Valdībā atbalsta GMI samazināšanu līdz 35 latiem no nākamā gada 0
Valdības komitejā pirmdien atbalstu guvis Labklājības ministrijas (LM) ierosinājums par garantētā minimālā ienākuma (GMI) samazināšanu līdz 35 latiem, neskatoties uz sabiedrībā izskanējušo kritiku, aģentūra BNS uzzināja valdībā. Līdz šim GMI bija 40 latu pieaugušajiem un 45 lati bērniem.
Ministri bez iebildumiem un jautājumiem atbalstīja par summas samazinājumu lemt otrdien, 18.decembrī, valdībā.
LM uzsvērusi, ka pašvaldībām būs iespēja maksāt vairāk, zemākās summas noteikšana ļaušot pašvaldībām daudz elastīgāk noteikt GMI līmeni.
Labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) valdības komitejā pirmdien norādīja, ka 50% GMI saņēmēju ir darbspējas vecumā. Viņa uzskata, ka GMI saņēmēju stāvoklis vairumā gadījumu nevarētu pasliktināties, jo tostarp ir tiesības uz bezdarbnieku pabalstu. GMI attiecas arī uz cilvēkiem, kuri ir bērna kopšanas atvaļinājumā un arī šī cilvēku kategorija ir saņēmusi būtiskus uzlabojumus pabalstu palielinājuma veidā no nākamā gada, teica Viņķele.
Tomēr priekšlikums nav līdz galam saskaņots ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS), kas piedāvāja GMI paaugstināt līdz 45 latiem pieaugušajiem un 50 latiem bērniem. LBAS iebildumiem pievienojas arī Pārresoru koordinācijas centrs (PKC).
PKC norādījis – ņemot vērā, ka augsta ienākumu nevienlīdzība un nabadzības riski negatīvi ietekmē Latvijas ekonomikas starptautisko konkurētspēju, bet citi pietiekami pasākumi iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem dzīves līmeņa uzlabošanai nav plānoti, GMI līmeņa samazināšana nav vēlama, līdz nav veikts sociālās palīdzības sistēmas izvērtējums, pabeigts Pasaules Bankas pētījums “Latvija: kurš bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais un trūcīgais?”. PKC arī atzinis, ka jāizveido efektīva kompleksu alternatīvu pasākumu sistēma trūcīgo personu situācijas uzlabošanai, tostarp sekmējot viņu integrāciju darba tirgū.