Foto – Valdis Semjonovs

Vakcinācija pret miksomatozi 0

Esmu nelielas trušu saimes īpašniece. Nu jau trīs gadus jūnijā sertificēta veterinārārste vakcinē manus trušus pret miksomatozi un hemorāģisko slimību, izmantojot vakcīnu Pestorin mormyx. Pirms tam tie reizēm slimoja ar miksomatozi, bet samērā viegli.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

2009. gadā vieglā formā mazliet slimoja arī vakcinētie, 2010. gadā neslimoja nemaz. Diemžēl pērn vakcinētie slimoja ļoti smagi, apmēram ceturtā daļa saimes aizgāja bojā! Pieaugušus dzīvniekus, redzot pirmās slimības pazīmes, var nokaut, bet ko darīt ar divus trīs mēnešus veciem? Kā rīkojas šķirnes trušu audzētavās? Zinu, ka arī tur slimo. Ko darīt?
 Vija Liepas pagastā

 

Vakcīna pret miksomatozi satur dzīvu vīrusu. Trušiem vakcinācija var izraisīt reakciju, kas atgādina saslimšanas sākumu, bet tas pāriet nedēļas laikā. Imunitāte pēc vakcinācijas izveidojas 10 – 20 dienās. Ja dzīvnieks inficējies pirms vakcinācijas vai dažas dienas pēc tās, viņš parasti smagi saslimst un iet bojā. Ja trusis sasirgst pēc mēneša vai vēlāk, izdzīvošanas iespēja ir daudz lielāka. Vakcinācijas rezultāti ir atkarīgi no tās režīma stingras ievērošanas, dzīvnieka organisma stāvokļa un reaģēšanas spējas, vakcīnas kvalitātes – norāda LLU Pārtikas un vides higiēnas institūta docents, studiju kursa “Infekcijas slimības” vadītājs Roberts Trubka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” Patoloģijas nodaļas vecākā eksperte Inga Pigiņka atgādina, ka vakcīna Pestorin mormyx pasargā tikai sešus mēnešus, tāpēc pret miksomatozi truši jāvakcinē divas reizes gadā. Papildus obligāti jāveic vispārēja telpas, pakaišu, būru, silīšu dezinfekcija. Ja truši nobeidzas pēkšņi, bez klīniskām pazīmēm, pārējos dzīvniekus ganāmpulkā var pasargāt, veicot profilaktiskos dezinfekcijas un vakcinācijas pasākumus.

 

Speciālisti iesaka vakcinēt trušus pret miksomatozi viena mēneša vecumā. Jāatkārto pēc mēneša pret miksomatozi un hemorāģisko slimību un vēl pēc četriem mēnešiem pret miksomatozi. Vaislas trušus vakcinē divas reizes gadā – martā un septembrī.

 

Saimniecības “Brālīši trusīši” īpašniece Ligita Štelmahere stāsta, ka parasti ganāmpulkā saslimst tikai daži truši. Ievērojot slimības pirmās pazīmes, šos dzīvniekus saimniecībā vienmēr likvidē, neraugoties uz to vecumu. Lai nenotiktu masveida inficēšanās, steigšus veic visas saimes revakcināciju. Šogad saslimis viens trusis, kurš tūlīt likvidēts, bet pārējie, kas bijuši vakcinēti ar komplekso vakcīnu Pestorin mormyx, revakcinēti ar Myxoren, pēc tam vairāk neviens dzīvnieks nav saslimis.

– Siltais rudens un arī ziemas sākums bija ļoti labvēlīgs miksomatozes izplatībai, – atzīst L. Štelmahere. – Vakcīna dod imunitāti uz pusgadu, tāpēc jāparēķina, vai tās iedarbība nav jau beigusies. Lai varētu veikt revakcināciju, pēc vakcinācijas jāpaiet vismaz divām nedēļām.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.