Vairākas organizācijas zemkopības ministram iesniegs petīciju par bišu aizsardzību no pesticīdiem 0
Latvijas Dabas fonds (LDF), Latvijas Biškopības biedrība un Ekodizaina kompetences centrs šodien zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) plāno iesniegt Eiropas Savienības (ES) pilsoņu parakstīto petīciju par bišu aizsardzību no kaitīgajiem pesticīdiem, ieviešot pienācīgu pesticīdu risku izvērtēšanas procesu, informēja LDF pārstāvji.
LDF atgādināja, ka izstrādātās Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) “Bišu vadlīnijas” līdz pat šim laikam nav saņēmušas vajadzīgo dalībvalstu atbalstu plašākai piemērošanai. Tāpēc ES dalībvalstu organizācijas un pilsoņi turpina aicināt atbildīgās ministrijas apstiprināt “Bišu vadlīniju” pilno versiju, un 8. un 9.maijā vairākās ES dalībvalstīs notiks publiska petīcijas iesniegšana atbildīgajiem ministriem.
LDF lauksaimniecības eksperts Andrejs Briedis norāda, ka ir nepiedodami, ka dalībvalstu un Eiropas Komisijas neizlēmības dēļ kavējas “Bišu vadlīniju” apstiprināšana. “Vai tiešām situācijā, kad pasaulē samazinās kukaiņu, tostarp, apputeksnētāju skaits un daudzveidība, mēs baidāmies no tā, ka varētu darīt par daudz, lai palīdzētu bitēm un citiem apputeksnētājiem? “Bišu vadlīniju” piemērošana ir būtiska, lai samazinātu lauksaimniecības pesticīdu kaitējumu bitēm, un tas ir tikai viens no daudzajiem soļiem, kādus mums vajag īstenot, lai saglabāto pasaules zūdošo bioloģisko daudzveidību,” pauda Briedis.
LDF informēja, ka petīcijas mērķis ir pārliecināt ES valstu valdības, ka jāpieņem daudz augstāki standarti, kuri palīdzētu jau laicīgi konstatēt tos pesticīdus, kuri ir kaitīgi bitēm. ESFA “Bišu vadlīniju” pieņemšana ļautu uzlabot pesticīdu apstiprināšanas sistēmu un iekļautu tajā zinātnisku vērtējumu par pesticīdu kaitējumu apputeksnētājiem. Petīcija norāda lēmumu pieņēmējiem ES, ka ir jāņem vērā pesticīdu ilgtermiņa ietekme uz medus bitēm un to saimēm, kamenēm un vientuļajām bitēm, zemes koncentrācijas pesticīdu ietekme, dažādu pesticīdu kumulatīvā ietekme. Tāpat petīcija uzsver, ka pesticīdi būtu jāizmanto tikai tad, kad visi citas augu aizsardzības metodes ir bijušas neveiksmīgas.
LETA jau ziņoja, ka LDF, Latvijas Biškopības biedrība un Ekodizaina kompetences centrs aicināja iedzīvotājus parakstīt petīciju, kurā pieprasīts ES lēmumu pieņēmējiem aizsargāt bites, balsojot par pienācīgu pesticīdu risku izvērtēšanas procesu.
“Bišu vadlīnijas” 2013.gadā EK uzdevumā izstrādāja EFSA, lai vērtētu trīs neonikotinoīdu grupas insekticīdu – imidakloprīda, klotianidīna un tiametoksama – ietekmi uz apputeksnētājiem, jo bija aizdomas, ka tie ir kaitīgi.
Pagājušā gada pavasarī EFSA publicēja savu atzinumu, kurā apstiprinājās visu trīs vielu kaitīgums, kam sekoja dalībvalstu vairākuma atbalstīts EK lēmums būtiski ierobežot šo vielu lietošanu lauksaimniecībā. Taču saskaņā ar LDF iepriekš pausto, šī ir arī vienīgā reize, kad vadlīnijas ir izmantotas praksē, jo kopš 2013.gada EK nav saņēmusi vajadzīgo dalībvalstu ekspertu atbalstu vadlīniju plašākai piemērošanai.