Foto: REUTERS/ SCANPIX/ LETA

Vakcinēties vai ne? 10 aktuāli jautājumi par Covid-19 vakcīnām 8

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Kamēr daudzi jau pieteikušies rindā uz Covid-19 vakcīnu vai to jau saņēmuši, daļu vēl māc šaubas – vakcinēties vai ne, vai vakcīnas ir drošas un kā pasargās no saslimšanas. Lūk, aktuālākie jautājumi un atbildes par Covid-19 vakcīnām.

Kā atšķiras Pfizer-BioNTech, Moderna un AstraZeneca ražotās vakcīnas?

CITI ŠOBRĪD LASA

Visupirms atšķiras vakcīnu uzglabāšanas temperatūra. Pfizer-BioNTech  vakcīna sasaldētā veidā jāuzglabā saldētavās no -90 līdz -60 °C (izņemot īslaicīgu uzglabāšanu līdz  5 dienām ledusskapī 2–8 °C), Moderna vakcīnu var uzglabāt ledusskapī (no -25  līdz -15 °C, AstraZeneca vakcīnu neatvērtu var uzglabāt parastā ledusskapja temperatūrā (2–8 °C).

Atšķiras intervāls starp abām vakcīnas devām. Moderna rekomendē ievērot 28 dienu intervālu. Starp Pfizer-BioNTech vakcīnas Comirnaty abām devām jāievēro vismaz 21 dienas intervāls, savukārt AstraZeneca – 21–48 dienu intervāls.

Ja vēlas vakcīnu saņemt agrāk, vai iespējams to izdarīt par maksu?

Ņemot vērā ierobežoto Eiropā pieejamo vakcīnu apjomu un lielo vakcīnu nepieciešamību riska grupām, par maksu vakcīnas nebūs pieejamas. Vismaz sākotnēji tiks vakcinēti riska grupu iedzīvotāji, kas vakcīnu saņems bez maksas.

Vai ir jēga vakcinēties, ja Covid-19 jau izslimota un analīzes uzrāda, ka organismā izstrādājušās antivielas?

Jā, ir svarīgi vakcinēties arī šādā gadījumā. Pētījumi rāda, ka organisma imūnā atbilde uz vakcīnu ir efektīvāka, augstāka un noturīgāka. Pagaidām redzams, ka aptuveni trīs mēnešus pēc dabīgi izslimotas infekcijas organisma aizsardzības līmenis sāk samazināties, bet pēc vakcīnas tas nenotiek.

Vai pirms vakcinācijas jāveic Covid-19 tests, lai pārliecinātos, ka nav infekcijas?

Saslimšana ar Covid-19 nav iemesls, kāpēc nevakcinēties, jo vakcīna nepastiprina slimības simptomus un nekaitē pat smagi noritošas infekcijas gadījumā. Tomēr, ja ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19, jāievēro visi drošības nosacījumi, jāievēro pašizolācija, un vakcīnu var saņemt pēc tās beigām.

Reklāma
Reklāma

Kas notiek, ja ar Covid-19 saslimst pirms otras vakcīnas devas saņemšanas?

Situācijas, kad cilvēki inficējas ar vīrusu starp vakcinācijas devām, nav bīstamas. Ja pēc pirmās vakcīnas saņemšanas cilvēks inficējas ar SARS-CoV-2, viņam noteikti jākonsultējas ar infektologu un jāprecizē turpmākā rīcība. Parasti vakcīnas otras devas saņemšana var notikt, kad cilvēks ir izveseļojies vai vairs neatrodas izolācijā.

Cik ilgi vakcīnas nodrošina aizsardzību pret saslimšanu ar Covid-19?

SARS-CoV-2 ir jauns vīruss, un pagaidām vēl ir maz datu par imunitāti, kas cilvēkam rodas pēc inficēšanās ar šo vīrusu. Pašlaik arī nav pietiekamu zināšanu par to, cik ilga būs vakcīnas nodrošinātā imunitāte un vai ilgnoturīgas aizsardzības nodrošināšanai vajadzēs vakcinēties atkārtoti. Ilgtermiņa pētījumu dati par vakcīnu iedarbību sniegs nepieciešamo informāciju, lai pieņemtu lēmumus par turpmāku vakcināciju.

