Foto – Shutterstock

Pirmslaulību mācības. Vai tiešām vakcīna pret šķiršanos? 1

Labklājības ministrija (LM) ieviesīs pirmslaulību mācības pāriem, kuri gatavojas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļā. Patlaban turpinās to nevalstisko organizāciju un ekspertu pieteikšanās, kuri gatavi uzņemties izstrādāt šo mācību programmu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

LM paredzējusi, ka pāriem šais mācībās stāstīs par civiltiesiskajiem, psiholoģiskajiem, sadzīves un citiem aspektiem. Ideja, ka šāda pirmslaulību apmācība būšot, iezīmējusies, jau veidojot ģimenes valsts politikas pamatnostādnes. “Sabiedriskās apspriešanas laikā, uzklausot dažādu jomu ekspertus, konstatējām, ka šī ir viena no jomām, kurā cilvēkiem trūkst informācijas. Kaut vai par tiesisko atbildību pie laulības šķiršanas – gan attiecībā uz bērniem, gan mantiskajām attiecībām un tamlīdzīgi,” skaidro LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā referente Baiba Abersone. Bez juridiskās informācijas ministrija vēlas pārus izglītot arī par dažādiem psiholoģiskajiem un sadzīviskajiem aspektiem laulībā, jo pāru samierināšanas procesi liecinot, ka konflikti laulāto starpā nereti samilst kāda sadzīviska sīkuma, neizrunāta aizvainojuma vai cita psiholoģiska iemesla dēļ.

“Mācības nav plānotas kā recepte laimīgai laulībai, bet mēs gribētu cerēt, ka tas cilvēkiem palīdzēs labāk sagatavoties dažādiem sarežģījumiem, ar ko var nākties saskarties laulības laikā,” saka B. Abersone. Mācības piedāvās tikai pāriem, kas jau lēmumu par precībām pieņēmuši. Otrs LM mērķis esot arī samazināt šķirto laulību skaitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Programmas izstrādātāji tiks noteikti publiskā iepirkuma procedūrā, tāpēc, kamēr turpinās pretendentu pieteikšanās un cenu aptauja, LM atsakās izpaust, cik līdzekļu tad jaunajiem pirmslaulību kursiem varētu iziet. Ministrija aplēsusi konkrētu summu, ko gatava tam atvēlēt, taču pagaidām to neatklāj. “Pretendentiem ir jānosauc sava cena un jāprezentē piedāvājums, ko tad arī izvērtēsim un izvēlēsimies vislabāko par optimālāko cenu,” skaidro Abersone.

Pirmslaulību mācības nebūs obligātas. Iesniedzot dzimtsarakstu nodaļā laulību reģistrācijas pieteikumu, pāriem tiks piedāvāta iespēja mācību programmu apgūt. Raugoties uz baznīcās rīkotajām pirmslaulību apmācībām, kuras cilvēki labprāt apmeklējot, esot cerība, ka arī pāriem, kas grasās precēties dzimtsarakstu nodaļās, interese izglītoties pirms svarīgā lēmuma būs. Te gan jāpiebilst, ka daļā draudžu šādas apmācības pirms stāšanās vīra un sievas godā ir obligātas un ir pāri, kas tieši šī iemesla dēļ izšķiras par labu laulāties dzimtsarakstu nodaļā. Draudžu piedāvātās mācības arī ir bijis iemesls, kāpēc LM paredzējusi šo programmu tieši pāriem, kuri laulāsies dzimtsarakstu nodaļā.

Mācītājs Kaspars Simanovičs atbalsta šo LM iniciatīvu.”Vairumam pāru, kuri vēlas uzsākt kopdzīvi, pietrūkst izpratnes un zināšanu par to, kā veidojas vīriešu un sieviešu attiecības, kas ir to dinamika, ko no tām gaidīt vai negaidīt. Daudzi dzīvo ilūzijās par to, ko gaida no kopdzīves,” stāsta mācītājs. Viņaprāt, ar šādām zināšanām pārim vieglāk meklēt un atrast risinājumu konfliktsituācijās, kā arī saprast, ka saskaras ar normālu dzīves procesu. “Mēs savos pirmslaulību semināros baznīcā runājam par pamatlietām – sākot no cilvēka fizioloģiskajiem procesiem, beidzot ar emocionālajiem un garīgajiem. Līdzīgi jautājumu bloki būtu iekļaujami arī jaunveidojamajās dzimtsarakstu nodaļu mācībās,” uzskata K. Simanovičs. Vēl, viņaprāt, svarīgi būtu runāt arī par atkarībām un to ietekmi uz laulības un ģimenes dzīvi, jo problēma sabiedrībā ir plaši izplatīta un tieši vai netieši skar gandrīz katru ģimeni. Tāpat, viņaprāt, vērtīgi būtu iekļaut programmā kādas vispārīgas reliģiskas atziņas, un mācītājs neatteiktu arī padomu programmas veidotājiem.

