“Dzirdes aparāts nolietojies, esmu klusuma zonā, bet jaunu nedod…” 0
“7. oktobrī būšu 92 gadus veca Latvijas pilsone. Dzirdes aparātu izmantoju no 2009. gada. Pēdējais termiņš bija no 2012. gada maija. Maijā “Surdocentrs” atsūtīja atgādinājumu, ka dzirdes aparātu izsniegs 2017. gada 20. maijā plkst. 12 dienā. Lai pārliecinātos, ka ar aparātu viss kārtībā, piezvanīju 19. maijā. Man bez paskaidrojumiem noskaldīja, ka mana rinda esot jūlijā. Nupat centrs esot izdalījis 5000 dzirdes aparātu. Man neiznāca… Kādā žurnālā izlasīju, ka Latvijā esot ap 10 000 vājdzirdīgu cilvēku. Mana kreisā auss ir dzirdi zaudējusi pavisam, labā uztver skaņas ar dzirdes aparāta palīdzību. Tā kā aparāts piecu gadu laikā ir nolietojies, esmu jau pilnīgā klusuma zonā. Televizorā skatos kustības, radio ieslēgt nav nozīmes. Visļaunāk ir ar ārsta apmeklējumiem, jo ārsta teikto vairs nesadzirdu. Tagad jau “Surdocentrs” runā par gada beigām, bet brīvajā tirdzniecībā dzirdes aparāts maksā no 200 līdz 2000 eiro. Kurš no vecajiem ļaudīm var to atļauties? Atliek gatavoties pilnīgam kurlumam. Latvijas Nedzirdīgo savienības prezidents Edgars Vorslovs man piedāvāja modinātāju (pie dzirdes aparāta), bet par paša aparāta saņemšanu nemin ne vārda. Vai tad arī viņš nesaprot, ka šādā veidā nedzirdīgie un vājdzirdīgie bez ierunām tiek izslēgti no apkārtējās dzīves norisēm?” Pensionāre, politiski represētā un 2. grupas invalīde Aina Poiša-Sileniece Rīgā
Atbild Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidente Inese Immure: “Personām, kurām pienākas valsts apmaksātie dzirdes aparāti, ir tiesības tos saņemt reizi piecos gados. Ja iepriekš minētais termiņš, tas ir, pieci gadi kopš aparāta saņemšanas brīža, ir beidzies, var uzņemt rindā jauna dzirdes aparāta saņemšanai, kā to paredz Ministru kabineta noteiktā kārtība, kādā Latvijas Neredzīgo biedrība un Latvijas Nedzirdīgo savienība sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un nodrošina tehniskos palīglīdzekļus – tiflotehniku un surdotehniku.
Aina Poiša-Sileniece pēdējo reizi dzirdes aparātu saņēma 2012. gada 10. jūlijā. 2017. gada 6. jūlijā savienībā tika saņemti viņas dokumenti jauna dzirdes aparāta saņemšanai, bet 1. augustā sagatavots lēmums par viņas uzņemšanu rindā. Iespējams, noticis pārpratums, jo savienība nav sūtījusi viņai atgādinājumu par dzirdes aparāta saņemšanu 2017. gada 20. maijā plkst. 12.
Pie mums vērsās arī viņas dēls, domājot, ka dzirdes aparātu var saņemt uzreiz. Mūsu darbinieki informēja viņu par kārtību, kādā saņemami valsts apmaksātie tehniskie palīglīdzekļi. Pirmkārt, tam vispirms jāpiesakās. Otrkārt, savienībā iesniegtos dokumentus izskata 20 darba dienu laikā un pieņem lēmumu par uzņemšanu rindā vai atsaka, ja iesniegtie dokumenti neatbilst prasībām vai nav pagājis norādītais laiks, pēc kura beigām persona var tikt uzņemta rindā jauna tehniskā līdzekļa saņemšanai. Kad pienākusi rinda dzirdes aparāta saņemšanai, personai nosūta paziņojumu.
Pašlaik rindā uz dzirdes aparātu gaida 1804 pieaugušie. Ainas Poišas-Silenieces kārtas numurs tajā ir 1087 (28. septembra dati). Vidēji mēnesī tiek izsniegti 420 dzirdes aparāti, tātad viņa dzirdes aparātu varēs saņemt šā gada decembrī.
Gadā “LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” izsniedz ap 5000 valsts apmaksātu dzirdes aparātu. To pietiek visiem. Vidējais gaidīšanas laiks – seši mēneši, bet bērni, strādājošie un tie, kas mācās, dzirdes aparātu saņem steidzamības kārtā.”