Vairākas dīvainas “veselīga dzīvesveida” tendences, par kurām 2019. gadā būtu jāaizmirst 0
Labjūte (no angļu vārda “wellness”) nozīmē pakalpojumus fiziskās un garīgās labsajūtas veicināšanai. Labjūtes tirgus vērtība sasniedz gandrīz četrus triljonus ASV dolāru, tādēļ nav nekāds brīnums, ka daudzi uzņēmīgi cilvēki cenšas atrast savu vietu šajā milzīgajā tirgū, piedāvājot jaunus veidus, kā uzlabot tavu veselību un labsajūtu.
Taču uz vienu labjūtes tendenci vai produktu, kas patiešām nāk par labu tavai veselībai, ir simtiem tādu, kas ir vien īslaicīgs modes kliedziens. Daži no šiem paņēmieniem radīs tikai ievērojamu robu tavā bankas kontā, bet citi var patiešām kaitēt tavam organismam.
Lūk, dažas savādas labjūtes metodes, kas bija modē 2018. gadā, bet, cerams, “nozudīs no skatuves” nākamgad.
Peņa sejas procedūras
Droši vien ne vienam vien atkārās žoklis, dzirdot kā Holivudas zvaigznes Keita Bekinseila, Keita Blanšeta un Sandra Buloka dzied slavas dziesmas peņa sejas procedūrām. Tomēr izrādījās, ka šīs procedūras sejas ādas uzlabošanai tiek veiktas bez minētā vīrieša orgāna tiešas piedalīšanās. Tā vietā tiek izmantoti kosmētiski produkti, kuros viena no sastāvdaļām ir sintēzes ceļā izgatavota molekula, ko sākotnēji iegūst no priekšādiņām, kas nogrieztas, veicot apgraizīšanu jaundzimušiem puikām.
Govju čubināšana
Kazu joga, kuras laikā kazlēni lēkā pa jogas pulciņa dalībniekiem, šādi masējot viņiem muguras, pagaidām vēl netuvojas norietam, tomēr labjūtes nozarē kazām ir parādījies konkurents – govis. Kāda ferma Ņujorkas štatā ASV piedāvā 90 minūšu terapijas seansus ar govīm, un šī metode izplatās arī citās valstīs.
Minētās fermas tīmekļa vietnē teikts, ka govju ķermeņa temperatūra ir augstāka nekā cilvēkiem, un dzīvnieku siltums palīdz cilvēkiem nomierināties un atslābināties. Neapšaubāmi, kontakti ar dzīvniekiem nāk par labu cilvēku veselībai, taču daži jogas eksperti uzsver, ka lopiņu iesaistīšana jogas nodarbībās ir pretrunā ar jogas būtību.
Lai gan dzīvnieki ir jauki, tie tomēr novērš uzmanību un traucē sasniegt nepieciešamo iekšējo koncentrāciju.
Detoksikācijas tējas
Droši vien jūs esat pamanījuši “Instagram” vietnē influencerus, kas popularizē notievēšanas vai detoksikācijas tējas. Izklausās vilinoši, un galu galā tēja taču IR veselīga, vai ne? Tikai ne šīs tējas. “Tajās nav nekādu burvju zālīšu, un, ja kādam arī ir izdevies notievēt, tad šie panākumi vienkārši saistās ar palielinātu šķidruma uzņemšanu, dzerot šo tēju lielos daudzumos,” saka sertificēts personiskais treneris un fitnesa kompānijas “NextLevel Strength&Conditioning” īpašnieks Džefrijs Deiviss.
Apetīti mazinošas ledenes
TV šovu zvaigzne Kima Kardašjana maijā “uzspridzināja” internetu, nopublicējot savā “Instagram” kontā foto, kas reklamē “apetīti mazinošas ledenes uz kociņa”. Taču nav nekādu pierādījumu, ka ledeņu sūkāšana spēj mazināt izsalkumu.
