Rainelda Ogle – vairāku paaudžu ģimenes ārste 6
Ģimenes ārste Rainelda Ogle Augstkalnes pagastā strādā 48 gadus un savus 1150 pacientus pazīst vairākās paaudzēs. Pašlaik viņas palīdze Iveta Cēsniece meklē cilvēkus, kuri ģimenes ārstu nav apmeklējuši vismaz divus gadus, un daudzi par to, draudzīgi smejoties, saka: “Oglīte mani lūdzas!”
Par veselīgu dzīvesveidu runātais ne vienmēr atrod dzirdīgas ausis. Piemēram, visu ilgo darba gadu laikā atmest smēķēšanu dakterei izdevies pārliecināt tikai trīs cilvēkus. “Kāds kungs izkūpināja divas cigarešu paciņas dienā, taču, saslimdams ar cukura diabētu, smēķēšanu atmeta vienā brīdī. Taču dažiem amputētas kājas, asinsvados ievietoti stenti, bet viņi turpina pīpēt, aizbildinoties – es tikai trīs cigaretes dienā! Veselīgāk būtu izdzert trīs mazas šņabja glāzītes asinsrites uzlabošanai,” atzīst R. Ogle.
Bērni vakcinēti
Daktere Ogle par galveno savā darbā uzskata bērnu slimību profilaksi. Mazo pacientu skaits gan esot krietni sarucis. 80. – 90. gados Augstkalnē gada laikā dzimuši 35 – 37 bērni, bet tagad pasaulē nākot tikai 5 – 7. Jaunie lielākoties pārcēlušies uz Jelgavu, Rīgu vai ārzemēm. Pie zīdaiņiem ārste pirmo mēnesi brauc katru nedēļu, kaut gan Nacionālais veselības dienests maksā tikai par divām reizēm. Jaunajām māmiņām noderot dakteres padoms. Diemžēl vairākums esot slinkas krūts barotājas, kas var negatīvi ietekmēt bērnu veselību nākotnē.
Gandrīz visi ārstes praksē reģistrētie mazuļi ir vakcinēti, ko viņa atzīst par savas palīdzes nopelnu. Tikai viena bērna vecāki atteikušies no jebkādām potēm, jo izlasījuši tendenciozu rakstu par vakcinācijas kaitīgumu. Pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju nav vakcinētas pāris meitenes, kuru vecāki pret to iebilduši. Arī pati mediķe neiesaka pret to potēties, jo, pēc statistikas datiem, no 100 000 sievietēm ar šo infekciju saslimst tikai divas. Daktere savu ilgo darba gadu laikā nav saskārusies ne ar vienu šādu gadījumu.
Jāuzlabo vēža skrīnings
Noteikumi paredz, ka, veicot zarnu vēža skrīningu, izpildīto slēpto asiņu testu aptverei pacientiem pēc 50 gadu vecuma ģimenes ārsta praksē jābūt 8 – 25%. Dakteres Ogles darba atskaitē šis rādītājs ir 9,7%, ar kuru viņa nav apmierināta. “Pērku aploksnes ar testu, kas nebūt nav lēti, un piedāvāju pacientiem, gandrīz lūdzoties, taču apmēram trešdaļa man to neatnes. Audzējus nav izdevies atklāt, taču nesen ar zarnu vēzi nomira kāds mans 42 gadus vecs pacients. Saslimšanas risku veicina aizcietējumi, čūla un neveselīgs uzturs, taču vēzis ir viltīgs un ne vienmēr iespējams noteikt to izraisošos faktorus,” uzskata ārste.
No sievietēm, kurām atsūtītas aicinājuma vēstules uz krūts vēža un dzemdes kakla skrīningu, to vajadzētu būt apmeklējušām 36 – 50%. No dakteres Ogles pacientēm to izdarījuši 35,47%. Tām, kuras vēl nav bijušas uz pārbaudi, ārste par to atgādina, taču lauku sievām pirmajā vietā ir dārza darbi. Astoņām pacientēm krūts vēzis atklāts 2. un 3. stadijā.
