Projekta vizualizācija

Valdība nemainīs lēmumu par Okupācijas muzeja paplašināšanu 11

Valdība nemainīs lēmumu par Latvijas Okupācijas muzeja paplašināšanu Rīgā, Strēlnieku laukumā, piektdien pēc sanāksmes kopā ar muzeja biedrību žurnālistiem apstiprināja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Valdība negatavojas mainīt savu lēmumu. Lēmums ir pieņemts,” viņa sacīja.

Valdības vadītāja uzsvēra, ka pagājušajā gadā kopā ar muzeja pārstāvjiem panākta vienošanās par visiem nepieciešamajiem darbiem un pašlaik neesot nekādu domu kaut ko mainīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Straujuma tikusies arī ar arhitektiem, kuri strādā pie muzeja rekonstrukcijas. Viņa tiem norādījusi, ka lēmums saistībā ar muzeja paplašināšanu var tikt mainīts tikai gadījumā, ja tam piekrīt muzeja pārstāvji, tomēr šādas piekrišanas nav.

Premjere teica, ka pašlaik darbi apstājušies Rīgas pilsētas būvvaldes dēļ, kas pieprasa papildu dokumentus.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrība (OMB) iepriekš paziņojumā medijiem pauda uzskatu, ka Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projektu kavē Latvijas mērogā pazīstamu arhitektu personiskie uzskati un centieni projektu apturēt.

Biedrība uzsver, ka Latvijas Okupācijas muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā paplašinājums ir vitāli nepieciešams muzeja eksistencei.

OMB norāda, ka maijā Rīgas pilsētas būvvaldē tika iesniegts muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā rekonstrukcijas tehniskais projekts būvatļaujas saņemšanai, kas veidots uz arhitekta Gunāra Birkerta ēkas rekonstrukcijas 2008.gadā apstiprinātā skiču projekta. Pašlaik saņemta atbilde, ka projekta izskatīšana atlikta līdz septembrim un pieprasīti papildu dokumenti, atzinumi un saskaņojumi.

Biedrība uzskata, ka būvprojekta vērtēšanu ietekmējuši Latvijas mērogā pazīstamu arhitektu personiskie uzskati un centieni projektu apturēt. Tie pausti ne vien Latvijas sabiedrībā, bet arī izplatīti ārzemēs. Piemēram, modernisma arhitektūras organizācijas vietnē “www.docomomo.com” ir ievietots vienpusējs Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijas apraksts un aicinājums parakstīt petīciju pret muzeja piebūvi. Muzeja ēkas paplašināšanas projekts rakstā nosaukts par “īslaicīgu politisko ambīciju”, uzsver OMB.

Reklāma
Reklāma

Pērn augustā valdība pieņēma lēmumu par 7,4 miljonu eiro piešķiršanu memoriāla kompleksa izveidei. Kompleksa būves pirmā kārta – Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcija un tā piebūves celtniecība – jāpabeidz līdz 2016.gada 1.oktobrim. “Valsts nekustamie īpašumi” 11.maijā Rīgas pilsētas būvvaldē iesnieguši Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas tehnisko projektu. Atbilstoši projektam kompleksa otrā kārta – padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecība – jāpabeidz līdz 2017.gada 1.jūlijam.

Nesen 20 Latvijas arhitekti izplatīja vēstuli Kultūras ministrijai ar aicinājumu saglabāt Okupācijas muzeja ēku Strēlnieku laukumā esošā veidā un necelt pie tās Gunāra Birkerta iecerēto piebūvi “Nākotnes nams”, jo tā sabojāšot ēkas izskatu. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde ir paudusi skaidru atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijai.

Rekonstrukcijas dēļ Latvijas Okupācijas muzejs 2012.gada 11.novembrī no telpām Latviešu strēlnieku laukumā 1 pārcēlās uz ASV vēstniecības bijušajām telpām Raiņa bulvārī 7.

Muzeja rekonstrukcijas laikā, palielinot muzeja ēku ar piebūvi “Nākotnes nams”, plānots arī siltināt muzeja ēku, lai uzlabotu tās energoefektivitāti. Projektētāji par pamatu ņems jau 2008.gadā izstrādāto un atkārtoti 2011.gadā saskaņoto skiču projektu. “Nākotnes nams” būs daļa no padomju okupācijas varas upuru piemiņas memoriāla. Tas veidots pēc arhitekta Gunāra Birkerta ieceres.

Savulaik Okupācijas muzeja ēka celta kā Latviešu sarkano strēlnieku muzejs. Tas atklāts 1970.gadā. Savukārt kā Okupācijas muzejs tas darbojas kopš 1993.gada. Ēkas arhitekts ir Gunārs Lūsis-Grīnbergs.

OMB ir nevalstiska organizācija, kas pārvalda un nodrošina Latvijas Okupācijas muzeja darbību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.