Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Vakar vesels, šodien – insults. Kad vajag steidzamu palīdzību 13

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Piedzīvojot insultu, tā simptomi, tāpat kā smaguma pakāpe un atveseļošanās prognoze visiem nav vienāda – tas atkarīgs no tā, kurā asinsvadā pārtraukta asins plūsma un cik liels smadzeņu apjoms netiek apgādāts ar skābekli. Taču neatkarīgi no insulta veida tiem visiem ir kopēja pazīme – insults notiek pēkšņi.

Kad vajag steidzamu palīdzību

“Pēkšņi ir vienas puses nespēks – ja tiek nosprostota, piemēram, vienas puses miega artērija, tad pretējā ķermeņa pusē attīstās notirpums, pēkšņa parēze (muskuļu vājums) vai paralīze (pilnīgs kustību spējas zudums), parādās vienas sejas puses asimetrija, runas traucējumi. Cilvēks neuztver vai nesaprot, ko runā, vai arī pats runā neskaidri vai nespēj parunāt. Aptuveni 80 procentos gadījumu ir tieši šādas insulta pazīmes,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Ilga Ķikule.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vēl ir cits išēmiskā insulta paveids, kad aizsprostojas mugurkaula artērijas, kas tālāk savienojas pamata artērijā, un tās zari savukārt apasiņo smadzeņu stumbru, kurā atrodas dzīvībai svarīgie centri. Tad simptomi izpaužas ar pēkšņu galvas reiboni, koordinācijas un līdzsvara zaudēšanu, troksni ausīs, redzes traucējumiem, ar sliktu dūšu, neskaidru runu, rīšanas grūtībām.

Tas ir retāk sastopams, taču ļoti bīstams.

Savukārt hemorāģisks insults izpaužas ar pēkšņām galvassāpēm, reiboni, vemšanu, mēdz būt bezsamaņa, kas var ilgt no dažām stundām līdz pat pāris dienām. Ir traucēta rīšana, elpošana, sirdsdarbība, var būt urīna aizture vai nesaturēšana. Cilvēkam ir paralīze un jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, šķība seja. Ļoti smags stāvoklis rodas pēc asinsizplūduma smadzeņu stumbrā.”

Ja parādās pirmās insulta pazīmes, jāreaģē momentāni – jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Tik svarīgais laika faktors

Insulta ārstēšanas iznākums lielākoties atkarīgs no laika faktora, uzsver neiroloģe, jo katrās 15 minūtēs, kad smadzeņu šūnas netiek apasiņotas, par 4% izteiktāki kļūst smadzeņu funkciju traucējumi. Šūnas iet bojā, un tās vietas smadzenēs vairs neatjaunojas.

“Kādreiz pat notiek tā, ka cilvēks no rīta pamostas un nespēj parunāt vai izkāpt no gultas, jo insults noticis vēlu vakarā vai naktī, smadzenēs kāds apgabals ilgstoši bijis bez asinsrites. Bet laika logs, kurā cilvēkam var palīdzēt smadzenēm atgriezties iepriekšējā stāvoklī vai tuvu tam, ir ierobežots: līdz 4,5 stundām trombolīzei – trombu šķīdināšanai ar zālēm vai līdz 6 (reizēm 9) stundām, lai veiktu trombektomiju jeb ķirurģisku tromba izņemšanu no asinsvada.

Reklāma
Reklāma

Lai viss izdotos, svarīgs arī pacienta organisma stāvoklis – kādi ir asinsvadi, vai ir blakusslimības. Dažkārt trombu šķīdināšanas metodi nav iespējams izmantot, jo ir risks, ka pacients varētu sākt asiņot. Jāsa­prot, ka, ievadot speciālo medikamentu asinsritē, trombs tiek šķīdināts ne tikai konkrētajā aizsprostotajā asinsvadā, bet visā organismā. Tāpēc var attīstīties komplikācijas, cilvēkam var sākt asiņot, piemēram, kuņģa čūla, neveselās smaganas,” skaidro neiroloģe.

Hemorāģiskā insulta gadījumā tiks stabilizēti pacienta vitālie rādītāji, pazemināts asinsspiediens, veikta datortomogrāfija, lai izmeklētu un pierādītu asinsvada plīsuma cēloni. Ja tas ir ļoti augsts asinsspiediens, tad ārstēšana ir asinsspiediena korekcija un prettūskas terapija galvas smadzenēm. Ja atklājas, ka asinsizplūduma cēlonis ir asinsvada patoloģija, piemēram, aneirisma, ārstēšanas stratēģija tiek pieņemta kopā ar neiroķirurgiem un invazīvajiem radiologiem.

Atveseļošanās programma

Pēc insulta diemžēl bieži vien saglabājas sekas, piemēram, cilvēks vairs nespēj pakustināt roku. Tas nozīmē, ka galvas smadzeņu reģions, kas atbildīgs par rokas kustībām, gājis bojā. Par laimi, mūsu smadzenēm piemīt brīnumaina spēja – neiroplasticitāte, proti, blakusreģioni var uzņemties plašāku funkciju un daļēji vai pilnībā tikt galā ar insulta posta darbiem: kustību, līdzsvara, jušanas, rīšanas, runas traucējumiem, arī veicināt rokas kustības atjaunošanos.

Tāpēc rehabilitācija, vingrināšanās jāsāk uzreiz pēc insulta, vēl atrodoties slimnīcā. Pētījumi liecina – kas atgūts pirmā gada laikā, tas arī būs. Gads ir nogrieznis, pēc kura var aptuveni spriest par ieguldītā rehabilitācijas darba iznākumu.

UZZIŅA

Izšķir divu veidu insultu:

1. išēmiskais jeb smadzeņu infarkts rodas, kad trombs nosprosto asinsvadu un smadzenēm tiek pārtraukta asins un līdz ar to skābekļa piegāde, tas sastopams visbiežāk;

2. hemorāģiskais insults jeb asinsizplūdums galvas smadzeņu vielā vai starp smadzeņu apvalkiem, to izraisa plīsis asinsvads.

Zināšanai

• Ne vienmēr valsts apmaksātā rehabilitācija ir pieejama uzreiz pēc ārstēšanās slimnīcā. Tāpēc neiroķirurgs Jānis Šlēziņš un inovāciju eksperts Kristaps Krafte radījuši digitālu rehabilitācijas asistentu Vigo tiem insulta pacientiem, kuri saglabājuši kognitīvās iemaņas – spriestspēju un kuriem izdodas nospiest taustiņu uz ekrāna. Programma lietojama planšetdatorā. Tā katram insulta pacientam, izvērtējot viņa funkcionālās spējas, izstrādā atbilstīgu plānu rehabilitācijai mājas apstākļos. Kopā ar lietotni iespējams vingrot, novērtēt savu fizisko un emocionālo stāvokli, vērot progresu.

Attēls: spkc.gov.lv
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.