Vairogdziedzeris un matu kvalitāte. Kā atjaunot galvas rotu 4
Mati ir dabas dota skaistuma rota. Protams, ne katram tie saglabājušies, tomēr, ja tie ir, par tiem var priecāties, ar piebildi – matiem jābūt ne vien labi koptiem, bet arī veselīgiem. Ja kaut kas ar tiem nav kārtībā, tas var liecināt par kādām veselības likstām, to skaitā arī par vairogdziedzera slimībām.
Ģimenes ārste, triholoģe jeb matu problēmu speciāliste Inga Zemīte uzsver, ka matu stāvokli un kvalitāti ietekmē daudzi dažādi apstākļi. Vispirms tā ir iedzimtība, kas nosaka matu struktūru, izturību un citus parametrus. Tikpat svarīga ir galvas asinsrite, kā arī tas, lai būtu adekvāts mikroelementu, piemēram, dzelzs, cinka un vara daudzums organismā. Būtiska ir endokrīnās sistēmas, tajā skaitā vairogdziedzera darbība.
Izkrišana – brīdinājums
Veselības centra 4 endokrinoloģe Inese Strautiņa stāsta: “Normāli ir ik dienu zaudēt ap 100 matu, šādu zudumu parasti pat nejūt. Bet, ja mati izkrīt pastiprināti, tas nereti ir veselības traucējumu simptoms, jo āda un mati arī atspoguļo organisma veselības stāvokli.”
Bieži matu izkrišanu rosina vairogdziedzera slimības, taču nevajadzētu aizmirst par citiem iespējamiem cēloņiem. Tādi, piemēram, var būt nepilnvērtīgs uzturs, kurā trūkst olbaltumvielu, dzelzs deficīts, D vitamīna un citu vitamīnu trūkums, galvas ādas slimības (seboreja, sēnīšslimības).
Pārmērīga matu pakļaušana nelabvēlīgiem faktoriem – ieveidošana, krāsošana, balināšana, ļoti karsta ūdens izmantošana mazgāšanas reizēs – ne tik ļoti rosinās izkrišanu, bet noteikti ietekmēs un bojās matu struktūru.
Tā ir arī vairāku medikamentu blakne, piemēram, ja ilgstoši lieto statīnus holesterīna līmeņa pazemināšanai vai protonu sūkņa inhibitorus (tie darbojas, lai mazinātu kuņģa izdalītās skābes daudzumu) un citus kuņģa skābes sekrēciju samazinošus līdzekļus, ja dzer antibakteriālus līdzekļus un daudzus citus medikamentus.
Arī stress var būt pietiekams iemesls, tajā skaitā tas viss, kas, piemēram, saistās ar dzemdībām, operācijām, vispārējo anestēziju.
Ja vairogdziedzeris pieklibo
Viens no endokrīnās sistēmas dziedzeriem ir vairogdziedzeris. “Tā funkcija organismā galvenokārt ir vielmaiņas aktivitātes uzturēšana,” akcentē daktere Inga Zemīte. “Tas nozīmē – ja vairogdziedzeris darbojas normāli, vielmaiņa un visas ķīmiskās reakcijas notiek organismam piemērotā ritmā. Bet, ja vairogdziedzeris sāk darboties nepareizi, proti, pastiprināti vai pavājināti, ķīmiskās reakcijas norisinās vai nu intensīvākā režīmā, kad enerģijas tiek patērēts vairāk un organisms var sadegt, vai arī palēninātā, kad ķīmisko reakciju ātrums nav pietiekams, lai nodrošinātu vielmaiņas procesus šūnās.”
Ja rodas aizdomas par vairogdziedzera slimību, kas izpaužas ar garastāvokļa maiņām – depresiju vai trauksmi, ar atmiņas traucējumiem, strauju svara zudumu vai pieaugumu, ar ādas, matu un nagu izmaiņām, nespēku, nogurumu, miegainību, ar sirdsdarbības traucējumiem –, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, piekodina endokrinoloģe Inese Strautiņa.
“Ņemot vērā to, ka matu saknīšu šūnas dalās ātri, tām ir ļoti svarīga metaboliskā aktivitāte – adekvāta bioķīmisko reakciju norise,” akcentē ārste Inga Zemīte.
“Ja organisma vielmaiņa vairogdziedzera darbības dēļ vai nu tiek ļoti paātrināta, vai arī palēnināta, bioķīmiskie procesi arī matu saknīšu šūnās notiek nepareizi.
Toties, ja vairogdziedzera darbība ir palēnināta, tiek kavēti arī vielmaiņas procesi šūnās, līdz ar to matiņš aug lēnāk un pārāk vēlu iekļaujas nākamajā ataugšanas fāzē pēc izkrišanas, proti, matu daudzums var samazināties.”
“Hipotireozes jeb pavājinātas vairogdziedzera funkcijas gadījumā ir samazināta organismam svarīgo vairogdziedzera hormonu sekrēcija,” piebilst daktere Inese Strautiņa.
