Valdība izlēmusi, kā kompensēt negatīvo ietekmi, ko rada samazinātais PVN dārzeņiem un augļiem 0
Samazinātās PVN likmes augļiem un dārzeņiem negatīvo fiskālo ietekmi uz budžetu nākamos trīs gadus kompensēs no VAS “Latvijas valsts meži” (LVM) dividendēm, otrdien lēmusi valdība.
LETA jau vēstīja, ka ministri vakar vienojās par 2021.gada budžeta ietvaru.
Valdība atbalstījusi Zemkopības ministrijas (ZM) priekšlikumu turpmākos trīs gadus par trim miljoniem eiro palielināt LVM dividendēs izmaksājamo peļņas daļu, lai kompensētu PVN ieņēmumu samazinājumu saistībā ar PVN samazinātās 5% likmes saglabāšanu augļiem, ogām un dārzeņiem no 2021.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 31.decembrim.
Pēc ZM sniegtās informācijas, iepriekš PVN samazinātās likmes 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem ieviešana ir bijusi efektīva.
“Ieviešanas mērķi ir sasniegti, jo ēnu ekonomika nozarē ir samazinājusies par 20%, tādā veidā legālajā tirgū darbojošies komersanti ir kļuvuši konkurētspējīgāki, augļu, ogu un dārzeņu cenas samazinājās par 11,7 procentpunktiem, turklāt Latvijā tās visā apsekošanas periodā ir zemākās starp Baltijas valstīm,” norādīja ZM.
Ministrijas ieskatā, visi efektivitātes rādītāji ir izpildīti, piemēram, reģistrēto PVN maksātāju skaits augļkopības un dārzeņkopības nozarē ir audzis par 9%, augļu, ogu un dārzeņu audzētāju apgrozījums ir audzis par 9%, savukārt augļkopības un dārzeņkopības preču apgrozījums kopumā valstī palielinājies par 16%, produkcijas patēriņš 2018.gadā ir palielinājies par 10% un 2019.gadā par 9%, vidējais atalgojums nozarē pieaudzis 2018.gadā par 11% un 2019.gadā par 9%.
“PVN samazinātās likmes ieviešana ir devusi pozitīvu efektu uz augļkopības un dārzeņkopības nozari kopumā. Augļkopības un dārzeņkopības platības ir pieaugušas par 8,5%, Latvijā saražotās produkcijas vērtība ir palielinājusies par 45%, ārējās tirdzniecības rādītāji ir uzlabojušies, vidējais darba ņēmēju skaits augļkopības un dārzeņkopības nozarē ir pieaudzis par gandrīz 6%,” informēja ZM.
Valsts ieņēmuma dienesta dati, kas liecina, ka PVN ieņēmumi augkopības un lopkopības medniecības un saistīto palīgdarbību nozarē 2018.gadā pret 2017.gadu ir samazinājušies par 3,4 miljoniem eiro.
“Vērtējot 2019.gadu, budžetā iemaksājamā summa salīdzinājumā ar 2018.gadu samazinājusies par 300 000 eiro un atmaksājamā summa pieaugusi par vienu miljonu eiro, līdz ar to kopumā PVN ieņēmumi turpina samazināties.
Tādejādi prognozējams, ka samazinātās PVN likmes saglabāšana 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem rada negatīvu fiskālo ietekmi uz valsts pamatbudžeta ieņēmumiem, jo ieviestais pasākums bija terminēts līdz 2020.gada 31.decembrim.
Līdz ar to PVN ieņēmumi sākot ar 2021.gadu ik gadu samazināmi indikatīvi par trim miljoniem eiro,” liecina Finanšu ministrijas informācija.