Valdība atbalsta daļēju dabasgāzes tirgus atvēršanu 0
Valdība otrdien slēgtā sēdē atbalstīja Latvijas dabasgāzes liberalizācijas pirmo posmu, kas liks dabasgāzes kompānijai “Latvijas Gāze” līdz 2015.gadam nodalīt gāzes transportēšanas un uzglabāšanas funkcijas atsevišķā struktūrvienībā no gāzes piegādes un tirdzniecības, kā arī nodalīt grāmatvedības sistēmas un garantēt pieeju tīkliem jauniem gāzes tirgus dalībniekiem, žurnālistus informēja Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.
Vienlaikus Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie grozījumi Enerģētikas likumā arī sagatavos normatīvo bāzi tirgus liberalizācijas otrajam posmam, ko paredzēts īstenot, kad beigsies “Latvijas Gāzes” privatizācijas līgumā noteiktās monopoltiesības, kā arī būs pieejami alternatīvi gāzes piegādes avoti.
Komentējot iespējamās tiesvedības, Pūce teica, ka valdība vērtējusi iespējamo investīciju strīdu un privatizācijas līguma pārkāpuma strīda risku. “Tā kā ar minētajiem likuma grozījumiem netiek grozīta sadales aktīva īpašumtiesības, kā arī nekādā veidā netiek ietekmēta iespēja gūt komerciālu atdevi atbilstoši regulētajam tarifam no minētajiem aktīviem, mēs nesaredzam pamatu nedz strīdam par investīciju līgumu, nedz strīdam par privatizācijas līguma pārkāpumu,” viņš pastāstīja.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) žurnālistiem otrdien pēc valdības sēdes sacīja, ka par likumprojektu notika samērā garas diskusijas, taču valdība to atbalstījusi EM sagatavotajā redakcijā. “EM no savas puses arī skaidri pauda viedokli, ka minētie likuma grozījumi nerada būtiskus starptautisku tiesvedību riskus Latvijai. EM šos riskus vērtē kā minimālus un ir gatava uzņemties valsts interešu aizstāvību gadījumā, ja šādas tiesvedības būtu,” teica premjers.
Viņš arī informēja, ka valdība EM uzdevusi tai aicināt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju sagatavot aprēķinus par sadales tīklu nodalīšanas ietekmi uz tarifiem gāzes patērētājiem, īpaši mazajiem patērētājiem. Valdība šajā jautājumā saņēmusi pretrunīgu informāciju – ja LG apgalvo, ka EM piedāvātā likuma redakcija nozīmē tarifu pieaugumu tad ministrija to noliedz. Tādēļ regulatoram būs jāsagatavo aprēķini.
Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts izplatītajā paziņojumā par valdības atbalstītajiem grozījumiem Enerģētikas likumā savukārt uzsvēra, ka monopola intereses un vajadzības nevar būt tās, kas nosaka Latvijas politiku dabasgāzes sektorā. “Mūsu uzdevums ir nodrošināt atkarības samazināšanu no viena gāzes piegādātāja, lai tiktu veicināta Latvijas apgādes drošība, tiktu ievērotas valsts un patērētāju intereses. Tāpēc ir izvēlēta divpakāpju pieeja, kas pirmajā posmā sagatavo un rada nepieciešamos priekšnoteikumus jauniem piegāžu avotiem, bet otrajā posmā tiek nodrošināta pilnīga tirgus atvēršana. Neīstenojot uz tirgus atvēršanu vērstus pasākumus, tiek attālināta tā diena, kad Latvijai būs pieejamas alternatīvas gāzes piegādes un caurskatāmākas gāzes cenas iedzīvotājiem,” teica ministrs.
Jau vēstīts, ka Latvija no 2014.gada 4.aprīļa ir paredzējusi īstenot dabasgāzes tirgus liberalizācijas pirmo posmu, liekot LG pārejas periodā līdz 2015.gadam nodalīt gāzes transportēšanas un uzglabāšanas funkcijas atsevišķā struktūrvienībā no gāzes piegādes un tirdzniecības, kā arī garantēt pieeju tīkliem jauniem gāzes tirgus dalībniekiem. Savukārt liberalizāciju pabeigt plānots, kad beigsies LG privatizācijas līgumā noteiktās monopoltiesības, kā arī būs pieejami alternatīvi gāzes piegādes avoti.
LG nodarbojas ar dabasgāzes iegādi, transportēšanu, uzglabāšanu, sadali un realizāciju. Kompānijas akcijas kotē “NASDAQ OMX Riga” otrajā sarakstā. Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir Vācijas “E.ON Ruhrgas International”, “Gazprom” un “Itera Latvija”.