Keris: Diemžēl pēdējā laikā dzirdam, ka arī par maksu nevar savlaicīgi saņemt izmeklējumu 18
Parasti vieni un tie paši ārsti strādā gan valsts sektorā, gan privātajās medicīnas iestādēs. Vai ir iespējams procentuāli noteikt un nošķirt, cik efektīvas ir abas puses? Raidījumā “Dienas personība” vadītāja Velta Puriņa jautā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājam Valdim Kerim.
Taču pēdējā laikā pašā nozarē nākas aizvien biežāk dzirdēt, ka, izvēloties maksas pakalojumus, arī nav iespējams savlaicīgi saņemt ne izmeklējumu, ne speciālista konsultāciju. Par iemeslu tam ir speciālistu trūkums Latvijā, “un tie, kas ir palikuši, raujās visās frontēs”.
“Ja runājam par privātā sektora īpatsvaru, diezgan labs un ticams rādītājs ir tā naudas daļa, ko iedzīvotāji no savas kabatas maksā par veselības aprūpes pakalpojumiem, un Latvijā šis rādītājs jau ir pārsniedzis 40% no veselības aprūpes finansējuma, kas priekš Eiropas Savienības valstīm ir ļoti augsts rādītājs – vidēji ir ap 20%. Var teikt, ka, pateicoties līdzšinējo valdību politikai, privātā sektora ietekme uz veselības nozari Latvijā ir divreiz lielāka nekā vidēji Eiropas Savienībā,” norāda Keris.
“Ir viena likumsakarība, ko nebūtu pareizi ignorēt. Veselības aprūpes vispārējo pieejamību, savlaicīgumu un kvalitāti tomēr pamatā nosaka valsts piešķirtais finansējums. Jo valsts piešķirtā finansējuma daļa ir mazāka, jo visas šīs trīs pozīcijas ir sliktākas – veselības aprūpe ir mazāk pieejama tiem iedzīvotājiem, kuri nepieder pie sabiedrības turīgākā slāņa, un tas savukārt izraisa sabiedrības veselības pasliktināšanos, kas veidot tālāko notikumu kaskādi,” skaidro Keris.
“Tas ir pretrunā ar nacionālās attīstības plānu, prerunā ar valdības deklārāciju un pretrunā ar virkni citiem, skaistiem dokumentiem. Bet diemžēl tā tas notiek, tā ir realitāte. Un atbildīga par to šobrīd ir koalīcija,” uzsver Keris.