Ja jāmaksā, pie ārsta neiet
“Manu darba gadu gaitā veselības aprūpē ir daudz kas mainījies,” atzīst daktere Ogle. “Padomju laikā, kad no Dobeles brauca fluorogrāfs un apskates bija bez maksas, sanāca cilvēku jūra. Agrāk pie manas mājas allaž stāvēja trīs četras automašīnas, lai vestu vizītēs. Tagad reti kurš aicina, jo trūkst naudas. Ar valsts apmaksātajām potēm ir vakcinēti apmēram 85% manu pacientu, taču pieaugušajiem ar potēšanu pati neuzbāžos, jo uzskatu, ka tā ir iejaukšanās imūnajā sistēmā. Augstkalnē ar smagu gripu saslimst ne vairāk kā viens vai divi cilvēki gadā. Taču pret ērču encefalītu gan vajadzētu vakcinēties. Kad mūsu reģions bija iekļauts nelabvēlīgo zonu sarakstā, valsts bērniem vakcīnu apmaksāja, taču nu reti kurš var šim nolūkam atlicināt ap 30 eiro.”
Ārste ievērojusi – kad cilvēks tiek aicināts uz veselības pārbaudēm, pirmais jautājums ir – vai būs jāmaksā? “Manis visbiežāk pārlapotā grāmata ir kompensējamo medikamentu reģistrs, lai pacienti varētu iegādāties kompensētas zāles vai ar atlaidi. Daudzu ienākumi mūspusē nesasniedz pat 100 eiro mēnesī,” stāsta daktere Ogle.
Cilvēki iecienījuši dziednieku pakalpojumus, kas arī nav par velti, taču ārste iesaka nepaļauties uz kaktu dakteriem. Kāda paciente pēc vārdotājas ieteikuma mēnesi katru dienu pret psoriāzi lietojusi cūku taukus un nav drīkstējusi mazgāties. Sieviete tā smirdējusi, ka visi mukuši pa gabalu, taču slimība nav atkāpusies. Savukārt citai dziedniece ārstējusi žultsakmeņus, kamēr atklāts kuņģa vēzis 4. stadijā.
Veselība – pašu ziņā
Slimību profilakse ne vienmēr izmaksā lēti. Piemēram, uz nodarbībām trenažieru zālē augstkalniekiem jāmēro aptuveni 20 kilometri līdz Kroņaucei. Toties rehabilitācijas centra “Tērvete” ārste Dzintra Sirsone reizi nedēļā ierodas Augstkalnē vadīt vingrošanas nodarbības bērniem ar šķībām mugurām, pensionārēm un jaunām sievietēm. Nodarbības esot kupli apmeklētas. Augstkalnieces nodarbojas arī ar nūjošanu.
Pēc dakteres Ogles domām, liela nozīme veselības saglabāšanā ir uzturam. Ja nedēļu pirms pļaušanas labības lauku nolej ar ķīmiju, skaidrs, ka no tādiem graudiem cepta maize var nelabvēlīgi ietekmēt cilvēka organismu. “Lauku veikalos produktu piedāvājums ir nabadzīgs,” apstiprina ārste. “Laucinieks nevar dzīvot bez gaļas. Tirgotāji to piegādā no Penkules, Ukriem, Talsiem un Tērvetes. Liellopu gaļu veikalā iespējams iegādāties ļoti reti. Neiesaku dot bērniem ar hormoniem barotu vistu gaļu. Kā gan citādi triju mēnešu laikā no cālēna izaug broilers!”
Viedoklis
Ģimenes ārste Rainelda Ogle: “Katram vairāk vajadzētu rūpēties par savu veselību, nevis visu atbildību novelt uz ģimenes ārstu. Prasības pret mums pieaug, taču nav pietiekami līdzekļu. Es, piemēram, braucu ar 23 gadus vecu automobili, kas pastāvīgi jālabo, un darīšu to vēl ilgi, jo nopirkt jaunu nevaru atļauties. Manuprāt, kārtība, ka ģimenes ārstam diennakts laikā jāapmeklē pacients, kurš izsaucis neatliekamo medicīnisko palīdzību, nav pareiza. Gadās, ka kāds alkoholiķis aizbrauc uz attālāku vietu, kur piedzeras un zvana “ātrajiem”. Es taču nedošos uz turieni! Savukārt cits pudeles brālis ataicina mediķus, jo sadomājies, ka ir augsts asinsspiediens, taču pēc tam nekur nav atrodams. Aicinu pacientus veselības problēmu gadījumā vispirms vērsties pie ģimenes ārsta – mani var sazvanīt jebkurā laikā.”