Vairāk miesas, vairāk šova? Anda Rožukalne vērtē sieviešu šovu “Pati pilnība” 2
Lielo izmēru sieviešu šovs “Pati pilnība” televīzijā “STV Pirmā!” ir pretrunu pilns. Tas sola pārliecināt, ka cilvēks ir svarīgāks par saviem apjomiem, bet sāk ar izģērbšanos un ķermeņu aplūkošanu. Sola pārvarēt sabiedrības stereotipus, nepatiesi vērtējot cilvēkus pēc viņu ārienes, bet ir apsēsts ar izskatu un pakļauj dalībnieces pastāvīgai vērtēšanai.
Piecas nedēļas kopā ar STV šovu “Pati pilnība” jau pagājušas.
Tas pēc struktūras līdzīgs citiem realitātes televīzijas formātiem, kur dalībnieku personības un pārdzīvojumi ir fons reklāmdevēju pakalpojumu demonstrēšanai, bet pārbaudījumi pieskaņoti skatītāju ziņkāres noturēšanai.
Skaistumam nav izmēra?
Izmērs nenosaka skaistumu. Tā diezgan neveiklā valodā dažādu šova notikumu fonā apgalvo tā veidotāji. Ko tur piebilst – skaistumam nevajadzētu būt mērāmam pēc vienkāršiem kritērijiem.
Šovs “Pati pilnība” ir normāla atbilde uz to, ka aptaukošanās un liekais svars raksturo globālās pasaules realitāti. Tā ir atbilde uz neiecietību, ignorēšanu, izslēgšanu, aprunāšanu, nosodīšanu, svara un cilvēka rakstura automātisku savienošanu. Atbilde tiem, kas vienīgo skaistumu redz modes industrijai tipiskās ķermeņa formās.
Tāds šovs ir reakcija uz pastāvīgo spiedienu, ka sievietei līdzās citiem pienākumiem ir jābūt slaidai, staltai, pozitīvai, seksīgai, elegantai, ieturētai un pārdrošai…
Tāpēc arī ideja, ko šovā pārstāv tā vadītāja, stiliste un kustības “body positive” pārstāve Indra Salceviča, ir ļoti dzīvotspējīga. Droši vien, ka tam noder kustība, kuras uzdevums ir pozitīvi skatīties uz savu ķermeni un tā nepilnībām, jo laba dzīve, laimīga un piepildīta dzīvošana nesastāv no izskata vien.
Vai šādas pārliecības uzplaukumam labākā vieta ir komercializēts, labi pārdomāts, izaicinājumiem piepildīts TV šovs?
Vairāk ko mīlēt? Noteikti!
Jums nav liekā svara, jums ir vienkārši vairāk vietas, ko skūpstīt. Tik jauki un pieņemoši “Pati pilnība” dalībnieces vairākkārt iedrošināja komisija šova atlases laikā. Tā ir frāze, ko dažādās modifikācijās izmanto citos šovos, kuru iemesls ir nestandarta izmēra varoņi.
Šovs “Vairāk ko mīlēt” jeb “More to Love” radīts ASV, Kalifornijā, kanālā “Fox” jau pirms desmit gadiem, un tajā liela izmēra neprecējies vīrietis meklēja dzīves mīlestību starp 20 liela izmēra sievietēm.
Šovs bija viena no “Vecpuišu” šovu versijām, tā sākumā vīrietis apsolīja dalībnieces nevērtēt pēc auguma izmēriem. Tomēr ironiski, ka informatīvajos materiālos katras dalībnieces vārdam pretī lasāms viņas svars.
Ballīšu pieredze, ja neesi 90-60-90 izmērā, piedāvāta realitātes šovā “Hello, Beautiful!”, liela izmēra sieviešu ikdienas gaitas centās parādīt šovs “Curvy girl” jeb “Kārdinošā meitene”.
Vēl viens šovs “Big Sexy” tiecās pierādīt modes industrijai, ka tās pārstāvjiem vajadzētu pievērsties reālu sieviešu izskatam, pārvarēt stereotipus, ļaujot vairākām liela izmēra sievietēm kļūt par modelēm. Līdzīgu pieeju izmanto arī “Pati pilnība”, jo tās dalībnieces mācās kustēties kā modeles un citi uzdevumi – izgājiens tērpos pa “mēli”, “make-up”, stila veidošana, modes blogeres vērtējumi apģērbam – ir cieši saistīti ar modes industrijai nepieciešamajām prasmēm.
