Policija pārbaudēs par jauniešu iespējamu seksuālu izmantošanu nometnēs nav guvusi apstiprinājumu aizdomām par noziegumu 35
Valsts policija ir veikusi pārbaudes par jauniešu iespējamu seksuālu izmantošanu jauniešu organizācijas “K.I.D” nometnēs, taču apstiprinājumu aizdomām par noziegumu nav guvusi, noskaidroja aģentūra LETA.
Valsts policija bija sākusi resorisko pārbaudi, balstoties uz savulaik veiktu ierakstu sociālajā tīklā “Facebook” par bērnu nometni un kādas personas komentāru zem šī ieraksta.
Pārbaudes laikā policija noskaidrojusi notikušā apstākļus, pieņēmusi paskaidrojumus no nometnes darbiniekiem un konstatējusi, ka “notikušajā nav noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju”, aģentūra LETA uzzināja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā. Līdz ar to tika pieņemts lēmums par resoriskās pārbaudes izbeigšanu.
Otra resoriskā pārbaude tika sākta pēc Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārsūtītas kādas personas sūdzības par nometni. Pārbaudes rezultātā šogad februārī tika pieņemts lēmums par atteikšanos sākt kriminālprocesu, jo neesot noticis noziedzīgs nodarījums.
Komentējot žurnālistu šonedēļ publicēto pētījumu, policija norādīja – ja kāda persona ir cietusi no iespējamām noziedzīgām darbībām, tā aicināta vērsties policijā ar iesniegumu, un tas tiks izskatīts.
Jau ziņots, ka vairākas jaunas sievietes nākušas klajā ar apsūdzībām, ka laikā no 2013. līdz 2019.gadam viņas seksuāli izmantojuši nometņu rīkotāji no jauniešu organizācijas “K.I.D”, nesen vēstīja portāls “Delfi” un Latvijas Radio. Abu mediju kopīgi veidotā pētījumā uzklausīti astoņu jaunu sieviešu stāsti par viņu piedzīvoto seksuālo uzmākšanos, kas esot notikusi gan nometnēs, gan ar tām saistītos pasākumos un intelektuālo spēļu klubā “Kas? Kur? Kad?”.
Kā norādījuši publikācijas autori, “K.I.D” savulaik bija populāras nometnes krievvalodīgo Latvijas jauniešu vidū.
Dažas sievietes stāstījušas, ka viņas tikušas seksuāli izmantotas, būdamas nepilngadīgas. Vīrieši, kas ar viņām veidojuši attiecības un seksuāli uzmākušies, esot bijuši jauniešu nometņu organizatori un lektori jeb līderi, kā viņi dēvēti iekšienē. Vairāku gadu garumā jauniešu pasākumu organizatori arī citu pieaugušo klātbūtnē ar meitenēm veidojuši nepiedienīgas attiecības un neviens uz to neesot reaģējis. Tikai vēlāk, pēc vairākiem gadiem, meitenes sapratušas, ka tas, ko viņas piedzīvojušas, nav bijušas normālas attiecības vai vienkārši flirts.
Materiāla autori uzskata, ka ir nepieciešama plašāka izmeklēšana no tiesībsargājošo iestāžu puses, turklāt dažos gadījumos esot aizdomas par seksuālu vardarbību, kas meitenēm atstājusi traumatiskas sekas.