Vairums Salacgrīvas iedzīvotāju neatbalsta apvienošanu ar Alojas un Limbažu novadu 2
Vairums no piektdaļas balsstiesīgo Salacgrīvas novada iedzīvotāju neatbalsta apvienošanu ar Alojas un Limbažu novadu, aģentūru LETA informēja Salacgrīvas novada domes Informācijas nodaļas vadītāja Ilga Tiesnese.
Viņa stāstīja, ka 7.oktobrī noslēdzās Salacgrīvas novada publiskās apspriešana iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanai par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rosināto administratīvi teritoriālo reformu.
Publiskajā apspriešanā par Salacgrīvas novada iespējamo apvienošanu ar Alojas un Limbažu novada administratīvajām teritorijām piedalījās 1317 iedzīvotāji jeb 20,59% no balsstiesīgajiem novada iedzīvotājiem. 94% no iedzīvotāju apspriešanās dalībniekiem nevēlas Salacgrīvas novada apvienošanu ar Alojas un Limbažu novadiem, savukārt 6% atbalsta pašvaldību apvienošanu, teica Tiesnese.
Publiskajā apspriešanā par administratīvi teritoriālo reformu varēja piedalīties ikviens Salacgrīvas novadā deklarētais 18 gadus sasniegušais Salacgrīvas novada iedzīvotājs un novada nekustamā īpašuma īpašnieks.
Tiesnese stāstīja, ka Salacgrīvas novada publiskās apspriešanas rezultāti ir iesniegti Salacgrīvas novada domē un oktobra domes sēdē deputāti skatīs šo jautājumu un pieņems lēmumu par VARAM rosināto administratīvi teritoriālo reformu.
Jau ziņots, ka vasaras vidū notika Salacgrīvas novada uzņēmēju konsultatīvās padomes sēde, kurā uzņēmēji apsprieda jautājumu par administratīvi teritoriālo reformu. Gan uzņēmēji, gan domes pārstāvji bija vienisprātis, ka reforma Salacgrīvas novadam nav nepieciešama.
Konsultatīvās padomes sēdē Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs (RA) pauda viedokli, ka novads ir gana pašpietiekams un spēcīgs, lai administrētu un pārvaldītu visus pienākumus.
Uzņēmēji interesējas, vai VARAM ir izstrādāta stratēģija kā tiks īstenota reforma, uz ko Straubergs atbildēja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) izvairās no tiešām atbildēm un konkrētu informāciju sniegt VARAM nevar, nav arī pētījumu, kas pierādītu apvienošanās nepieciešamību jeb izdevīgumu gan valstij, gan konkrēti apvienotajām teritorijām.
Uzņēmēji, arī novada priekšsēdētājs, pauž uzskatu, ka apvienojoties rajona centrs paliks Limbaži. Salacgrīvas novads paliks kā nomale, līdz ar to naudas plūsma no valsts tiks koncentrēta uz rajona centru. Uzņēmēji ir pārliecināti, ka Aloja un Limbaži nespēs izprast Salacgrīvas problēma, sacīja Tiesnese.
Salacgrīvas novada uzņēmēju konsultatīvā padome pieņēma lēmumu rakstīt domei iesniegumu paužot viedokli, ka neatbalsta administratīvi teritoriālo reformu, jo neskaidro jautājumu ir pārāk daudz un konkrētu priekšlikumu un atbilžu par to kā tiks risinātas novadu skarošās ekonomiskās un sociālās problēmas, un kādi ir gaidāmie ieguvumi un zaudējumi no reformas nav.
Arī biedrība “Tūjaskrasts”, kas apvieno un pārstāv Tūjas ciema un tā tuvumā esošo teritoriju iedzīvotājus, zemju īpašniekus, uzņēmējus un sezonālos viesus-tūristus, neatbalsta VARAM plānoto Salacgrīvas novada apvienošanu ar Alojas un Limbažu novada administratīvajām teritorijām, liecina biedrības sapulces lēmums.
Iedzīvotājiem nav pierādījumu, ka plānotā Salacgrīvas novada apvienošana ar Alojas un Limbažu novada administratīvajām teritorijām dos ieguvumu Salacgrīvas novadam. Tieši pretēji, ir bažas par to, ka šī apvienošana varētu negatīvi ietekmēt Salacgrīvas novada iedzīvotājus, zemju īpašniekus, uzņēmējus un sezonālos viesus-tūristus, uzvēra “Tūjaskrasts” valdes loceklis Kristaps Jankovičs.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada sākumā Salacgrīvas novadā dzīvoja 7228 iedzīvotāji, Limbažu novadā – 16 301, Alojas novadā – 4630 cilvēki.