Daļa no tā ir jauni ētikas principi fotogrāfiju apstrādē un liegums nodarbināt slimīgi tievas modeles.
2014. gads TV šovu vēsturē bija zīmīgs, jo arvien vairāk kanālos bija liela izmēra cilvēku šovi, sākot no “Big Women: Big Love” līdz liela izmēra līgavu šovam. Tie visi centās apgāzt stereotipus par cilvēkiem, kam ir liekais svars, bet darīja to vienādā veidā – vērtējot ārieni un nodarbojoties ar tās uzlabošanu. Citiem vārdiem – lai kāds būtu tavs svars, mēs tevi piespiedīsim izskatīties labi.
Klāt izbalsošana, vai ne?
Realitātes šovs, kas izmanto tik pierasto “zirnekļi burkā” principu, vienlaikus gan dod cerību, gan to atņem. Es runāju par šova ideju, ka cilvēks ir vērtība un nebūtu jārīko sacensības, lai cilvēkus sakārtotu pēc vērtīguma. T
Nav saprotams, kāpēc tā vajadzīga, jo nav skaidrs, kā tiek vērtētas “Pati pilnība” dalībnieces. Pirmā aizgāja mājās, jo labs fotogrāfs uzskatīja, ka savā pirmajā fotografēšanās pieredzē viņa bija mazāk droša un aktīva. Otru dalībnieci citas izbalsoja. Tālākās balsošanās iemesli svārstās variācijās no “viņai viss ir labi, citām vairāk vajadzīgs atbalsts” līdz “viņa patiesi sāk kaitināt…”.
Bet atcerēsimies – šovs solīja sevis pieņemšanu, pašapziņas uzlabošanu, labāku tālāko dzīvi. Vai tas sasniegts? Nezinu, bet šovs solīja un arī sagādāja iziešanu no komforta zonas, lai kas tas arī būtu: izaugsme vai jauna trauma?
Šovs nozīmē pastāvīgu sadzīvošanu ar svešiem cilvēkiem ļoti ciešā kontaktā slēgtās telpās, speciālistu publisku vērtēšanu visam, ko dari – vingro, virpuļo ap stieni, ģērbies vai ģērb citas, publiski rotaļājies ar seksa rotaļlietām vai seksa veļu, pļāpā vakaros vai ballējies.
Rezultātā tapis izdzīvošanas šovs. Pastāvīgā dalībnieču vērošana, vērtēšana, stress, ka jāsadzīvo, jāiederas grupā, – šie izaicinājumi visu padara vēl grūtāku.
Par provokāciju uzskatu modes skati, kurā dalībnieču ceļā bija salikti puķu podi, kurus apgāztu jebkura tipiska izmēra modele, kur nu divas vai trīs reizes lielāks cilvēks, kam jāseko līdzi stājai, sejas izteiksmei, gaitai… Lempīgums, neveiklība tika izraisīta un uzsvērta.
Šova nosaukums ir ļoti ietilpīgs un pasaka galveno – jebkurš cilvēks ir vērtīgs neatkarīgi no izmēra. Taču tas diezgan maz spēj izdarīt, lai mēs par to pārliecinātos, jo dažādo sieviešu paskaļajā bariņā ir ļoti grūti iepazīt katras dalībnieces unikalitāti un personību.
Viņas neizbēgami ir grupa – dalībnieces, kuras cenšas tikt cauri šova uzdevumiem, iegūstot noderīgas zināšanas, izmantojot reklāmdevēju iespējas.
Vai šovs maina sabiedrības stereotipus par apaļīgiem cilvēkiem – neuzdrīkstos vērtēt. Bet tā uzbūve raisa šaubas, vai lielais mērķis tiks piepildīts. Personību izpēte šovā paliek otrajā plānā, pirmajā rodas jauni stereotipi par apaļīgu sieviešu ārienes standartiem.