Reklāma
Reklāma

LM pārstāve atklāj, ka jau pieteikušies vairāki pretendenti programmas izstrādei, kas specializējas juridiskajā un psiholoģiskajā jomā. Mācību programmas izstrādes pirmajā posmā paredzēts veikt aptauju, lai noskaidrotu, kas jauniešiem 18 līdz 25 gadu vecumā saistībā ar laulībām šķiet aktuāli. Tas palīdzēšot saprast, kam pievērst vairāk uzmanības. Savukārt jau pēc programmas izstrādes un saskaņošanas tikšot īstenots pilotprojekts, kura ietvaros programmu pārbaudīs, apmācot piecus pārus.

Inta Zīle, psihoterapeite, kas specializējas arī pāru konsultācijās, uzskata, ka šādas mācības ir ļoti nepieciešamas. Viņasprāt, pāri, kas piedalījušies pirmslaulību mācībās, piemēram, reliģiskajās institūcijās, jau pirms precībām ir izdiskutējuši daudz svarīgu lietu, kas viņiem vēlāk palīdz
attiecībās. Speciālistes pieredze liecinot, ka šie pāri ir vairāk sagatavoti grūtībām, kas nenovēršami piemeklē katras attiecības, orientēti uz risinājuma meklēšanu un arī uz tādu attiecību saglabāšanu, kas abiem sniedz gandarījumu. Savukārt tiem, kam šādas mācības
gājušas secen un būtiskās tēmas nav izrunātas arī iemīlēšanās periodā, esot lielāks risks, ka kopdzīves problēmas vēlāk samilzīs. “Pāriem ir svarīgi izrunāt, ko darīt domstarpību gadījumā, saprast, ko kurš uztver kā konfliktu un kā uz to reaģē, ko uzskata par mīlestību, par ko apvainojas, un daudzas citas lietas,” skaidro I. Zīle.

VIEDOKĻI


Vai jūs apmeklētu pirmslaulību mācības?


Līva Kalniņa (25) laulājās dzimtsarakstu nodaļā pirms pusotra gada:
 “Tā kā apprecējāmies pēc septiņu gadu kopā būšanas, tad mums tas bija ļoti pārdomāts un ilgi plānots lēmums un šādas mācības mums būtu liekas. Tomēr, pavērojot šķiršanās statistiku, domāju, ka kaut kas tāds tomēr būtu vajadzīgs. Šobrīd daudz jaunu cilvēku precas, nemaz nesaprotot tāda lēmuma nopietnību un nozīmi. Iespējams, pirmslaulību mācības liktu aizdomāties. Taču daudz kas atkarīgs no tā, kurš, kā un par ko šādos kursos stāstītu. Ja tie tiktu pasniegti interesantā un aktuālā veidā, varbūt pāri aizdomātos par savu rīcību un savas ģimenes problēmas vēlāk mēģinātu risināt, nevis šķirties.”

Artūrs Sokolovs (22), cer apprecēties tuvāko divu gadu laikā:
 “Domāju, ka jā. Šķirto laulību skaits Latvijā ir ļoti liels. Zinu, ka kristiešiem ir saderināšanās kursi baznīcās, kur pārus sagatavo ģimenes dzīvei. Uzskatu, ka arī dzimtsarakstu nodaļās pirms laulībām vajadzētu izrunāt lietas līdzīgā veidā un tādējādi arī iepazīt tuvāk savu partneri. Es pats noteikti šādās apmācībās piedalīšos. Nezinu gan vēl – baznīcas vai dzimtsarakstu nodaļas piedāvātās. Mans uzskats ir – jo pāris labāk iepazīst viens otru pirms laulībām, jo vieglāk viņiem veiksies jau kā precētam pārim.”

Renāte Vilnīte (25), neprecējusies:
 “Es pieļauju, ka cilvēki maz ko zina par civiltiesiskajām lietām un, iespējams, šai jomā var būt kādi zemūdens akmeņi. Taču jāatzīst, ka tie būtu svarīgāki drīzāk tad, ja pāris grasās šķirties, nevis laulību saglābt. Man nav stingra viedokļa – atbalstu šo ideju vai ne. Viss ir atkarīgs no satura. Ja mācības būs saturīgas, tad droši vien tās varētu būtu vērtīgas. Pašai gan laikam liktos jocīgi pirms precībām iet uz kaut kādām lekcijām.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.