Vairāk lētāko medikamentu 0
Valsts apmaksāto medikamentu jomā no šā gada 1. janvāra ir vairāki jaunumi. Kompensējamo zāļu saraksts papildināts ar 87 medikamentiem un trim stomas aprūpes precēm, 600 zālēm samazinātas cenas par 5 līdz 35%, un tas ļaus zāles saņemt lielākam skaitam pacientu un ar mazāku pacienta līdzmaksājumu.
Sarakstā iekļautas endokrīno, gremošanas un nervu sistēmas slimību zāles, kuras līdz šim kompensēja tikai individuālā kārtā. Tagad šīs zāles varēs saņemt daudz ātrāk un operatīvāk.
Kopumā kompensējamo medikamentu sarakstā iekļautas 1492 zāles un 150 medicīniskas ierīces.
Kā stāsta Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Māris Taube, pagājušā gada sākumā ieviestā jaunā medikamentu kompensācijas kārtība, kad ārsts receptē norāda zāļu vispārīgo jeb aktīvās vielas nosaukumu un pacientam aptiekā izsniedz lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, ir palīdzējusi ietaupīt budžeta līdzekļus un apmaksāt arvien jaunus medikamentus. Katru gadu valsts kompensē zāles aptuveni 20 tūkstošiem pacientu vairāk. 2011. gadā kompensējamo medikamentu izmaksas uz vienu pacientu bija 155, bet 2012. gadā – 116 lati.
Ja kādam pacientam aptiekā izsniegtās lētākās zāles nesniedz vēlamo terapeitisko efektu, ārsts, norādot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, var izrakstīt citas zāles, sākot ar nākamajām lētākajām attiecīgā vispārīgā nosaukuma zālēm.
2012. gada otrajā pusē tika piešķirti papildu līdzekļi ambulatorajiem pakalpojumiem – gan speciālistu apmeklējumiem, gan izmeklējumiem, kas uzlaboja situāciju. Tomēr tāpat kā līdz šim saglabāsies kvotēšana. “Visur pasaulē, lai konsultētos ar ārstiem un veiktu izmeklējumus, jāgaida rindā,” norāda M. Taube, piebilstot, ka NVD prasa ārstniecības iestādēm izlīdzināt kvotu visa gada garumā, tomēr dažas piešķirtos līdzekļus iztērē jau gada sākumā, tādējādi nereti izraisot pacientu neapmierinātību. Viņš arī uzskata, ka vairāk nekā piecus gadus ilgās rindas uz gūžas endoprotezēšanas operācijām ir veidojušās mākslīgi. “Agrāk ģimenes ārsti uz to deva nosūtījumu pacientiem ar pavisam nelielām pārmaiņām locītavās. Vecāki cilvēki mēdza sacīt: uz operāciju nenākšu, taču no rindas mani laukā nesvītrojiet! Tagad, ja pacients no tās atsakās bez attaisnojošiem iemesliem, viņu no gaidītājiem atskaita, un citiem, kam palīdzība nepieciešama vairāk, kārta pienāk ātrāk,” saka M. Taube.
Šogad vizīte pie ārsta būs vieglāk pieejama grūtniecēm, jo viņu aprūpē ieviests princips: nauda seko pacientam, kas nozīmē, ka valsts maksā par katru sievieti, kura apmeklē konkrēto ārstu. Pērn vairākums privāti praktizējošo ginekologu noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu.
Šogad par valsts līdzekļiem medicīniskās apaugļošanas procedūras plāno apmaksāt 275 sievietēm līdz 37 gadu vecumam (pērn no 1. novembra veiktas 52 šādas procedūras).