Foto:: Edijs Pālens/LETA

Valdība atbalsta piecu miljonu eiro novirzīšanu Valsts pētījumu programmai Covid-19 apkarošanai 0

Valdība šodien atbalstīja piecu miljonu eiro novirzīšanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” Valsts pētījumu programmas (VPP) īstenošanai, kas cīnīsies ar Covid-19 sekām un dos konkrētus zinātniski pamatotus risinājumus Latvijai veselības, inženiertehnisko risinājumu, sabiedrības un tautsaimniecības jomās.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Kā norādīts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajā rīkojumā, finansējuma apmērs valsts pētījumu programmai piecu miljonu eiro apmērā ir noteikts, balstoties uz nepieciešamību katrā no identificētajām jomām nodrošināt projektus konkrētu problēmu risināšanai.

IZM uzsver, ka šīs pētījumu programmas īstenošana ļaus jau 2020.gadā īstenot vismaz desmit konsorciju pētniecības projektus ar būtisku ietekmi.
CITI ŠOBRĪD LASA

IZM ieskatā programmas apmērs ir pietiekams, lai tam būtu nopietns iespaids uz Latvijas zinātnes kapacitātes nodrošināšanu, “taču tas nepārsniedz resursu, kuru īsā brīdī varētu mobilizēt īpaši svarīgu izdevumu risināšanai”.

IZM aģentūru LETA informēja, ka ministrija vēl papildus ir atradusi iespēju novirzīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda piešķirtos līdzekļus Covid-19 epidemioloģiskajai izpētei indikatīvi pusmiljona eiro apmērā un “NordFosk” pētījumu projektu konkursam par Ziemeļvalstu veselības datu izmantošanu Covid-19 pandēmijas apkarošanai un tās seku mazināšanai 400 000 eiro apmērā.

IZM norāda, ka VPP izveide pētniecības iesaistei cīņā ar Covid-19 sekām dos konkrētus zinātniski pamatotus risinājumus Latvijai veselības, inženiertehnisko risinājumu, sabiedrības un tautsaimniecības jomās, uzsver ministrijā.

Jomas to darbībā ir definētas kā starpdisciplināras, atsevišķi īpaši izceļot informāciju un komunikāciju tehnoloģiju un ekonomikas komponentes, kuru devums ir plānots horizontāls viscaur programmai, tostarp sniedzot pierādījumos balstītu ekonomiskās atdeves novērtējumu attiecībā uz potenciālo ieguvumu tautsaimniecības un sabiedrības izaugsmei.

Tas attiecas, piemēram, uz potenciālo ieguvumu sabiedrības veselības uzlabošanā, uzņēmējdarbības atsākšanā un iespējamajos ietaupītajos resursos no procesu efektivizācijas.

Ministrija norāda, ka VPP tiktu nodrošināts, ka tās rezultāti kalpotu kā konkrēti un tālāk izmantojami ieteikumi tālākajai rīcībpolitikai un to plānots īstenot ciešā sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru.

Programmā iegūtajiem rezultātiem būs jāsniedz pierādījumos balstīts ekonomiskās atdeves novērtējums, piemēram, ieguvums sabiedrības veselības uzlabošanā un uzņēmējdarbības atsākšanā pēc krīzes, pausts rīkojumā.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus IZM uzsver, ka VPP būs arī tiešs ieguldījums Latvijas publiskā sektora zinātnes kapacitātes nodrošināšanā, paredzot, ka laika posmā, kad notiks tā īstenošana, tiks nodrošināta aptuveni desmit projektu īstenošana un kopējā nodarbinātība programmā būs vairāk nekā 100 zinātnisko darbinieku slodžu apmērā.

IZM akcentē, ka šai programmai būs arī liels ieguldījums Latvijas zinātnes turpmākajā integrācijā Eiropas pētniecības telpā, ņemot vērā, ka šobrīd lielā daļā Eiropas Savienības valstu ir plānoti līdzīgi pētniecības ieguldījumi saistībā ar Covid-19.

Pēc rīkojumā paustā, VPP īstenošana ļaus Latvijas zinātniekiem pētniecībā sadarboties ar citām Eiropas valstīm, kas nozīmē, ka šai programmai ir potenciāls nodrošināt pievienoto vērtību ne tikai Latvijā, bet Eiropā kopumā.

Tāpat ministrijā uzsver, ka šādas Covid-19 pētījumu programmas īstenošana Latvijā ir nepieciešama, lai valstij būtu pietiekama zinātniskā kapacitāte spēt pilnvērtīgi izmantot un ieviest tos pētniecībā balstītos rezultātus, kuri ir tapuši citur pasaulē.

Papildus VPP IZM sola tuvākajā laikā izziņot iepirkumu pētījumam par Covid-19 epidemioloģiju un filoģenēzi Latvijā.

Ministrija uzsver, ka Covid-19 epidemioloģiskā izpēte, kas ietver specializētas biobankas izveidošanu, paraugu sekvencēšanu un bioinformātisko analīzi, ļaus identificēt Latvijā cirkulējošos vīrusa celmus un infekcijas izplatīšanās ģeogrāfiju, mazināt infekcijas apjomus, laicīgi pamanīt un novērst jaunu uzliesmojumu rašanos, izstrādāt jaunus ārstniecības līdzekļus un vakcīnas, kā arī veikt klīniskos pētījumus esošo medikamentu pārprofilēšanai Covid-19 ārstēšanai.

Tāpat, pēc ministrijas paustā, Latvija plāno dalību Ziemeļvalstu pētniecības organizācijas “NordForsk” pētniecības projektu konkursā par veselības datu izmantošanu Covid-19 pandēmijas un tās seku apkarošanai.

Konkursā esot paredzēta esošu klīnisko, sociālekonomisko, statistikas un citu datu izmantošana, jaunu datu iegūšana un pārrobežu datu apmaiņas sekmēšana. IZM atklāj, ka, lai startētu projektu konkursā, Latvijas zinātniskajām institūcijām būs jāsadarbojas starptautiskos konsorcijos ar vismaz diviem Ziemeļvalstu partneriem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.