Foto: Ieva Krūmiņa

Bitenieks: Bišu dravā ar eksperimentiem jāuzmanās 0

Jautājums. Vēlos pasteidzināt bišu attīstību, jo gribu agri gatavot atdaleņus. Kad un kā to vislabāk darīt? JĀNIS TUKUMĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Lai apzināti stimulētu bišu vairošanos un pēc tam prasmīgi veidotu atdaleņus, vajadzīga pieredze un zināšanas, uzskata bitenieks Juris Šteiselis. Viens no svarīgiem aspektiem pavasarī ir – kur ņemt bišu mātes. Bišu masa stropos var būt saaudzēta draudīgā daudzumā, bet mātes vēl netiek tirgotas.

Iesācējam noteikti nevajadzētu tā eksperimentēt ar visām saimēm. Tas var beigties ar pamatīgu spietošanu, turklāt ir grūti saimē mazināt spietošanas noskaņojumu. Tas arī negatīvi ietekmē kopējo medus ražu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vēlas šādi stimulēt saimes, tad no aprīļa to darīt būtu īstais laiks. Šo periodu pieskaņo tam, ka maija otrajā pusē, beigās sāk tirdzniecībā piedāvāt bišu mātes. Ja to vēl nav, saimi var mazināt, ar tās aizvākotajiem periem papildinot citu saimju spēku.

Bišu stimulēšanai der gan kandijs, gan medus, gan speciālas sīrupa paketes. Papildbarību dod nelielām (līdz 500 g) porcijām. Kad tā izēsta, dod nākamo – uzliek virs ligzdas.

Taču jārēķinās, ka tas iespējams īsu laiku, jo, kad sāksies ienesums, bites svešo barību vairs negribēs. Labāk saimes augšanu stimulē medus. Saimi noteikti silti sasedz.

Pirms nopietni iejaucas bišu dzīvē, jāapzinās, kāpēc to dara. Turklāt procesi saimē visu laiku rūpīgi jāuzmana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.