Valdis Dombrovskis: Ja katra valsts sāks lemt par savu sertifikāta termiņu, formu un nosacījumiem, pārvietošanās ES ietvaros būs apgrūtināta 180
“Šī pirmām kārtām tomēr ir sanitārā krīze un pandēmija, līdz ar to šeit nevar lemt tīri politiski vai pēc principa patīk-nepatīk, jo tomēr ir jāskatās, cik liela ir vīrusa izplatība, kādu slodzi tas rada uz veselības aprūpes sistēmu un vai veselības aprūpes sistēma šo slodzi var izturēt,” TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum”, runājot par ierobežojumu un sertifikātu atcelšanu, norāda Valdis Dombrovskis, Eiropas komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks (JV).
Latvija un arī daudzas citas Eiropas Savienības dalībvalstis ir bijušas situācijās, kad veselības aprūpes sistēma nonāk pārslodzē, kas ir nopietna problēma gan kovid pacientiem, gan arī citiem slimniekiem, kas līdz ar to vienkārši nevar tikt pie nepieciešamajiem pakalpojumiem.
Līdz ar to, lemjot par ierobežojumiem un to atvieglošanu, ir jāskatās tieši uz veselības sistēmas noslodzi. Tas pamatā ir jautājums par katru valsti individuāli.
Tajā pašā laikā Dombrovskis norāda, ka, protams, ir arī jautājumi, kas tiek koordinēti Eiropas Savienības līmenī: “Tika veikta šī paša kopīgā vakcīnu iegāde, kas palīdzēja visām Eiropas Savienības dalībvalstīm vienlaicīgi tikt pie vakcīnām. Ir izveidots šis Eiropas līmeņa vakcinācijas sertifikāts, kas nodrošina lielāku pārrobežu ceļošanu.”
Tomēr šajā situācijā, kad ir redzams, ka jaunākās vīrusa formas apiet vakcīnu aizsardzību – cik lietderīgi ir uzturēt šos sertifikātus?
“Attiecībā uz to, cik lielā mērā vīruss apiet vai neapiet vakcīnas, es tomēr ļautu spriest virusologiem,” uzsver bijušais premjers.
Viņš atzīmē, ka pozitīvā lieta saistībā ar sertifikātu darbību atspoguļojas tieši pārrobežu situācijās – ja katra valsts sāks lemt par savu sertifikāta derīguma termiņu, formu un nosacījumiem, pārvietošānās Eiropas Savienības ietvaros būs ļoti apgrūtināta.
“To mēs redzējām faktiski pandēmijas primā viļņa laikā, un no Eiropas Komisijas puses mēs ļoti daudz strādājām, lai nodrošinātu šo pārrobežu kustību, tai skaitā, teiksim, pirmās nepieciešamības preču kustību, kas bija problēma,” Dombrovskis atzīmē.