Vai vakcīnas sniegs aizsardzību vīrusa mutēšanas gadījumā?

Vīrusi mutē – mēdz mainīties un pielāgoties ārējās vides iedarbībai, proti, mainās to uzbūves ģenētiskais materiāls. Vīruss var mutēt dažādās tā attīstības pakāpēs, un parasti tas neietekmē vakcīnas iedarbības kvalitāti.

Gan Covid-19 vakcīnu pētnieki, gan atbildīgās reglamentējošās institūcijas arī turpmāk sekos līdzi un vērtēs, vai koronavīruss SARS-CoV-2 mainās laika gaitā un, ja mainās, cik ļoti vakcīnas pasargā cilvēkus no jaunajiem šā vīrusa veidiem.

Vai pēc vakcīnas var būt blakusparādības?

Kā visām vakcīnām un jebkurām zālēm arī pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas var novērot organisma reakcijas.

Biežākās reakcijas pēc vakcinācijas ir apsārtums un pietūkums, īslaicīgas sāpes injekcijas vietā, nogurums, slikta pašsajūta, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, drudzis, bezmiegs. Visbiežāk tās ir vieglas un pāriet 1–3 dienās.

Ja tiek novēroti nopietnāki veselības traucējumi, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

! mRNS vakcīnām (Pfizer-BioNTech, Moderna) reakcijas ir vairāk izteiktas pēc otrās devas saņemšanas, turklāt gados jaunākiem cilvēkiem izteiktāk nekā gados vecākiem. Savukārt vīrusa vektora vakcīnām (AstraZeneca) reakcijas visbiežāk vērojamas pēc pirmās devas.

Vai pēc vakcīnas saņemšanas vairs nav jāievēro fiziskā distancēšanās, var nevalkāt sejas aizsargmasku?

Nē, nekādā gadījumā! Arī pēc vakcinēšanās jāturpina ievērot visus noteiktos drošības un higiēnas pasākumus. Vakcīna pasargā pret smagu saslimšanu ar Covid-19, taču nav zināms par vīrusa pārnēsāšanas iespēju un nodošanu tālāk citiem, ja cilvēks ir inficējies, taču slimība norit asimptomātiski, t.i., bez raksturīgajiem slimības simptomiem.

Vai vakcīnu var saņemt arī bērni?

Pfizer-BioNTech vakcīna Comirnaty ir piemērota vakcinācijai no 16 gadu vecuma, savukārt Moderna un AstraZeneca – no 18 gadu vecuma.

UZZIŅA

• Patlaban Eiropas Savienībā reģistrētas pirmās trīs vakcīnas pret Covid-19: Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna Comirnaty, Moderna ražotā vakcīna, kā arī AstraZeneca un Oksfordas universitātes izstrādātā vakcīna. Vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti izvērtē Eiropas Zāļu aģentūra. Vakcinēšanās ir brīvprātīga, arī veselības aprūpes darbiniekiem.

Vakcinācija pret Covid-19 ir vienīgais zināmais solis pretī iespējai atgriezties ierastajā dzīvesritmā pirms pandēmijas, pasargāt sevi un apkārtējos no smagas saslimšanas vai nāves.

• Ikviens iedzīvotājs vakcinācijai var pieteikties:

vietnē manavakcina.lv (jebkurā diennakts laikā)

zvanot pa bezmaksas tālruni 8989 (darbdienās no 8:00 līdz 20:00, brīvdienās no 9:00 līdz 17:00)

sazinoties ar savu ģimenes ārstu.

• Vakcīna pret Covid-19 ir bez maksas. Vakcinācija notiek vakcinācijas kabinetos visā Latvijā, kā arī to ģimenes ārstu praksēs, kuri piekrituši piedalīties vakcinācijas nodrošināšanā. Šo ārstniecības iestāžu un ģimenes ārstu prakšu adreses un kontaktinformācija atrodama īpaši izveidotā vakcinācijas kabinetu kartē, kas aplūkojama Nacionālā veselības dienesta interneta vietnē: www.vmnvd.gov.lv/lv/covid-19-vakcinacijas-kabinetu-karte.

Izmantoti Slimību profilakses un kontroles centra materiāli

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.