Vairāk par kombinētām siltinājuma sistēmām 0
“Esmu dzirdējis par kombinētām siltinājuma sistēmām, kas piemērotas mūra mājām. Kā tās darbojās?” Valdis Saulkrastos
Parastais siltināšanas pīrāgs ir apmēram tāds: līmjava, siltinājums, līmjava, siets, špaktele, grunts un krāsa. Lai optimizētu visai ķēpīgo procesu, apķērīgi inženieri izgudrojuši siltinājumu, kas jau rūpnieciski apvienots ar fasādes ārējo apdari – virsmā iestrādātām keramikas (klinkera) plāksnītēm, kuras imitē ķieģeļu mūri. Latvijā šo divi vienā siltināšanas materiālu Tenapors Ceramic no putu polistirola ražo SIA “Tenapors” Dobelē. Līdzīgu piedāvā igauņi, par siltinātāju izmantojot poliuretānu.
Plātnes
Tenapors Ceramic siltinājuma – apdares plātnes izgatavo presformās no priekšputota putu polistirola ar antipirēna (viela, kas slāpē degšanu) piedevām un Vācijā ražotām klinkera plāksnītēm, kas materiālam piešķir stiprību, mehānisko izturību, ugunsdrošību un aizsargā pret klimatisko apstākļu iedarbību.
Sistēmu veido dažādu izmēru un biezuma plātnes ar gludu vai reljefu virsmu daudzajās klinkera plāksnīšu nokrāsās.
Plātnēm pa perimetru ir speciāli veidota pusspunde, kas montējot nodrošina ne tikai savstarpēju pārlaidumu, bet arī precizitāti savienojumu vietās, samazinot iespējamos siltuma zudumus.
Šīs sistēmas var montēt uz dzelzsbetona, keramzītbetona, gāzbetona, ķieģeļu un apmestām mūra sienām. Katrā plāksnē ir atveres ar tajās iestrādātām plastmasas (kopolimera) spolītēm, kas vajadzīgas stiprinājumam ar dībeļiem un nerūsējošām skrūvēm.
Racionālu apšūšanas tehnoloģiju nodrošina trīs veidu plātnes – piedāvājumā ir lielā (670 x 1010 mm), pusplātne (670 x 510 mm) un stūra plātne (670 x 127,5 vai 670 x 247,5 mm). Arī siltinājuma slāņa biezumu var izvēlēties – 50, 80 vai 100 mm. Ja vajag vēl biezāku, apakšā var palīmēt papildus putu polistirola plāksni.
Pēc plātņu montāžas keramikas plāksnītes vēl ir jāizšuvo, piemēram, ar Ceresit CT32 speciālo javu, lai panāktu vēlamo līdzību ar ķieģeļu mūri.
Šādai fasādei ekspluatācijas laikā nav nepieciešama īpaša kopšana, vajadzības gadījumā klinkera plāksnītes var mazgāt ar ūdens strūklu.
Plākšņu siltuma caurlaidība un termiskā pretestība
Plātnes biezums, mm | Putu polistirola biezums, mm |
Siltuma caurlaidības koeficients U, W/m2 K |
Termiskā pretestība R, m2 K/W |
59 | 50 | 0,662 | 1,51 |
89 | 80 | 0,413 | 2,42 |
109 | 100 | 0,330 | 3,03 |
Montāža
Plātņu montāža ir ērta un vienkārša, īpaša kvalifikācija nav nepieciešama. Pirms fasādes siltināšanas pārliecinās par virsmas kvalitāti. Sienām jābūt līdzenām un cietām. Ja apmetumam nav pietiekamas saķeres ar virsmu, tas jānoņem. Ļoti nelīdzenas plaknes izlīdzina ar apmetumu vai distanceriem. Lai pasargātu plātņu apakšējo malu, nodrošinot arī precīzu to izvietošanu, izmanto cinkotas, 1,5 mm biezas cokola līstes atbilstoši plākšņu biezumam. Montāžu sāk no viena stūra un pirmo rindu uz līstes stiprina ar dībeļiem (8 mm diametrā) vai nerūsējošām skrūvēm. Dībeļus betona sienā dzen 40 mm, vieglbetona (arī gāzbetona, keramzītbetona, keramikas) sienā – 60 mm dziļumā. Ja plātnes pa pusspundi sabīda un cieši saspiež, savienojumu vietās spraugas nepaliek. Materiālu liekot, precīzi jāievēro ārsienas ķieģeļu ritms. Proti, nākamo horizontālo kārtu sāk ar vidējo plātni, lai neveidotos vienlaidu vertikāla šuve. Ja nepieciešamas citu izmēru plātnes, tās piezāģē. Keramisko plāksnīšu griešanai izmanto dimanta ripu, putu polistirolam pietiek ar rokas zāģi vai nazi. Keramikas plāksnītes jaunajā vietā pie siltinājuma pielīmē ar minerāljavu.
Pēc montāžas pabeigšanas paliek vēl virsmas šuvošana. Izmanto speciālo javu, kas paredzēta platām šuvēm.
Vispirms ar ūdens strūklu fasādi atbrīvo no netīrumiem un putekļiem. Javu gatavo pēc ražotāja ieteikumiem – samērā sausu, lai netecētu. Pirmās aizpilda vertikālās, tad horizontālās šuves. Javas patēriņš 1 m2 sienas izšuvošanai – aptuveni 4 – 5 kg. Gatava siena ar visiem palīgmateriāliem izmaksā apmēram Ls 30 kvadrātmetrā. Ja nolīgst profesionāļus, jārēķinās vēl ap Ls 12 kvadrātmetrā. Toties mājas fasādē šāda silta ķieģeļu siena bez remonta var iztikt gadus 50 un ilgāk.
– Šī pavasara tendences ēku fasāžu dizainā uzrāda dabīgu toņu un materiālu izmantošanu, tāpēc ražotājs piedāvā deviņas jaunas krāsas keramikas plāksnītēm, – stāsta SIA “Tenapors” pārdošanas pārstāve Līva Kārkliņa.