Iedzīvotāji drīz nevarēs atļauties iegādāties pārtiku, lauksaimnieki ceļ trauksmi 0
Lauksaimniecības nozare tuvojas izmisuma brīdim, strauji sadārdzinās produktu ražošana, daudzām izejvielām jau šobrīd ir vērojams deficīts, tāpēc Kaspars Melnis, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes loceklis, TV24 “Speciālizlaiduma” studijā aicina valdību izsludināt ārkārtējo situāciju un steidzami pieņemt kādus risinājumus.
“Situācija lopkopības nozarē ir ļoti izaicinoša. Vairs jau nav runa par izejvielu cenu kāpumu, bet gan dažās jomās par deficītu.
Nevar dabūt daudzas izejvielas tieši lopbarībai, kaut vai tos pašus rapšu raušus vai kukurūzu, jo vienkārši to fiziski nav,” stāsta lauksaimnieku pārstāvis.
Mieru nejūt arī tie lopkopji, kuriem ir ilglaicīgi noslēgti līgumi, jo daudzi no tiem tiek lauzti. Par apjomu palielināšanu vispār šobrīd nevar runāt neviena saimniecība.
“Cenas mēs nemaz nezinām un nevaram prognozēt. Rapšu raušu cena uzleca vēl par 100 eiro par tonnu. Mūs vienkārši noliek fakta priekšā, jo vienkārši citur neko nevar uz doto brīdi dabūt.
Arī ražošanā cenas ir ļoti kāpušas, degvielas uzpildes stacijās visi redzam degvielas cenu pieaugumu, arī visi pārējie resursi,” sašutis K.Melnis.
Ko iesākt? Kā tas viss ietekmēs pārtikas cenas? Arī par šo lauksaimnieku pārstāvis ir satraukts: “Redzot visu, kas notiek, mūs ļoti satrauc moments, vai Latvijas iedzīvotājiem turpmāk būs pārtikas produkti pieejami par samērīgām cenām.
Mūs tas uztrauc. Tāpēc rosinām valdībai ārkārtas situāciju. Viņiem ir instrumentu, kā šo situāciju varētu labot vai vismaz samazināt triecienu patērētājiem.”
Kāds ir šis valdībai pieejamais instruments? “Tā ir PVN samazināšana. Polijā vispār ir atcelts PVN, citās valstīs tas ir samazināts.
Ja mēs skatāmies uz labākajām ekonomikām, nevis mēģinām paši pierādīt, tas nepalīdzēs. Citās valstīs situācija nav tik drastiska un dramatiska, kā veidojas pie mums.”