Valdība atļauj VARAM uzņemties vairāk nekā 37 miljonu eiro saistības dalībai vides un klimata pasākumu programmā 3
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) drīkst uzņemties papildus vairāk nekā 37 miljonu eiro saistības dalībai Eiropas Komisijas vides un klimata pasākumu programmā (LIFE).
To paredz šodien valdībā pieņemtais rīkojuma projekts par Latvijas institūciju dalību Eiropas Komisijas vides un klimata pasākumu programmā un valsts budžeta līdzfinansējumu 2021.-2024.gadā.
Saskaņā ar rīkojumu, VARAM noteikta par atbildīgo iestādi programmas finansējuma piesaistīšanā, bet Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijai uzdots pildīt programmas nacionālā kontaktpunkta funkcijas.
VARAM budžeta līdzekļus projektu līdzfinansēšanai būs iespējams pieprasīt no valsts pamatbudžeta programmas – Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai.
Kā skaidro VARAM LIFE programmas vispārīgais mērķis ir sekmēt pāreju uz ilgtspējīgu, aprites, energoefektīvu, uz atjaunojamiem energoresursiem balstītu, klimatneitrālu un klimatnoturīgu ekonomiku, lai aizsargātu vidi un novērstu ekosistēmu degradāciju.
LIFE programmu veido divas jomas -“Vide” un “Klimata rīcība”, kura katra sadalās divās apakšprogrammās. Jomas “Vide” apakšprogrammas ir Daba un bioloģiskā daudzveidība” kā arī “Aprites ekonomika un dzīves kvalitāte”, bet jomas “Klimata rīcība” apakšprogrammas ir “Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās tām” kā arī ‘”Pāreja un tīru enerģiju”.
Lai Latvijas institūcijas varētu sekmīgi piedalīties LIFE programmas projektu konkursos, kopš 2011.gada Latvija nodrošina iespēju pieteikties uz nacionālo finansējumu projektu īstenošanai.
Lai varētu nodrošināt valsts budžeta līdzfinansējumu, VARAM tika atļauts uzņemties budžeta saistības LIFE programmas ietvaros 2018.-2020.gadā 23,9 miljonu eiro apmērā.
Apstiprināto projektu nacionālajam finansējumam novirzīti 15,9 miljoni eiro, savukārt LIFE programma šo projektu finansēšanai novirzījusi 35,6 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka ar vienu valsts budžeta līdzfinansējuma eiro piesaistīti 2,24 LIFE programmas finansējuma eiro.
Īstenojot LIFE programmas finansētos projektus, ir veicināta dabisko zālāju un piekrastes biotopu atjaunošana un apsaimniekošana, atjaunoti purvi īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, izstrādātas un aprobētas degradēto purvu atjaunošanas metodes, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu (turpmāk – SEG) emisijas, izstrādāti SEG emisiju aprēķināšanas algoritmi.
Ar LIFE programmas atbalstu nodrošināta kaitīgu ķīmisku vielu aizstāšana ar videi un veselībai mazāk kaitīgām. LIFE programma arī atbalsta inovatīvu siltumizolācijas materiālu ražošanu no makulatūras un kaņepju šķiedrām, tādējādi gan veicinot papīra atkritumu pārstrādi, gan jaunu produktu izstrādi un aprobāciju.
Ar integrēto projektu piesaistīto finansējumu tiek nodrošināta upju baseinu apgabalu plānu ieviešana, ar mērķi ilgtermiņā uzlabot ūdens kvalitāti aptuveni 30% riska ūdensobjektu (50 no 164), izstrādājot, adaptējot Latvijas apstākļiem un ieviešot dažādus inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus, kā arī “Natura 2000” prioritāro rīcību programmas ieviešana, pilnveidojot dabas aizsardzības sistēmu Latvijā, lai aizsargājamām sugām un biotopiem nodrošinātu saglabāšanos ilgtermiņā.
Projekta laikā izstrādātas inovatīvas un piemērotas pieejas aktuālu dabas aizsardzības jautājumu risināšanā.