Valainis par LMT un TET tālāko attīstību: “Pilnīgi skaidrs ir tas, ka mēs virzīsimies uz to, lai stiprinātu valsts lomu šajos uzņēmumos” 54

“Mēs šodien tiešām vairākas stundas pavadījām, lai izvērtētu esošo situāciju šiem uzņēmumiem, kāda ir faktiskā situācija un kādi ir iespējamie nāktones scenāriji,” tā šodien pēc valdības sēdes intervijā TV24 atzina ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS), komentējot Zviedrijas uzņēmuma “Telia Company” (“Telia”) sagatavoto piedāvājumu, no kura izriet, ka “Tet” jāsadala un tā telekomunikāciju bizness jāpārdod LMT, kas turpmāk vienādās daļās piederētu Latvijas valstij un “Telia”, kamēr valsts pilnībā paturētu “Tet” grupas būvkompāniju “Citrus Solutions” un elektroenerģijas tirdzniecības jomu. Nākamais solis būtu vismaz 20% LMT akciju publiskais piedāvājums (IPO) un kotēšana biržā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

“Pilnīgi skaidrs ir tas, ka mēs virzīsimies uz to, lai stiprinātu valsts lomu šajos uzņēmumos. Un Ekonomikas ministrijai šobrīd ir dots laiks līdz oktobra vidum – atnākt jau ar skaidrāku, detalizētāku scenāriju, kādi varētu būt nākamie soļi, jau izrunājot ar otru akcionāru “Telia”. Jo jebkurš lēmums, ko mēs tālāk pieņemtu, viens ir Latvijas valsts nostāja, otrs ir otra acionāra nostāja. Un šobrīd mēs [Ekonomikas ministrija] esam jau saņēmuši mandātu vest sarunas ar “Telia”, bet, protams, valsts interese šajos uzņēmumos ir, kādā veidā tās stiprināt un panākt šo uzņēmumu tālāko attīstību – virzību eksporta tirgos, inovācijās un stiprināt šo uzņēmumu vērtību,” tā intervijā TV24 norādīja ekonomikas ministrs Valainis.

No Latvijas valsts puses valdības sēdē tika “iezīmēti tie virzieni”, kuros tā skatās, lai sasniegtu mērķus, kas ir daudz dziļāk izstrādāti darba grupā, piebilda Valainis. Un tikai tad, kad nonāks līdz gala secinājumiem, tad arī tiks publiski informēta sabiedrība, kāds būs “šis tālākais ceļš”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pilnīgi viens ir skaidrs, par ko mums bija pilnīga vienprātība, ka esošā struktūra, kāda tā ir šobrīd, vairs netiks tāda saglabāta, jo tā ir absolūti neizdevīga valstij,” uzsvēra ekonomikas ministrs Valainis. Vai valsts varētu atpirkt akcijas no otra akcionāra “Telia”? Uz šo jautājumu Valainis atteica, ka “šis variants nav izslēgts”. Valainis norādīja: “Mēs skatāmies šo un arī citus variantus, bet, protams, pamatelements ir tas, kādā veidā mēs varam stiprināt valsts intereses šajos uzņēmumos.” Šobrīd esot iezīmēti arī vairāki scenāriji, kas ir tādi, kas ir valsts interesēm visatbilstošākie, un par kuriem, iesaistot vairākas ministrijas, tiks sāktas sarunas ar otru akcionāru – “Telia”.

“Un mēģināsim saprast, kur mēs varam nonākt pie kādiem kompromisiem, un pēc tam atgriezīsimies valdībā jau informējot par šiem sarunu rezultātiem. Un, ja tie būs pozitīvi, tad jau sāksim tālākās sarunas par vienu vai otru risinājumu,” atzina Valainis pēc valdības sēdes intervijā TV24. “Par piedāvājumu, ka mēs kaut ko pārdodam, – tādi varianti ir noraidīti! Tādus mēs pat neizskatām nevienā līmenī. Protams, konsultantu ziņojumos tiek vērtēti visdažādākie scenāriji, bet tie pat nenonāca līdz valdības vērtējumam. Mēs jau sākotnējā ekspertu līmenī tos izslēdzām laukā kā opcijas,” apliecināja ekonomikas ministrs Valainis, runājot par turpmāko “LMT” un “Tet” uzņēmumu darbības attīstību pēc saņemtā otra akcionāra “Telia” priekšlikuma valdībai.

