Vēlaties aizrakties līdz būtībai? 2
Jā, mani tiešām interesē, vai un kā tā darbojas, kā to varētu adaptēt Rietumu pasaulē, kā padarīt saprotamus ājurvēdā lietotos jēdzienus, kas parasti izraisa pretišķību. (Atšķir un rāda kopiju no kāda žurnāla, kurā aprakstīti trīs ājurvēdas konstitucionālie pamattipi jeb došas – vāta, pita, kapha.) Modernajai zinātnei vajag iztulkot, kas tas īsti ir. Manuprāt, tur slēpjas oriģinālas, senas idejas, kas pie mums ārstēšanā īsti nav izpaudušās, vismaz ne tik strukturētā veidā. Zināšanas tur ir, bet tās jāpārtulko, lai mūsu zinātnieki un, piemēram, veselības aprūpes sistēmas administrētāji akceptētu, ka tā nav kaut kāda māžošanās vai, kā saka Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis, niša tiem, kam naudas par daudz un viss pārējais jau apnicis.
Domājat, ka šeit ājurvēda tiek vulgarizēta?
Rietumu pasaule mēģina to padarīt par ekskluzīvu biznesa veidu. Bieži vien, ja naudas pelnīšana ir virspusē, būtība zūd. Kaut kāds efekts jau ir – eļļas un masāžas rada labsajūtu, smaržas un vīraks, un mūzika… Un organisma ieeļļošana ir dziednieciska pati par sevi.
Esmu bijusi uz šādu masāžu – pēc tam sajūta ne vienmēr ir patīkama, jo pat mati piezieķēti ar eļļu.
Redziet, tas ir piemērs, ka jums nav bijusi patiesi ājurvēdiska ārstēšana. Tai būtu jāsākas ar konsultāciju, ar organisma sagatavošanu – to nevar uzreiz un visiem vienādi. Pēc tam jāizvēlas pareizās eļļas. Tad jums jāieskaidro, kā tas darbojas, lai jūsos nebūtu pretestības.
Jūs domājat, ka ir pamats ājurvēdu sajūgt ar mūsdienu medicīnu?
Mana vīzija ir tāda, ka notiks to savstarpēja papildināšanās, nevis konkurence. Modernā medicīna diezgan lielā mērā nepievērš uzmanību cilvēka iekšējās regulācijas stabilizēšanai. Ājurvēdas un arī Ķīnas tradicionālās medicīnas pamatā ir uzskats, ka jāstimulē cilvēka pašregulācijas mehānismi. Ķīnieši to dara pārsvarā ar akupunktūru, ar tā saukto enerģijas medicīnu, savukārt ājurvēdā pēc dažādām pazīmēm mēģina noteikt cilvēka disbalansu.
Kāda ir jūsu doša?
Man ir diezgan stipri izteikta pita. Tā ir uguns, tāpēc manī bieži vien ir diezgan daudz iekšējās agresivitātes, ko cenšos kanalizēt jeb novadīt. Jā, agresivitāte ir katrā, bet, ja stresa, neizgulēšanās, nepareiza dzīvesveida un citu apstākļu dēļ tā ir disbalansā, to vairs nav iespējams valdīt. Agresivitāte laužas ārā tur, kur nevajag.