli un tieksmi. “Atkarībai nepieciešama pastāvīga smadzeņu“ baudas centra ”stimulēšana (saistīta ar mīlestības un iemīlēšanās sajūtu), tāpēc viņi pastāvīgi uzsāk jaunas un jaunas attiecības, aizmirstot visu, izņemot jauno mīlestības objektu,” skaidro ģimenes terapeits Džanni Adamo (Gianni Adamo).
Līdzīgi rodas seksuālā atkarība – arī tiem, kas no tās cieš, nepieciešama pastāvīga smadzeņu “baudas centra” stimulēšana, ko viņi saņem no seksuāliem kontaktiem un fantāzijām. Daži cilvēki cieš no abiem atkarības veidiem vienlaikus.
Lai “mīlestības kuģis” neietu bojā uz rifiem, iesaistoties attiecībās ar cilvēku, kas atkarīgs no mīlestības, atcerieties šīs 13 iespējamās mīlestības kā atkarības pazīmes.
Tātad cilvēks, kas atkarīgs no mīlestības:
1. Pastāvīgi sāk jaunas attiecības, kas ilgst salīdzinoši īsu laiku (no 3 līdz 24 mēnešiem).
2. Visu laiku meklē “to īsto” vai “to vienīgo”.
3. Izstrādā stratēģijas jaunu partneru atrašanai, pavedināšanai un noturēšanai.
4. Piesaista un notur partneri ar seksu, pavedināšanu, manipulācijām.
5. Pastāvīgi ilgojas būt īpašas uzmanības objekts, meklē spēcīgas emocijas.
6. Nespēj ilgstoši pabūt viens – tas viņam ir nepanesami.
7. Izmisīgi cenšas izdabāt un izpatikt partnerim, baidoties tikt pamests.
8. Izvēlas emocionāli nepieejamus, precējušos vai nežēlīgus partnerus.
9. Atsakās no saviem draugiem un interesēm jaunajai mīlestībai par labu.
10. Kad nav attiecību, mēģina aizbēgt no vientulības sajūtas ar seksa, masturbācijas vai fantāziju palīdzību. Dažreiz šādā veidā izvairās no attiecībām.
11. Pastāvīgi atgriežas pie attiecībām, kuras agrāk sāpināja vai izgāja ārpus kontroles.
12. Piekopj riskantu seksuālo dzīvi, nedomājot par iespējamām sekām (seksuāli transmisīvās slimības, neplānota grūtniecība, izvarošanas risks).
13. Nespēj ilgstoši uzturēt ciešas attiecības. Kad “jaunās mantiņas” sajūta pāriet, viņam kļūst garlaicīgi vai viņš baidās iekļūt ilgstošu attiecību ar neatbilstošu cilvēku slazdā. Rezultāts – emocionāli attālinās no partnera vai atgrūž viņu ar skandāliem.
“Tie, kas ir atkarīgi no mīlestības vai seksa, nemeklē laimes avotu sevī, bet gan ārpasaulē.
Pirmais svarīgais solis jebkuras atkarības ārstēšanā ir pārtraukt noliegt problēmu un pieņemt, ka dzīve ir kļuvusi nekontrolējama,”saka Džanni Adamo.
Ārstēšanā var palīdzēt psihoterapija un anonīmas atbalsta grupas. Atkarības bieži rodas uz bērnības traumu fona, kas saistītas ar pieķeršanos vai seksuālu vardarbību.
Ja esi iepazinies ar jaunu partneri un tev ir aizdomas, ka viņš/viņa ir atkarīgs no mīlestības, vislabāk ir mēģināt atrast kādu citu, kurš būtu gatavs un spējīgs uz ilgstošām attiecībām un patiesu mīlestību.
Ja vēlies pamēģināt saglabāt šīs attiecības, mēģini atklāti aprunāties ar savu partneri un pārliecināties, vai viņš ir gatavs risināt savas problēmas. Veiksmīgām un ilgstošām attiecībām un laulībām nepieciešami abu partneru apzināti centieni.