“Ja hormonu trūkst, palēninās vielmaiņa un organisma šūnas nesaņem vajadzīgās vielas, lai normāli dalītos un funkcionētu. Āda kļūst raupja, blāva, tūskaina, bet mati sausi, trausli, lūstoši. Nesaņemot vajadzīgās barības vielas, mata folikuls var iet bojā.”
“Gan vienā (hipotireozes), gan otrā (hipertireozes) gadījumā vairogdziedzera dēļ kopējais matu daudzums tiek iespaidots,” uzsver daktere Inga Zemīte. “Taču arī jāsaprot, ka vairogdziedzeris nav vienīgais, kas nosaka matu kvalitāti. Ja cilvēkam ir ļoti laba iedzimtība, tad pat vairogdziedzera saslimšanas gadījumā nekādu matu augšanas traucējumu var nebūt. Matu veselību nosaka arī citi apstākļi: barības vielu daudzums, kas pieejams matu saknītēm, kopējais dzelzs daudzums organismā un citi.”
Mati spēj pielāgoties
“Ja cilvēks ir pārcietis smagu infekcijas slimību un organisms ir novājināts, cieš arī matu saknes,” norāda daktere Inga Zemīte.
“Ja ir arī vairogdziedzera veselības problēmas, matu kvalitāte var jūtami pasliktināties. Taču ir nepareizi uzskatīt, ka tieši vairogdziedzera situācija atstāj izšķirīgo ietekmi. Te jāmin arī kompensatoriskie mehānismi, kas darbojas matu saknītes šūnās, nodrošinot mata augšanu.
Piemēram, ja cilvēkam ir kāda akūta kaite vai sākusies vairogdziedzera slimība, kad jau sāk mainīties hormonu līmenis, ietekme uz matu veselību ir daudz izteiktāka, nekā ja cilvēkam gadiem ir vairogdziedzera darbības izmaiņas, jo tādā gadījumā mati jau ir pielāgojušies organisma hormonālajam stāvoklim.”
Kopsaucēja meklējumos
Lai atrastu un novērstu matu izkrišanas cēloni, pacientam vajadzētu apmeklēt gan trihologu, gan endokrinologu. Pēc abu dakteru teiktā, jebkurā gadījumā, ja radušās problēmas ar matiem, vispirms jādodas pie trihologa. Bet, ja ir kāda vairogdziedzera kaite, tad pie endokrinologa un jāārstē jau konstatētā slimība. Tikai tad adekvāti var atrisināt ar matiem saistītos veselības traucējumus.
Asinsainā ārsts redz, ir vai nav vairogdziedzera darbībā kādas novirzes. Ja konstatētas pārmaiņas, trihologs ieteiks konsultēties ar endokrinologu.
Viens no neskaitāmajiem variantiem
Daktere Inga Zemīte izstāsta piemēru no savas prakses. “Kāda sieviete sūdzējās, ka pēdējā pusgada laikā viņai mati kļuvuši nedzīvi un sākuši strauji izkrist,” atceras triholoģe.
“Izvaicājot pacienti, izrādījās, ka viņa sūdzas arī par miegainību, par nespēku, biežu nogurumu, ko bija norakstījusi uz pārslodzi darbā. Kad nozīmēju viņai nepieciešamās analīzes, izrādījās, ka sievietei bija paaugstināts viens no vairogdziedzera darbību ietekmējošiem hormoniem – tāds, ko izdala hipofīze, lai stimulētu vairogdziedzera darbību. Tika piesaistīts endokrinologs, lai palīdzētu tikt galā ar šo problēmu. Tikai atrisinot pamatslimību, var apstādināt matu izkrišanu.
Slimība ir pasliktinājusi matu kvalitāti, tāpēc tas jāuzlabo. Šim nolūkam pacientam var tikt izrakstīti vitamīni, lokāli lietojami līdzekļi. Matu stāvokļa uzlabošanai pieejamas arī dažādas procedūras, kas stiprinās matus un veicinās, lai tie augtu biezāki un veselīgāki.
Un vēl – ne vienmēr, izārstējot vairogdziedzeri, iespējams ataudzēt zudušos matus. Ja ir nopietna vēlme to izdarīt, jāizmanto pieejamās procedūras. Piemēram, lai palielinātu matu apjomu vismaz par pusi, tiek pārstādītas cilmes šūnas, izmantotas lāzerprocedūras. Ir ļoti daudz veidu, kā atjaunot matus, kas cietuši vairogdziedzera problēmu dēļ.”
Hipotireozes simptomi
Svara pieaugums
Neauglība
Neregulārs menstruālais cikls
Paaugstināts asinsspiediens
Paaugstināts holesterīna līmenis
Aizcietējumi
Raupja, blāva, tūskaina āda
Locītavu sāpes vai pietūkums
Traucēta atmiņa
Trausli, sausi un novājināti mati
Pastiprināta jutība pret aukstumu
Palēnināta sirdsdarbība
Mūsu ekspertes
Inese Strautiņa, Veselības centra 4 endokrinoloģe
Inga Zemīte,ģimenes ārste, triholoģe