Vairākas mediķu organizācijas pievienojas LĀB un pieprasa Pavļuta demisiju; arī “Saskaņa” atbalsta 17
Latvijas Māsu asociācija (LMA), Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) un Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA) pievienojas Latvijas Ārstu biedrībai (LĀB) un pieprasa veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) demisiju, aģentūrai LETA apstiprināja organizācijas.
LJĀA valdes priekšsēdētājs Artūrs Šilovs aģentūrai LETA skaidro, ka galvenais faktors, kas mudinājis pievienoties LĀB, bijis konkrēti otrdien publiski izskanējusī plānotā mediķu mobilizācija ar paredzētu kriminālatbildību neiesaistīšanās gadījumā.
“Mums nav skaidrs, ko šis viss nozīmē. Šis nav stils, kurā komunicēt krīzes apstākļos – mēs par šo [mobilizāciju] dzirdam pirmo reizi un mēs par to dzirdam no medijiem, nevis Veselības ministrijas vai Valsts operatīvās medicīniskās komisijas,” pauda mediķis.
Tāpat viņš pauda sašutumu, jo iepriekš Veselības ministrija bija izplatījusi aicinājumu mediķiem brīvprātīgi pieteikties Covid-19 pacientu aprūpei, taču no tiem, kuri šīs anketas aizpildīja, neviens tā arī neesot saņēmis nekādu atgriezenisko saiti. “Ir ļoti daudz cilvēku, kas ir gatavi strādāt, viņi gaida ziņu, arī skaistumkopšanas nozarē strādājošie ir pauduši gatavību, bet nav saņēmuši nekādu vēstījumu,” atklāj Šilovs.
Nepietiekamu informācijas apmaiņu mediķis saskata arī sakarā ar izskanējušo ieceri potenciāli piesaistīt ārzemju ārstniecības personas Covid-19 pacientu aprūpei. LJĀA vadītājs norāda, ka informācijas apmaiņa arī par šo jautājumu ir ļoti skopa, turklāt izskatoties, ka kāds drīzāk imitētu darbību.
Mediķis arī vērsa uzmanību uz faktu, ka šobrīd, piemēram, rezidentu vidū cilvēkresursu praktiski vairs nav, jo visi jau ir novirzīti darbam ar Covid-19 pacientiem.
Arī Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina apstiprināja, ka organizācija pieprasīs ministra demisiju, savukārt LVSADA paziņojumā presei norādījusi, ka “pilnībā atbalsta Latvijas Ārstu biedrības valdes lēmumu par veselības ministra Daniela Pavļuta demisijas pieprasīšanu”.
Kā ziņots, LĀB pieprasa veselības ministra Pavļuta demisiju, pārmetot viņam “Veselības ministrijas ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu”.
Kā aģentūrai LETA apstiprināja LĀB valdes loceklis Kārlis Rācenis, LĀB valdes balsojums “bijis vienbalsīgs”, jo neviens nav balsojis pret. LĀB viceprezidents Roberts Fūrmanis līdzīgi norādīja, ka lēmums pieņemts ar valdes vairākuma atbalstu.
LĀB aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus.
LĀB pauž visas mediķu sabiedrības sašutumu par veselības ministra Pavļuta un VM neprofesionālo pieeju Covid-19 radītās krīzes risināšanā. Tāpēc biedrība atkārtoti uzsver, ka tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, “kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus”.
Saeimas “Saskaņas” frakcija atbalsta Pavļuta demisijas pieprasījumu
Partijas “Saskaņa” Saeimas deputāti šodien frakcijas sēdē nolēma atbalstīt veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) demisijas pieprasījumu, aģentūru LETA informē partijā.
Deputāti uzskata, ka par “haosu epidemioloģiskās krīzes vadībā” ir atbildīga visa valdība kopumā, tomēr pirmām kārtām tā jāuzņemas tieši nozares ministram.
“Saskaņas” frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs akcentē, ka ir skaidri redzams, ka Pavļuts “neprot komunicēt ar mediķiem un viņa darba stils tikai padziļina domstarpības”. Viņš min, ka ar ārstniecības speciālistiem netiek apspriesti nepieciešamie risinājumi, tā vietā tiekot pieņemti voluntāri lēmumi, par kuriem mediķi uzzina pēdējie.
Viņaprāt, veselības ministrs ir personīgi atbildīgs par “bezjēdzīgā” vakcinācijas biroja izveidi un “dārgajām reklāmas kampaņām, kas nedeva rezultātu”. “Viņam ir jāatbild par vasarā zaudēto laiku un nepamatoti atlikto rīcību, kad kļuva skaidrs epidēmijas apmērs rudenī. Pašlaik par ministra augstprātīgo attieksmi, neuzklausot ekspertu ieteikumus un ignorējot mediķu vajadzības, tiek maksāta pārāk augsta cena. Ja Pavļuts pats nesaprot savu atbildību par notiekošo, tad Saeimai viņam uz to ir jānorāda,” uzskata Urbanovičs.
