Vairāk gaismas no jumta logiem 0

Modernā logu izgatavošanas tehnoloģija ļauj mansardā izveidot daudzpusīgi regulējamus jumta logus, kas nodrošina apburošu skatu uz debesīm, svaigu gaisu un labu apgaismojumu gan darbam, gan atpūtai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tas ir ļoti svarīgi, jo dienasgaisma ietekmē labsajūtu un ieregulē bioloģisko pulksteni, ka vakarā dodamies gulēt noguruši un no rīta mostamies spirgti. Turklāt, jo tumšāks gadalaiks, jo vairāk nepieciešama gaisma. Pretējā gadījumā cilvēks ziemā jūtas kā iemidzis, daži pat ieslīgst depresijā. Labākās zāles pret depresiju ir dienasgaisma, kas iekštelpās ienāk caur logiem un apvieno saules, dabisko un atstaroto dienasgaismu, kas atstarojas no grīdām, griestiem un sienām. Pēc normatīviem vertikālo logu laukumu attiecībai pret grīdu būtu jābūt aptuveni 10 – 15%, svarīgi gan, uz kādu debespusi logi novietoti, vai tie nav aizēnoti ar kokiem, jumta pārkari u.tml. Jo augstāk atrodas logs, jo vairāk telpā iespīd saules gaisma un mazāk nepieciešams mākslīgais apgaismojums. Jumta logi atrodas pavisam augstu, turklāt piemērotākais būs novietojums uz dienvidrietumiem, jo gaisma telpā iekļūs visas dienas laikā un vakaros.

Bērnistaba

Īpaši daudzveidīgi izgaismotām jābūt bērnu un pusaudžu istabām. Dienā bērni spēlējas uz grīdas – tur nepieciešama saules gaisma, savukārt laika pavadīšanai ar draugiem nepieciešams mājīgs apgaismojums. Skolēniem jumta logs vienmērīgi izkliedē gaismu un nodrošina vislabākos apstākļus lasīšanai gan datora ekrānā, gan uz papīra. Vislabāk darba vietu ierīkot pie loga, tomēr gaismai nevajadzētu krist uz datora monitora vai cilvēka. Lai acis atpūtinātu, starplaikos der paskatīties ārā pa logu vai uz interjera elementiem.

Guļamistaba

CITI ŠOBRĪD LASA

Modernajās savrupmājās ir neliels telpu skaits, jo dzīvojamā istaba, ēdamistaba un virtuve bieži tiek apvienotas un mājas kabinetu lieto visa ģimene. Tādēļ bieži vien guļamistaba pārtop par īpašu personīgo telpu, kur var lasīt, skatīties televīziju vai vienkārši pabūt vienam. Guļamistabā ieteicams logus novietot uz ziemeļaustrumiem, jo tad saules gaisma iekļūs telpā no rītiem un istabas temperatūra siltos vasaras vakaros būs patīkama un vēsa, bet pārējā dienas laikā tās daudzums būs ierobežots. Dienas laikā guļamistabā nereti vajadzīgs labs apgaismojums, lai varētu veikt uzkopšanas darbus vai izvēlēties apģērbu, kam noder tiešā dienasgaisma, kas pareizi atstaro krāsas.

Guļamistabā ieteicams logus novietot uz ziemeļaustrumiem, jo tad saules gaisma iekļūs telpā no rītiem un istabas temperatūra siltos vasaras vakaros būs patīkama un vēsa, bet pārējā dienas laikā tās daudzums būs ierobežots.

Modernās slēģu un žalūziju sistēmas var pilnībā aptumšot telpu arī dienas laikā. Vasarā tās aizsargā telpu no pārkaršanas, bet ziemā kalpo kā papildu siltumizolācija. Siltuma regulācija diennakts laikā un laba ventilācija ir būtiska veselīga klimata uzturēšanai, jo nekas nepadara dienas sākumu sliktāku kā pamošanās karstā un piesmakušā istabā.

Dzīvojamā telpa

Mājas galvenā un plašākā ir dzīvojamā telpa, kurā pulcējas ģimene un draugi, lasa grāmatas, skatās TV un klausās mūziku. Daudzās telpas funkcijas nosaka prasības dienasgaismai un mākslīgajam apgaismojumam. Speciālisti iesaka izveidot piecas līdz desmit apgaismotas zonas. Plānojot telpu, dienasgaismai jābūt galvenajai prioritātei un tai caur vertikālajiem un jumta logiem jāiekļūst dzīvojamā istabā pēc iespējas tālāk. Jāierīko sabalansēts mākslīgais apgaismojums vietās tālāk no loga, lai izgaismotu stūrīti lasīšanai, dīvāna mēbeļu grupu, interjera dekorus un ēšanas zonu. Tumši krāsotas sienas, mēbeles un paklāji stipri absorbē gaismu, tāpēc loga rāmjiem, žalūzijām, tapetēm un sienu krāsojumam labāk būt gaišam, lai tas labāk atstarotu dienasgaismu. Mēbeles jānovieto tā, lai neaizšķērsotu dienasgaismas krišanu, televizoram jāatrodas tumšākā, lasīšanas stūrītim – gaišākā vietā.

