Koalīcijas jautājumus apspriedīs bez “piecīšiem” 1
“Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājam Ainaram Latkovskim esot grūti iedomāties, kā pie viena galda var sēdēt valdošās koalīcijas deputāti un tie, “kuri dara visu, lai šo valdību nograutu”.
Tas nozīmējot, ka frakcijas sēdēs vairs netiek sniegta ar valdības darbu saistīta informācija, kuru nāksies apspriest kaut kur citur mazākās grupās. Tieši ar tādu lēmumu trešdien arī beidzās “KPV LV” frakcijas sēde, kuras vairākums noraidīja priekšlikumu izslēgt no frakcijas Aldi Gobzemu un vēl četrus deputātus, kas nobalsoja pret valdību, kurā strādā “KPV LV” ministri.
Pēc frakcijas sēdes tās priekšsēdētājs Atis Zakatistovs skaidroja: “Mūsu frakcija turpinās strādāt 16 deputātu sastāvā. Mēs pilnveidosim frakcijas nolikumu.” Viņš pieļāva, ka informācijas noplūde varētu būt būtiska problēma, tāpēc ar valdības darbu saistīti jautājumi tikšot apspriesti atsevišķi, klātneesot pieciem deputātiem, kuri bija pret valdību.
Viens no tiem, kas atbalstīja šo kolēģu izslēgšanu, bija Aldis Blumbergs, kurš žurnālistiem atzina: “Tā turpināties nevar. Frakcija vienkārši nepastāv, jo tajā ir jābūt cilvēkiem, kuriem ir kopīgs mērķis.” Viņa ierosinājums dot iespēju deputātiem, kas nevēlas strādāt kopā, pašiem aiziet, arī neesot atbalstīts.
Pēc sēdes A. Gobzems neslēpa gandarījumu par tās iznākumu. Savu noraidošo attieksmi pret valdību viņš arī neplāno mainīt, bet jautājums esot, “cik ilgi “KPV LV” frakcija spēšot saglabāt savu mugurkaulu un nekļūt par citas partijas filiāli”.
Situācija, kāda izveidojusies “KPV LV” frakcijā, ir līdz šim nepieredzēta. Iepriekšējā Saeimā “Vienotības” frakcijā strādāja deputāti, kuri vairs nebija šīs partijas biedri, bet viņi visi atbalstīja valdību. Deputātu skaits frakcijā ietekmē arī tai paredzēto darbinieku skaitu. Ja daļa no “KPV LV” ievēlētajiem parlamentāriešiem kļūtu par neatkarīgajiem deputātiem, frakcija varētu zaudēt kādu konsultanta vietu.
“Attīstībai/Par!” frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts “Latvijas Avīzei” atzina, ka tas ir “KPV LV” frakcijas iekšējs jautājums. Valdība rēķinās ar to 11 deputātu balsīm, kuri nobalsoja par valdību. Tie, kuri to neatbalstīja, nav koalīcijā. Jāatgādina, ka atklāts ir jautājums par Pieprasījuma komisijas vadību, kurā tagad ir Linda Liepiņa no “KPV LV” “piecnieka”.
Ja viņa savu viedokli nemaina, ir iespējama šīs komisijas vadības maiņa. Trešdien “KPV LV” ieguva Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijas priekšsēdētāja amatu, kurā Jāni Dūklavu (ZZS) nomainīja Jānis Vitenbergs (“KPV LV”). Pēc Saeimas vēlēšanām, kad vēl nebija zināma koalīcija, visas parlamentā pārstāvētās partijas vienojās amatus komisiju vadībā sadalīt proporcionāli.
Paredzēts, ka šodien Saeimā jauno ministru vietā uz viņu pilnvaru laiku valdībā nāks nākamie sarakstu kandidāti. Vienīgā, kas pagaidām neplāno nolikt deputāta mandātu, ir labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”). Viņa žurnālistiem paskaidroja, ka gribot pabeigt parlamentā iesāktos darbus, bet nākamais saraksta kandidāts Saldus novada deputāts Edgars Koronbergs vēloties pabeigt darbu pie budžeta sagatavošanas pašvaldībā. Pēc pāris mēnešiem viņa sola mandātu nolikt.
Ja ministrei būs grūti savienot darbu Saeimas komisijās ar pienākumiem valdībā, tad komisijas sēdēs koalīcija var zaudēt vienu balsi svarīgu lēmumu pieņemšanā. Taču arī iepriekš ir bijuši gadījumi, kad politiķi apvieno abus amatus. Piemēram, bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs (toreiz ZZS) arī saglabāja mandātu.