Vairāki dzīvnieki atzīti par domājošām būtnēm – iespējams, tiks ieviests aizliegums šo būtņu vārīšanai, dzīviem esot 37
Britānija jau kļuvusi slavena ar saviem savdabīgajiem likumiem par tā dēvētajām dzīvnieku tiesībām. Tagad to visu papildinājusi iniciatīva saistībā ar moluskiem un desmitkāju vēžiem. Proti, arī krabji, astoņkāji un lobsteri vismaz Britānijā atzīti par saprātīgām būtnēm, kas tādējādi tiem dod tiesības uz “cieņpilnu nāvi”.
Tostarp vēstīts, ka tos joprojām nav aizliegts lietot uzturā. Taču šis likums kļuvis par pirmo soli ceļā uz to, lai ieviestu oficiālu aizliegumu šo būtņu izvārīšanai, dzīviem esot. Konstatēta pārkāpuma gadījumā dzīvnieku tiesību aizstāvis var vērsties tiesā par katru atsevišķo tādu gadījumu. Izdevumā National Geographic lords Goldsmits paskaidrojis, ka esot gluži zinātniski pierādīts – vēžveidīgie un moluski spēj sajust sāpes, tāpēc ir tikai pareizi, ka arī šie dzīvnieki nokļūst šā likumdošanas akta iedarbības sfērā.
Tas praktiski nozīmē to, ka tagad restorāniem nāksies pārskatīt daudzus savus tehnoloģiskos procesus. Patlaban ēdienu pagatavot, vārot omārus vai astoņkājus dzīvus, jau aizliegts arī Šveicē, Norvēģijā un Jaunzēlandē. Un var piebilst, ka pirmajā britu dokumentā, kas pieņemts 2021. gada maijā, par saprātīgām būtnēm atzīti visi mugurkaulnieki, kuriem līdz ar to piešķirtas tiesības uz “komfortablu dzīvošanu”, un ir aizliegta šo dzīvnieku ekspluatācija. Britāniju vispār uzskata par pirmo valsti pasaulē, kas dzīvniekiem pievērsusi tieši šādu uzmanību. Jau 1822. gadā tur pieņemts Likums par cietsirdīgu apiešanos ar ragulopiem, bet 1911. gadā – vispārējais Likums par dzīvnieku aizsardzību, kas paredzēja arī aizliegumu turēt dzīvniekus zvērudārzos.