Vajadzīgs jumta segums privātmājai 0
“Kādi ir labākie jumta segumi privātmājai? Kāda ir izvēle?” Zigurds Saldus novadā
Katram pircējam ir sava gaume un finanšu iespējas. Var aptuveni atšķirt dzīvojamo māju un industriālo ēku jumtu segumus, tāpat pilsētas vai lauku videi piemērotus. Tomēr arī industriālos jumtus reizēm veiksmīgi izmanto savrupmājās, lauku stila segumus – pilsētbūvniecībā. Gala vārds ir pircējam, kurš gatavs apmaksāt arhitekta idejas.
Jumta seguma objektīvam novērtējumam ir trīs parametri – cena kopā ar uzklāšanu, ārējais izskats un ilglaicīgums. Šiem stabilajiem kritērijiem reizēm pievienojas arī subjektīvie, piemēram, ekoloģisks, patīk–nepatīk, vai pieskaņots–nepieskaņots. Ko var iegādāties Latvijas būvveikalos?
Minerāli
Ļoti sen jumtus klāj ar dabīgā akmens slānekļa plāksnēm – dabīgo šīferi. Materiālu iegūst, saskaldot slānekli plāksnēs. Tās pie latām stiprina ar naglām vai speciāliem āķiem. Šāds jumts kalpo ļoti ilgi (100–200 gadu), tomēr ir dārgs. Līdzīgs ir lētākais smilšu šīferis, kas tomēr nekalpo tik ilgi. Akmens jumta šīferis maksā no Ls 14 kvadrātmetrā, Eternit fibrocementa plāksnes – no Ls 9,70 kvadrātmetrā.
Tradicionālie māla dakstiņi arī sevi pierādījuši jau izsenis. Jumta latām tos piestiprina ar skrūvēm vai speciāliem stiprinājumiem. Dakstiņi kalpo ilgi – vairākus simtus gadu.
Fabrikas garantija vien – 50 gadu. Tie ir noturīgi pret klimatiskajiem apstākļiem un ar laiku kļūst tikai izskatīgāki. Mūsdienās ražo pēc izskata līdzīgus betona dakstiņus, kas ir lētāki. Tiem ar laiku krāsa balē, taču iespējams pārkrāsot. Māla dakstiņi maksā no Ls 8,00 kvadrātmetrā, betona – no Ls 4,00 kvadrātmetrā. – Dakstiņiem nepieciešamas izturīgas jumta konstrukcijas, kas tomēr īpaši neatšķiras no Būvniecības normatīvos noteiktajām, – pircējus iedrošina “Monier” tirdzniecības pārstāvis Renārs Vucāns.
Attāla dakstiņu imitācija vēl nesen bija populārais azbesta šīferis. Tas nu Eiropā ir izbrāķēts, vietā no cementa, kaļķa un celulozes šķiedras ražo līdzīgo bezazbesta šīferi. Tas ir elastīgāks par veco materiālu un nopērkams dažādos krāsu toņos. Loksnes stiprina ar skrūvēm vai naglām. Segums kalpo 25 – 45 gadus. Cena no Ls 3,25 kvadrātmetrā.
Koks un niedres
Zem koka šindeļu jumta nosaukuma slēpjas vertikāli plēstu (skaidas), no sāniem plēstu (lubiņas) un zāģētu dēlīšu (šindeļu) klājumi. Šindeļus gatavo no egles, priedes, alkšņa vai apses, pie jumta latām stiprina ar speciālām naglām. Pirms ieklāšanas tos ieteicams impregnēt. Jumts ir ekoloģisks un labi iederas lauku ainavā, aptuvenais kalpošanas laiks – 20 – 30 gadu. Cena, sākot no Ls 23,00 kvadrātmetrā.
Niedru jumtu klāj no 250 – 400 mm bieziem kūlīšiem un pie jumta latām stiprina ar stiepli. To kvalitatīvi izdarīt spēj tikai profesionāli meistari. Šāds Jumts kalpo arī kā bēniņu siltumizolācija. Segumam ir dabisks izskats, īpaši piemērots lauku stila mājām. Cena – no Ls 30 kvadrātmetrā.
