Pret gripu vakcinējas tikai 1% 0
SPKC infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas ārste epidemioloģe Raina Nikiforova: – Pret gripu vakcinējas ļoti maz – mazāk nekā 1% iedzīvotāju. Visaktīvāk pēc potēm nāk vecāka gadagājuma ļaudis, kuriem 50% no vakcīnas cenas kompensē valsts. Pēdējos desmit gados vakcinēto cilvēku skaita pieaugums nav novērojams, tas svārstās no 0,4 līdz 1%. Lielā mērā tas ir vakcinācijas pretinieku aktīvas darbības rezultāts. Aktīvākie vakcinācijas pretinieki krasi iebilst pret visu veidu vakcināciju, arī pret gripas poti, un viņiem ir izdevies ietekmēt ne tikai iedzīvotājus, bet arī mediķus. Daļa iedzīvotāju nav informēti par to, cik svarīga ir vakcinācija, it īpaši riska grupas tā var pasargāt no saslimšanas ar gripu, slimības komplikācijām un pat nāves.
Lietuvā un Igaunijā imunizācijas līmenis nav īpaši augstāks kā Latvijā, bet dažās valstīs, piemēram, Nīderlandē, Šveicē un Lielbritānijā, vakcinācijas līmenis ir no 50 līdz 80%. Lielbritānijā pēdējos gados pret gripu ļoti aktīvi tiek vakcinēti skolēni. Līdz ar to šajās valstīs ir panākts, ka gripas vīruss izplatās mazāk, samazinājies saslimušo skaits, līdz ar to no inficēšanās vairāk pasargātas riska grupas. Latvijā ar gripu visvairāk slimo bērni, līdz ar to gripas vīruss plaši izplatās – bērni to atnes mājās, saslimst vecāki un vecvecāki.
Daļa iedzīvotāju nevakcinējas pret gripu, jo tic maldīgajam priekšstatam, ka pretgripas vakcīna var izraisīt saslimšanu. Vakcīna satur tikai gripas vīrusa daļiņas, kas atbildīgas par antivielu veidošanos, lai nodrošinātu imunitātes izveidošanos, un saslimšanu izraisīt nevar. Vakcīna var radīt tikai nelielas blaknes – paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes injekcijas vietā –, kas ilgst ne vairāk kā divas dienas. Zāles, ko lieto gripas ārstēšanai, ir ne vien daudz dārgākas, bet organismam var nodarīt lielāku ļaunumu nekā vakcīna. Ļoti retos gadījumos no gripas potes var rasties smagākas sekas – alerģiska reakcija uz kādu vakcīnas komponentu. Taču, ja cilvēks saslimst ar gripu, komplikācijas mēdz būt ļoti smagas un var izraisīt pat nāvi.
UZZIŅAI:
Nevakcinēto bērnu skaits ar katru gadu pieaug. 2011. gadā ar vējbaku vakcīnu savas atvases nevēlējās potēt 4% vecāku, bet 2015. gadā – jau 11%.
Gripas infekcijas un vakcinācijas salīdzinošie riski
Riski, saistīti ar gripas infekciju
Simptomi
* drudzis, rīkles iekaisums, sauss klepus, iesnas
* nespēks, galvassāpes, muskuļu sāpes
* bērniem – rīkles un augšējo elpceļu tūska, sīko bronhu iekaisums, vemšana, caureja, dehidratācija
Komplikācijas
* pneimonija
* vidusauss infekcijas
* sinusīti
* miokardīts
* perikardīts
* hronisko saslimšanu paasinājums (piem., sirds mazspēja)
Retas komplikācijas
* septicēmija jeb asinssaindēšanās – baktēriju, vīrusu, sēnīšu klātbūtne asinsritē, kas izraisa sepsi
* encefalopātija
* nāve
Riski, saistīti ar vakcināciju
Pēcvakcinācijas parādības (mazāk nekā 1 no 100)
* sāpes, apsārtums un/vai pietūkums injekcijas vietā
* īslaicīga temperatūras paaugstināšanās (1 līdz 2 dienas), bērniem var būt augsta temperatūra (vairāk par 39 grādiem)
* īslaicīgs nespēks (1 līdz 2 dienas)
* muskuļu sāpes (1 līdz 2 dienas)
(Tas attiecas uz bērniem, kuriem iespējamas šīs pēcvakcinācijas parādības)
Retas parādības (mazāk nekā 1 no 1000)
* alerģiska reakcija – izsitumi uz ādas (eritēmas)
Ļoti retas parādības (mazāk nekā 1 no 10 tūkst.)
* anafilakse – smaga alerģiska reakcija līdz pat samaņas zaudēšanai
* perestēzija – dīvainas sajūtas pa vadošo perifēro nervu ceļiem (“skudriņu” skriešana, tirpšana, durstoša sajūta)
* Gullain–Barre sindroms – CNS traucējumi (mazāk nekā 1 no milj.).
/Sagatavojis SPKC/