Foto no ffemagazine.com

“Vairākas diennakts dežūras man ir ļoti bieži”. Mediķu pieredzes stāsti 0

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

Šoreiz ielūkojamies reālos mediķu stāstos par to, cik daudz laika tiek veltīts darbam un kā viņus ietekmē pārslodze.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Portāls Veselam.lv iesāk rakstu sēriju par mediķu pārslodzi, tās sekām un risinājumiem.

Mājas dežūras ārstiem, medmāsām – mikrouzņēmums

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārsts Alfrēds (vārds mainīts) šobrīd strādā divās darbavietās – valsts slimnīcā un vēl citā valsts veselības aprūpes iestādē. “Valsts slimnīcā strādāju pusotru slodzi un teorētiski otrā vietā – pusslodzi, bet, tā kā otrs darbs ir saistīts ar diennakts dežūrām, tad principā laika limits nav normēts vispār – tik, cik nostrādā, tik arī ir, – vai tās ir piecas diennaktis, vai sešas, septiņas vai deviņas. Stundu ziņā tā sanāk kā vēl viena slodze.”

Savukārt medicīnas māsa Svetlana (vārds mainīts) sevi par valsts darbinieku nesauc jau pāris gadus. Viņa atšķiras no kolēģiem, jo, kā pati saka, ir “sava uzņēmuma priekšniece”, pārdodot māsu pakalpojumus, taču tāpat, lai nopelnītu naudu, strādā vairākās vietās.

Svetlana arī stāsta par kādu savu kolēģi, kura pēc nostrādātas dežūras Kuldīgā, savā dzīvesvietā, brauc uz Rīgas slimnīcu, neatpūtusies. Viņa uzsver – “ja nav vairākas darba vietas, tad par pusotru slodzi vienā vietā tāpat ar algu nepietiek.”

Jautāju Alfrēdam, kā viņam veicas ar divu slodžu apvienošanu. Viņš atklāj, ka valsts slimnīcā jāstrādā nodaļā un neatliekamās uzņemšanas klīnikā, kā arī jādežurē diennakts maiņās. “Otrs darbs ir mājas dežūras, kad esmu mājās, bet jebkuru brīdi mani var pasaukt uz jebkuru Latvijas stūri, darbs nav normēts.”

Ne viena, bet divas un vairāk diennaktis darbā

Vairākas diennakts dežūras pēc kārtas Alfrēda praksē gadoties ļoti bieži. “Man ir bijis tā, ka principā ir trīs diennakts mājas dežūras, kur relatīvi esmu mājās, bet visu laiku jābūt ieslēgtam telefonam un vajadzības gadījumā jābūt gatavam braukt; tad ir darbi nodaļā un vēl diennakts dežūra uz vietas slimnīcā. Tāpēc tas mēdz būt trīs, četras, piecas diennaktis darba pēc kārtas.”

Savu un kolēģu darba grafiku Svetlana raksturo šādi: “Es cenšos strādāt tā, ka piecas darba dienas man ir pilnas un sestdiena, svētdiena – brīvas. Diennakts darbiniekiem, ja viņi strādā pusotru slodzi, jāstrādā divas līdz trīs diennaktis nedēļā.” Taču Svetlana mēdz strādāt arī diennakts dežūras. Pāris gadus izdevās no diennakts darba izvairīties, tad gan bijusi labāka pašsajūta, gan atdeve no darba bijusi augstāka. “Diennaktis strādāt ir diezgan smags darbs,” Svetlana secina.

Reklāma
Reklāma
Viņa ir novērojusi, ka no maiņas uz maiņu iet katra trešā medicīnas māsa, taču viņa nav pārliecināta par dienas dežūru medmāsām, “jo daudzi jau slēpj, ka iet uz nakti kaut kur strādāt. Pieņemsim, nostrādā dienu un tad skrien vēl kaut kur strādāt, es zinu arī māsas, kas nestrādā savā profesijā, viņas brauc mazgāt grīdas, ir apkopējas.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.