Partijas “Vienotība” pārstāvji – Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa, partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars, Saeimas deputāts Andrejs Judins un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis – ierodas uz politiskajām konsultācijām ar Valsts prezidentu.
Partijas “Vienotība” pārstāvji – Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa, partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars, Saeimas deputāts Andrejs Judins un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis – ierodas uz politiskajām konsultācijām ar Valsts prezidentu.
Foto – LETA

Valdības veidošanas nervozie manevri 1

Gan politiskā loģika, gan spēku samērs Saeimā nosaka, ka arī nākamo valdību vajadzētu veidot “Vienotībai”, uzskata koalīcijas partneri Nacionālā apvienība (NA) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Tomēr viņi nevēlas premjera amatā redzēt Solvitu Āboltiņu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Aizejošā premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”), paziņojot par demisiju, kā iespējamos pēctečus minēja savus partijas biedrus iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski un ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Abi kungi gan no šī goda džentlmeniski atteikušies. Līdz ar to priekšplānā kā ticamākā premjera amata kandidāte izvirzījusies “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa. Bijusī Saeimas priekšsēdētāja savas ambīcijas uz valdības vadītājas amatu daļēji atzinusi intervijā LNT, apstiprinot, ka viņai ir sava vīzija jaunās valdības darbam un “saraksts” ar ministru kandidātiem. Arī uz sarunām pie prezidenta “Vienotības” līderi ieradās, nopietni sagatavojušies – ar piedāvājumu nākamā Ministru kabineta darba uzdevumiem, kas varētu kalpot kā nākamās valdības rīcības plāna melnraksts. Piemēram, drošības nozarē stiprināt austrumu robežu, palielināt aizsardzības finansējumu līdz 2%, veselības nozarē – ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, atvēlot tam 3% no sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, pašvaldību nozarē – izveidot 21 nacionālas un deviņus reģionālas nozīmes attīstības centrus utt.

ZZS līderis Augusts Brigmanis gan atgādina, ka jaunajam Ministru kabinetam vispirms būs jāatrisina Straujumas vadītās koalīcijas atstātie “parādi”. “Iepriekšējā valdība diemžēl nav spējusi tikt galā ar vairākiem ļoti būtiskiem darbiem – “Lattelecom” apvienošana, gāzes tirgus liberalizācija, skolotāju algas, ­aviokompānijas “Air Baltic” finansēšana un daudzi citi. Tādēļ premjera amatā jānāk darboties spējīgam cilvēkam, kurš baudītu lielu sabiedrības uzticību un koalīcijas partneru atbalstu. Ja ieliks kādu, kuram ir vēl sliktāks reitings, kurš sabiedrībā asociējas ar dažādām negācijām, tad tam nebūs nekādas jēgas,” sprieda Brigmanis. Tieši tādēļ viņš ļoti kritiski vērtēja Āboltiņas atbilstību premjera amatam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl stingrāks bija NA līderis Raivis Dzintars. “Mūsu valdē un frakcijā ir vienota nostāja, ka Āboltiņai nevajadzētu uzņemties jaunās valdības vadīšanu. Līdzīgs uzskats dominē arī partijas biedru un atbalstītāju vidū,” informēja R. Dzintars. Arī pašas partijā S. Āboltiņa nebauda stingru atbalstu. “Strādāt spējīga koalīcija ir iespējama tikai visu trīs pašreizējo partiju sastāvā. Ja kādam no partneriem ir iebildumi pret mūsu virzītu premjera kandidātu, tad varam atrast arī citu – pieņemamāku. Latvijai šobrīd galvenais ir izveidot spēcīgu valdību, premjera personība ir otršķirīgs jautājums,” spriež “Vienotības” frakcijas deputāte Lolita Čigāne.

“Vienotības” vadītāja gan uzskata, ka individuālie reitingi nebūtu pareizākais kritērijs, pēc kura vērtēt premjera amata kandidātus, jo tad valdības vadītājs būtu jāizvēlas starp Aivaru Lembergu un Nilu Ušakovu. “Es nepārvērtīšos par pasaku feju, kas pamās ar burvja nūjiņu un visas vēlmes visiem piepildīs,” savas izredzes iegūt sabiedrības uzticību vakar pēc tikšanās ar prezidentu komentēja S. Āboltiņa.

Ne NA, ne ZZS gan neapšauba, ka tieši “Vienotībai” pienāktos virzīt valdības vadītāju no savām rindām, jo tā ir Saeimā ietekmīgākā no iespējamās koalīcijas partijām. (Vēl vairāk balsu parlamentā ir tikai “Saskaņai”, bet tās uzņemšana koalīcijā pašlaik netiek izskatīta kā reāls variants.) Tāpat tiek atgādināts, ka būtībā “Vienotība” pati “noņēma no trases” Straujumu, tādēļ tai esot pienākums piedāvāt kādu labāku valdības vadītāju.

Saeimas kuluāros klīst baumas par dažādiem plāniem, kā atstāt opozīcijā nacionāļus. Iepriekšējās valdības laikā vairākkārt starp NA un “Vienotību” izraisījās asas idejiskas domstarpības (piemēram, bēgļu uzņemšanas jautājumā). Tādēļ kā variants tiek minēta NA aizstāšana ar Latvijas Reģionu apvienību (LRA), kurai arvien labāk saskan saspēle ar “Vienotību”, drošības pēc klāt paķerot arī Ingunas Sudrabas “No sirds Latvijai”. Nojaušot šādu scenāriju, NA izveidojusi neoficiālu bloku ar ZZS. Arī ceturtdien pēc Saeimas sēdes Brigmanis un Dzintars bija manāmi draudzīgi sarunājamies. “Būvēt kaut kādu šaubīgu konstrukciju ar nenoteiktām mazo partiju balsīm – tas nebūtu nopietni. NA, ZZS un “Vienotības” veidota koalīcija ar pašreizējo Saeimas sastāvu ir vienīgais darboties spējīgais modelis. Un ZZS ar NA ir šādas koalīcijas mugurkauls. Mēs abi esam nacionāli konservatīvi spēki, un mums abiem jābūt valdībā. Skaidri un gaiši!” man vēlāk teica ZZS līderis. Arī avoti NA apstiprina, ka partija pašreiz “cieši komunicē” ar ZZS.

Reklāma
Reklāma

Kuluāros izskan arī versija, ka Āboltiņas riskantais mēģinājums kļūt par premjeri var kā bumerangs iegriezt pašai “Vienotībai”. Ja viņai neizdosies gūt prezidenta vai Saeimas vairākuma uzticību, tad iespēja tiks piedāvāta citai partijai – visticamāk, ZZS. “Ja vara tiks nomesta mums pie kājām, tad mēs to, protams, pacelsim,” iespējamo notikumu attīstību komentēja Brigmanis. Par ZZS premjera kandidātiem viņš publiski nerunā, bet neoficiāli šim amatam tiek minēti Jānis Dūklavs, Gundars Daudze, Uldis Augulis un Dana Reizniece-Ozola. Ventspils mērs Aivars Lembergs gan pagaidām nekandidēšot, jo aprēķinājis, ka ar pašreizējo deputātu sastāvu viņam neizdosies gūt pietiekamu atbalstu bez “Saskaņas” piesaistīšanas.

Saeimā pārstāvētās partijas šodien turpina konsultācijas ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni par jaunās valdības veidošanu. Vakar ar prezidentu tikās “Saskaņas”, “Vienotības” un ZZS pārstāvji. Šodien pie valsts galvas dosies NA, LRA un “NSL” pārstāvji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.