Kā ziņoja LETA, tad valdība otrdien, 16.jūlijā, slēgtā sēdē vienojusies par tālākajiem scenārijiem sarunās ar telekomunikāciju uzņēmuma “Tet” un mobilo sakaru kompāniju “Latvijas mobilais telefons” (LMT) otru akcionāru – Zviedrijas uzņēmuma “Telia Company” (“Telia”), tā ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) paudis preses pārstāvjiem.

Valdība esot iezīmējusi turpmākos rīcības virzienu, kas būs jāpārrunā ar “Telia”, un devusi mandātu Ekonomikas ministrijai (EM) veikt šīs sarunas. Oktobra vidū EM būs jāatskaitās valdībā par šo sarunu rezultātu un jāpiedāvā tālākie risinājumi.

Jau vēstīts, ka “Telia” sagatavoja piedāvājumu, kas paredz, ka “Tet” jāsadala un tā telekomunikāciju bizness jāpārdod LMT, kas turpmāk vienādās daļās piederētu Latvijas valstij un “Telia”, kamēr valsts pilnībā paturētu “Tet” grupas būvkompāniju “Citrus Solutions” un elektroenerģijas tirdzniecības jomu. Nākamais solis būtu vismaz 20% LMT akciju publiskais piedāvājums (IPO) un kotēšana biržā.

Ņemot vērā dokumenta slepenību, netiek atklāts, cik plaši šis piedāvājums analizēts EM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par turpmākās attīstības scenārijiem un vēlamo Latvijas valsts līdzdalības apmēru LMT un “Tet” uzņēmumu grupā.

Reklāma
Reklāma

Atbildīgie ierēdņi un politiķi plašākus komentārus par ierobežotas pieejamības informatīvā ziņojuma saturu nesniedz, tomēr Valainis aģentūrai LETA sacīja, ka šis darba dokuments balstās uz SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”” (“Possessor”) pieaicināto konsultantu veikto tirgus izpēti.

Uz valdības sēdi šodien, 16.jūlijā, bija pieaicināti konsultanti no kompānijām SIA “Ernst & Young Baltic” un SIA “Oaklins Baltics”, liecina valdības darba kārtība.

Savukārt Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) preses konferencē pauda, ka plānots veidot maksimāli labākus konkurences apstākļus šiem uzņēmumiem, vienlaikus izpildot koalīcijas vienošanos par valsts kapitālsabiedrību pārvaldības stiprināšanu.

Ministru kabinets deleģējis EM tālākām sarunām ar “Telia”, “lai veicinātu uzņēmumu konkurētspēju un tirgus vērtības palielināšanu šajos konkurences apstākļos”.

Kā ziņots, savulaik tikusi izveidota sarežģīta “Tet” un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem – Latvijas valstij un Zviedrijas kompānijai “Telia” – līdz šim tā arī nav izdevies vienoties.

Valstij “Possessor” personā pieder 51% “Tet” daļu, bet “Telia” meitasuzņēmumam “Tilts Communications” – 49% “Tet” daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder “Telia” un tās meitaskompānijai “Sonera Holding”, 28% – Latvijas valstij caur Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (23%) un “Possessor” (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder “Tet”.

Tas teorētiski nozīmē, ka ar “Tet” starpniecību 11,73% LMT daļu kontrolē valsts un 11,27% – “Telia”, kas savukārt nozīmē, ka “Telia” īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts – 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums “Tet”. Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.