Reklāma
Reklāma

Virtuve

Mūsdienu virtuve bieži ir ģimenes kopīgā telpa: tur gatavo ēdienu, strādā, atpūšas pieaugušie un spēlējas bērni. Virtuvē ģimene iegulda resursus interjerā un praktiskā tehnikā. Gaismai jārada tāda noskaņa, lai šī telpa pašiem un svešiem liktos pievilcīga. Dienasgaismā ēdiena krāsas ir visdabiskākās, arī žonglēšana ar asiem nažiem, ēdieniem un karstiem traukiem prasa labu apgaismojumu. Apgaismojums jāizvieto virs plīts, virs darba virsmām, kā arī virtuves galda tuvumā. Darbojoties pie virtuves galda, nevajadzētu stāvēt ar muguru pret gaismu. Papildu gaismai nevajadzētu būt pārāk spožai, lai neapžilbinātu acis.

Vannasistaba

No telpas ātrai rīta sejas mazgāšanai vannas istaba kļuvusi ievērojami plašāka un kalpo par relaksācijas vietu. Tas nosaka jaunas prasības apgaismojumam, jo daudzi vannas istabā vēlas vairāk gaismas. To nodrošina pa logu ieplūstošā dienasgaisma, kas dabiski izgaismo telpu un cilvēkus. Dienasgaismā telpas šķiet jaukākas, ādas tonis un seja iegūst maigu izskatu. Ja vannas istabā ir jumta logi, nav jāraizējas par kaimiņu ziņkārību. Dienasgaismu kombinējot ar labu mākslīgo apgaismojumu, panāk pietiekamu gaismas daudzumu kosmētikas uzklāšanai vai kontaktlēcu kopšanai. Veramie jumta logi novērš mitrumu, svaigais gaiss rada patīkamu atmosfēru. Iekšējos apdares darbos grīdai un sienām vislabāk izvēlēties gaišas flīzes, efektīgas ir stikla šķērssienas.

Gaismas tuneļi

Mājās bieži atrodas tumšas palīgtelpas: tualetes, priekšnami, gaiteņi, mantu glabātavas, kurās nekādi nav iespējams iebūvēt jumta logus un ielaist dabisko dienasgaismu. Tomēr dabiskais apgaismojums ir patīkams un palīdz taupīt enerģiju, kas tiek tērēta mākslīgajam. Te palīdz mūsdienu tehnoloģija, kas ar gaismas tuneļiem palīdz saules gaismu lielā attālumā un stūru stūriem iemānīt telpās. Tas ir samērā jauns inženiertehniskās domas produkts un sastāv no teleskopiska tuneļa, kam iekšpusē ir īpašs atstarojošais pārklājums, nodrošinot 98 – 99,5% gaismas atstarošanos. Piemēram, “Brighten Up” komplektā ir ar reflektoru (LigtTracker) papildināts kupols, kas savāc saules starus un novada gaismas caurulē, bet no tās caur izkliedētāju – telpā. Gaismas izkliedētāji (difuzori) ir aprīkoti ar dubultām lēcām – ekskluzīvo “OptiVieW” vai demokrātisko “Vusion”. Caurulē iespējams ievietot mākslīgo apgaismojumu un regulēt gaismas intensitāti. Caurules var novietot vertikāli un horizontāli, tās var būt taisnas, veidot vienu vai vairākus pagriezienus. Saules gaismu iespējams aizvadīt desmitiem metru attālumā un ar vairākiem pagriezieniem. Gaismas pievadīšana pie objekta ir nozīmīga, jo jau metra attālumā gaisma uz pusi zaudē savu intensitāti.

Latvijā nopērkami “Velux” gaismas tuneļi un “Solatube”, ko izplata “MVN serviss”. “Velux” gaismas izkliedētāja komplektam līdzi nāk matēta akrila stikla pakete un balts standarta griestu apdares gredzens. Tā konstrukciju veido bloks no poliuretāna ar 4 mm biezu rūdītu stiklojumu. Rāmis ar pelēko alumīnija pieslēgumu paredzēts plakanam jumta segumam, rāmis ar melno poliuretāna pieslēgumu un bezsvina pieslēguma apakšējo daļu – profilētam jumta segumam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.