Valdībai lūgs Ls 658 283 Rīgas pils ugunsgrēkā cietušo muzeju krājumu bojājumu novēršanai 0
Nākamnedēļ valdībai būs jālemj par 658 283 latu piešķiršanu, lai nodrošinātu Rīgas pils ugunsgrēkā cietušo muzeju valdījumā esošo krājumu turpmākās bojāšanās novēršanu, to nepieciešamo pārvietošanu, saglabāšanu un pieejamību.
Finansējumu plānots piešķirt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Jau ziņots, ka 20. jūnija naktī Rīgas pilī izcēlās ugunsgrēks. Lai arī ugunsgrēks tieši neskāra muzeju izmantotās telpas Rīgas pilī, ugunsgrēka dzēšanas un lokalizēšanas rezultātā ar ūdeni tika salietas arī muzeju izmantotās ekspozīciju un krātuvju telpas un ūdens skāra daļu no muzeju krājuma priekšmetiem. Ugunsgrēka dzēšanas rezultātā ir cietušas arī muzeju personāla darba telpas – bojāts inventārs, sabojāta daļa no datortehnikas un tajā izmantotā programmatūra.
Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam (LNVM) ugunsgrēka dzēšanas rezultātā bojājumi ir nodarīti telpām 2000 kvadrātmetru platībā, kas ir aptuveni 45% no kopējās aizņemtās platības, krājumam – 40 000 vienību, muzeja inventāram – 50 442 latu apmērā.
Rakstniecības un mūzikas muzejam ugunsgrēka dzēšanas rezultātā bojājumi ir nodarīti telpām 500 kvadrātmetru platībā, kas ir aptuveni 50% no kopējās aizņemtās platības, krājumam – 20 000 vienību, kas ir aptuveni 2,2% no kopējā muzeja krājuma apjoma, muzeja inventāram – 12 505 latu apmērā.
Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izmantotās telpas ūdens nav skāris, līdz ar to telpām un muzeja krājumam zaudējumi nav nodarīti.
Daļu no muzeju budžeta veido muzeju pakalpojumu sniegšanas rezultātā iegūtie pašu ieņēmumi. Pēc ugunsgrēku Rīgas pilī LNVM nav iespējams sniegt maksas pakalpojumus apmeklētājiem, kā rezultātā muzeja budžetā veidojās deficīts negūto ieņēmumu apjomā. Lai muzejs šā gada budžetā nodrošinātu savu darbību plānotajā apjomā un tam neveidotos parādsaistības, nepieciešams kompensēt muzeja zaudējumus no negūtajiem ieņēmumiem 15 951 lata apmērā.
Muzeju kopējie ugunsgrēka radītie zaudējumi ir 262 396 lati. LNVM izdevumi ugunsgrēka seku novēršanai ir 210 783 lati, Rakstniecības un mūzikas muzejam izdevumi ugunsgrēka seku novēršanai ir 33 698 lati, bet LNMM izdevumi ugunsgrēka seku novēršanai ir 1964 lati.
Pēc Rīgas pils Kastelas (Konventa) daļas apsekošanas secināts, ka pēc notikušā ugunsgrēka Rīgas pils telpu tehniskais stāvoklis un mikrobioloģiskā vide nav piemērota muzeju krājumu uzglabāšanai Rīgas pils telpās.
Kultūras ministrija ir apzinājusi telpas, kurās muzeji varētu tikt izmitināti līdz Muzeju krātuvju kompleksa rekonstrukcijas Pulka ielā darbu pabeigšanai. Ņemot vērā muzeju krājumu ievērojamo apjomu – LNVM 1,6 miljoni vienību, Rakstniecības un mūzikas muzejam 0,88 miljoni vienību, LNMM 0,007 miljoni vienību -, kā arī muzeju krājuma glabāšanas specifiskās prasības un tehniski funkcionālās prasības krājumu glabāšanas telpām, konstatēts, ka telpu pastāvīgai muzeju krājumu izvietošanai un to pieejamības nodrošināšanai Rīgā nav. Visi platību un pielāgojamības ziņā piemērotie varianti ir uzskatāmi par pagaidu risinājumu, kuros ir nepieciešams ieguldīt finanšu līdzekļus, lai telpas pielāgotu muzeju vajadzībām.
Izvērtējot saņemto priekšlikumu atbilstību muzeju krājumu un ekspozīciju izvietošanas specifiskajām prasībām, secināts, ka LNVM krājuma vajadzībām atbilstošākais pagaidu telpu risinājums uz trīs gadiem ir nekustamais īpašums Lāčplēša ielā 106/108, savukārt muzeja ekspozīcijas ar nodrošinātu izstāžu darbību vajadzībām atbilstošākais pagaidu telpu risinājums uz pieciem gadiem ir nekustamais īpašums Brīvības bulvārī 32.
Saskaņā ar VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) aprēķiniem pagaidu telpu Lāčplēša ielā 106/108 un Brīvības bulvārī 32 izbūves (pielāgošanas) paredzētais izpildes termiņš ir četri mēneši.
Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma izvietošanai, tā saglabāšanas un pieejamības nodrošināšanai vispiemērotākās telpas uz trīs gadiem ir nekustamais īpašums Tērbatas ielā 75. Pagaidu telpu pielāgošanai saskaņā ar VNĪ aprēķinu nepieciešams viens mēnesis. Pagaidu telpas Tērbatas ielā 75 pielāgojamas, tikai sākot ar 2014. gada aprīli, kad Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumi tiks pārvietoti uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunbūves krātuvi.
LNMM krājuma vajadzībām atbilstošākais risinājums ir ēka Bauskas ielā 20 vai ēka Ganību dambī 24a. Muzejs izvēli par konkrēto ēku izdarīs pēc rīkojuma projekta pieņemšanas. Pagaidu telpu pielāgošana nebūs apjomīga, tā iespējama jau šajā gadā, bet muzeja krājuma pārvietošana – 2014. gadā.
Ņemot vērā to, ka LNVM pārcelšanās uz pagaidu telpām iespējama, sākot ar 2014. gada 1. februāri, bet Rakstniecības un mūzikas muzeja – sākot ar 2014. gada 1. maiju, nepieciešams veikt telpu, kas saistītas ar Rīgas pils ugunsgrēka likvidēšanas sekām, renovācijas pasākumus, lai garantētu Rīgas pils telpās atbilstošu mikroklimatu un nodrošinātu muzeju darbību uz laiku, kamēr tiek sagatavotas attiecīgās pagaidu telpas un nodrošināta muzeju krājumu pārcelšanās iespēja.
Kā norāda Kultūras ministrija, papildus nepieciešamo finansējumu muzeju krājumu turpmākās bojāšanās novēršanai, to nepieciešamai pārvietošanai, saglabāšanai un pieejamībai no 2014. gada līdz 2018. gadam Kultūras ministrija lūgs piešķirt, sagatavojot priekšlikumus likumprojektam par valsts budžetu 2014. gadam, izskatot to Saeimā otrajā lasījumā.