“Saskaņas” deputāti arī atzīmē, ka veselības ministrs nav iestājies par nozares vajadzībām, Saeimā aizstāvot 2022.gada budžetu, kas pārkāpj mediķiem dotos solījumus atalgojuma sakārtošanas jomā. “Kā pēc šādas rīcības var prasīt medicīnas jomas vispārēju mobilizāciju, ja iepriekš ministrs ir parādījis, ka neuzņemas atbildību par viņiem solīto?” norāda Urbanovičs.
Saeimas “Saskaņas” frakcijas deputāti aicina Pavļutu demisionēt, lai vēl vairāk nepadziļinātu uzticības krīzi starp mediķiem un valdību. Taču, ja ministram “trūkst vīrišķības atzīt savu nepiemērotību šim amatam”, frakcija atbalsta pieprasījumu par ministra nomaiņu.
Kā ziņots, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) pieprasa veselības ministra Pavļuta demisiju, pārmetot viņam “Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu”.
Kā aģentūrai LETA apstiprināja LĀB valdes loceklis Kārlis Rācenis, LĀB valdes balsojums “bijis vienbalsīgs”, jo neviens nav balsojis pret. LĀB viceprezidents Roberts Fūrmanis līdzīgi norādīja, ka lēmums pieņemts ar valdes vairākuma atbalstu.
LĀB aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus.
LĀB pauž visas mediķu sabiedrības sašutumu par veselības ministra Pavļuta un VM neprofesionālo pieeju Covid-19 radītās krīzes risināšanā. Tāpēc biedrība atkārtoti uzsver, ka tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, “kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus”.
Arī par VM ieceri jau novembrī izsludināt mediķu mobilizāciju veselības nozare uzzināja šodien no masu medijiem, norādīts mediķu organizācijas paziņojumā.
Biedrība pieprasa, lai VM un veselības ministrs “pārstāj graut Latvijas veselības aprūpes sistēmu”, un uzņemas atbildību par vakcinācijas procesa organizācijas kļūdām. “Jānorāda arī uz to, ka kopš 2021.gada jūlija VM nav apstiprinājusi pacientu prioritizēšanas vadlīnijas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Šis svarīgais uzdevums ir novilcināts un vadlīniju neesamība rada vēl lielāku apgrūtinājumu Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu darbā,” pauž organizācijas pārstāvji.
LĀB arī uzskata, ka pašlaik VM ar paziņojumu par mobilizāciju rada nevajadzīgu trauksmi iedzīvotāju un arī mediķu vidū, lai gan kopš 2020.gada pavasara nav uzrunāts vairums no speciālistiem, kuri brīvprātīgi pieteicās strādāt ar Covid-19 pacientiem. Pirms mobilizācijas sākšanas ir jāveic mērķtiecīga resursu plānošana, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu apmācība. Tāpat nav plāna par to, kur mobilizētie speciālisti tiks nosūtīti, kritiski izsakās ārsti.
Vakcinācija ir svarīgākais Covid-19 profilakses līdzeklis, kura organizēšanai paredzētie līdzekļi ir iztērēti bez reālas atdeves no ieguldījumiem, norāda LĀB. Mediķi pauž, ka sākotnēji ģimenes ārstu darbs esot noniecināts, bet tagad kolēģi tiek vainoti visās ar vakcināciju saistītās problēmās.
“Tāpat tā vietā, lai risinātu veselības aprūpē strādājošo darbinieku atalgojuma jautājumu, valdība visā nopietnībā diskutē par ārvalstu speciālistu piesaisti, kas vēl vairāk demotivē esošo, uz izdegšanas sliekšņa strādājošo, personālu,” pausts paziņojumā.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) par iespējamu veselības ministra demisijas prasīšanu lems pēc trešdien plkst.15 gaidāmās tikšanās ar LĀB pārstāvjiem, premjers sacīja Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā”.
Premjers norādīja, ka pašlaik viņam vēl ir neskaidrs, vai LĀB pieprasītā Pavļuta demisijas prasība balstīta uz otrdien, 26.oktobrī, Ministru kabinetā izskatīto Veselības ministrijas (VM) piedāvājumu sākt medicīnas nozares pārstāvju mobilizāciju, vai problēmas savstarpējā nozares un ministra komunikācijā ir padziļinātākas.
Tāpat Kariņš atklāja, ka ceturtdien, 28.oktobrī, un piektdien, 29.oktobrī, plānotas sarunas ar koalīcijas partneriem, kur viens no galvenajiem tematiem būs tieši LĀB pieprasītā Pavļuta demisija.