– Pareizi klāts, uzturēts un kopts niedru jumts nokalpos arī 100 gadu, – pārliecināts SIA “Niedru jumti” projektu vadītājs Antons Knesis.
Metāls
Metāla jumta segumus gatavo no viļņota, profilēta vai valcēta melnā vai krāsainā metāla skārda. Viļņotās un profilētās loksnes pie jumta latām stiprina ar skrūvēm. Valcprofila loksnes savieno salokot (valcējot) un pie latām stiprina ar speciāliem āķīšiem. Šāds segums ir ūdensdrošāks un kalpo 15 – 40 gadu, toties kapara – vairākus simtus gadu. Jo biezāks ir metāls un vairāk tam aizsardzības slāņu, jo ilgāks kalpošanas laiks. Pabalējušu vai viegli korodētu segumu atjauno pārkrāsojot. Metāla jumtu klājot, jāievēro pareizā tehnoloģija, lai kondensāts nenokļūtu bēniņos vai siltumizolācijā. Tāpat jārūpējas, lai lietus laikā nerodas paskaļš troksnis.
– Kvalitatīva metāla jumta segumu cenas nebūs zemākas par Ls 4,20 kvadrātmetrā, – pārliecināts “Borga” pārstāvis Andris Otmanis.
Bitumens
Bitumena viļņotās loksnes ir vieglas, lielas un ērti ieklājamas. Tās ražo no organisko šķiedru kompozītmateriāla, piesūcinot ar krāsu un bitumenu. Šis segums ir lēts, loksnes ar laiku saulē deformējas un izbalē. Tam ir salīdzinoši īss kalpošanas laiks (5–15 gadi), tādēļ materiālu bieži izmanto palīgbūvēm un pagaidu būvēm. Cena, piemēram, Onduline PP ir Ls 3,03 kvadrātmetrā.
Bitumena šindeļi top no bitumena un stikla šķiedras armējuma, kas pārklāts ar minerālu skaidiņām. Tos stiprina ar naglām uz līdzenas pamatnes, piemēram OSB plātnēm. Tie ir lokani, piemēroti arī ieklāšanai uz sarežģītas formas jumtiem. Saulē uzkarstot, šindeļi savstarpēji salīp un izveido vienlaidu pārklājumu, nodrošinot kvalitatīvu jumta segumu uz 20 – 40 gadiem. Tomēr bitumena šindeļi mēdz ātri apsūnot, jumta tecēšanas gadījumā grūti atklāt bojāto vietu. Cena – no Ls 3,00 kvadrātmetrā.
Bitumena uzkausējamo segumu divās kārtās piekausē plakaniem un lēzeniem jumtiem ar gāzes degli. Ruļļmateriāls izmaksā maz, to vienkārši un ātri ieklāt. Kalpo 20 – 35 gadus. Vienas apakšējās kārtas cena, sākot no Ls 1,20 kvadrātmetrā, abas kopā izmaksā virs Ls 3,00.
Zaļais jumts
Sens ir zālāju jumts. To veido uz lēzenas, ar hidroizolācijas materiāliem noklātas pamatnes, pārklājot ar augsnes virskārtu un apstādot ar augiem, reizēm pat kokiem. Zālāju jumti kalpo kā jumta siltumizolācija, tie skaisti izskatās un zaļo apmēram 40 – 100 gadu. Pēdējā laikā tos īpaši iesaka veidot pilsētās, lai palielinātu zaļumu platības.
Šāds segums ir smags, tam nepieciešama stipra jumta konstrukcija. Nelielu jumtu var uztaisīt arī pats, pasūtot cena atkarīga no darba un materiālu apjoma.
– Pamata versijā jumta hidroizolācijas klājuma izveidošana, speciālā zāļu jumtu profilu uzlikšana un oļu – grants slāņa izveidošana izmaksā ap Ls 15 kvadrātmetrā, – zina stāstīt SIA “Jumtu nams” pārdošanas vadītājs Viesturs Pazars.