“Apgalvojums, ka šī ledene nomāks jūsu apetīti un palīdzēs zaudēt svaru, ir pārspīlēts,” saka ārste un uztura eksperte doktore Klēra Morisone. Viņa arī kritizēja slavenības par dažādu notievēšanas līdzekļu reklamēšanu sociālajos medijos, uzsverot, ka zīmoli tikai izmanto influencerus, lai palielinātu savu peļņu, bet nav tādu ledeņu, kas patiešām palīdzētu novājēt.
Hidrokolonterapija
Šī ir vēl viena modīga tendence labjūtes nozarē, kas uzplaukusi, lielā mērā pateicoties slavas dziesmām, ko šai metodei “dzied” tādas slavenības kā Gvineta Paltrova un Madonna. Procedūras laikā zarnas tiek izskalotas ar lielu daudzumu ūdens, atbrīvojot ķermeni no toksīniem. Tas palīdzot pret tūsku, aizcietējumiem un pat sekmējot svara zaudēšanu.
Taču doktore Morisone paskaidro, ka galīgi nav nepieciešams “atbrīvoties no toksīniem” šādā veidā. “Jūsu aknas, nieres, zarnas un urīnizvadorgāni tiek galā ar toksīniem dabiskā ceļā,” viņa uzsver.
“Tīrā ēšana”
“Tīrā ēšana”, ar to saprotot dabisku un pēc iespējas mazāk apstrādātu uzturu (augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus un dzīvnieku un augu izcelsmes olbaltumvielas), ir populārs termins, tomēr 2019. gadā no tā vajadzētu atteikties. Lai arī tas noteikti ir veselīgs uzturs, problēma ir metodes nosaukumā.
“Ja jūs kādus pārtikas produktus saucat par ‘tīriem”, no tā izriet, ka citi produkti ir netīri un jums nepiemēroti,” paskaidro doktore Morisone, piebilstot, ka šāds iedalījums labajā un sliktajā pārtikā “kaitē jūsu attiecībām ar ēdienu kopumā”. Tā vietā, lai stingri ievērotu “tīrās ēšanas” baušļus, vai kādu citu diētu, kas pilnībā izslēdz noteiktu produktu lietošanu, vienkārši ievērojiet vispārējos veselīga uztura principus, viņa iesaka.
Ābolu sidra etiķis
Jau vairākus gadus labjūtes entuziasti sociālajos tīklos slavina ābolu sidra etiķi kā panaceju pret visām kaitēm un iedarbīgu novājēšanas līdzekli. Lai gan pētījumi apliecina, ka šim produktam tiešām piemīt zināma iedarbība pret vīrusiem un baktērijām un tas var arī sekmēt svara zudumu, tomēr tas nav nekāds burvju dzēriens, kas sniegs apbrīnojamus rezultātus, brīdina dietoloģe Maja Fellere.
“Jūs varat to lietot mērenos daudzumos, vienlaikus ievērojot sabalansētu diētu, kas būs daudz saprātīgāk, nekā dzert to katru dienu un cerēt uz brīnumu,” viņa saka.
Aktivētā ogle
Ja pārlūkosi fotogrāfijas “Instagram”, noteikti redzēsi dīvainus skatus – cilvēki tīra zobus ar melnu zobupastu, dzer melnu šķidrumu vai zieķē uz sejas melnu masu, cerot ka aktivētā ogle baltinās viņu zobus, palīdzēs atbrīvoties no toksīniem un attīrīs sejas ādu. Bet vai šis produkts patiešām var sniegt cerēto efektu?
Žurnāls “Men’s Health” skaidro, ka vienīgais oficiāli atzītais aktivētās ogles pielietojums ir ātrajā medicīniskajā palīdzībā – ja cilvēka organismā nonākuši dzīvībai bīstami toksīni, aktivētā ogle saista indi, nepieļaujot tās tālāku izplatību no gremošanas trakta uz asinsrites sistēmu. Tādēļ medicīnas eksperti neiesaka lietot aktivētās ogles produktus katru dienu, vēl jo vairāk tāpēc, ka aktivētā ogle kavē uzturvielu uzsūkšanos un dažu medikamentu, piemēram, asinsspiediena regulēšanas zāļu, iedarbību.
Sagatavots pēc “HuffingtonPost”