Uzzini, kas ir sirdsslimību profilakses stūrakmeņi. Praktiski padomi! 0
Visu oktobri vairāk nekā 600 aptiekās Latvijas iedzīvotājus aicinās parūpēties par savas sirds un asinsvadu veselību, jo tur norisināsies Latvijas Farmaceitu biedrības rīkotā sociālā kampaņa “Sirds tev tikai viena!”, kuru atbalsta arī Latvijas Kardiologu biedrība. Tās laikā aptiekās varēs izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes un kopējo holesterīna līmeni, ieskatīties Slimību profilakses un kontroles centra sagatavotajā bukletā “Vai tu zini, kas ietekmē tavas sirds veselību?”, kā arī saņemt veselības pasi, kur varēs ierakstīt svarīgu informāciju par ikdienā lietotām zālēm un veikto mērījumu rezultātus.
Jāsāk ar pārmaiņām uzturā
“Pēc iespējas mazāk jāēd desas un treknās pastētes, kurās ir daudz dzīvnieku izcelsmes tauku. Tie satur piesātinātās taukskābes, kas paaugstina sliktā jeb zema blīvuma holesterīna līmeni asinīs, palielinot sirds un asinsvadu slimību risku. Toties dārzeņus, šķiedrvielām bagātus graudaugu produktus, piemēram, putraimus vai auzu pārslas vajag ēst pēc iespējas biežāk, liesu gaļu un zivis uzskatot drīzāk par piedevu dārzeņu sautējumiem, salātiem un dažādām putrām,” veselīga uztura principus skaidro Slimību profilakses un kontroles centra Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume. Saskaņā ar jaunākajām nostādnēm, uztura speciālisti gaļu ikdienā iesaka ēst arvien mazāk (pētījumi liecina, ka veģetārisms samazina svaru un sirds un asinsvadu slimību risku), vismaz divas reizes nedēļā to aizstājot ar zivju ēdieniem.
Tikpat nevēlami kā desas un pastētes ir arī kūkas un citi konditorejas izstrādājumi, kuros ir ne tikai daudz cukura, bet arī neveselīgās transtaukskābes, kas veidojas augu eļļu rūpnieciskajā apstrādē. Transtaukskābes sirds un asinsvadu veselībai kaitē daudz vairāk, jo paaugstina ne tikai sliktā holesterīna, bet arī triglicerīdu līmeni un pazemina labā jeb augsta blīvuma holesterīna daudzumu asinīs. Turklāt produktiem, kuros ir daudz taukvielu un cukura, ir arī augsta enerģētiskā vērtība. Tas nozīmē, ka tie ātri vien pārvēršas liekajos kilogramos.
Arī sāls daudzums uzturā ir jāsamazina, jo rūpnieciski ražotajos produktos – maizē, sierā, desās – tas jau pievienots lielā daudzumā. Pētījumi liecina, ka ar gatavajiem produktiem dienā uzņemam ap 75% no visa sāls daudzuma. Tādēļ ēdiena gatavošanas laikā labāk to nepievienot, garšu uzlabojot ar garšvielām, zaļumiem. Te gan der atcerēties, ka arī garšvielām ražotāji mēdz pievienot sāli, tādēļ, tās iegādājoties, rūpīgi jāizlasa, kas rakstīts uz iepakojuma.
“Labāk gatavot mājās pašiem, nevis pirkt rūpnieciski pārstrādātus produktus, kam pievienotas ne tikai dažādas pārtikas piedevas jeb E vielas, bet bieži vien palicis pavisam maz vērtīgu uzturvielu,” uzsver speciāliste. Viņa iesaka pirms pārtikas produktu iegādes rūpīgi izpētīt marķējumu. Portālā “Lasi, pirms ēd” (www.lasipirmsed.lv) var iepazīties ar pārtikas piedevu sarakstu, kur zaļā krāsā iekrāsotas E vielas, ko ārsti un uztura speciālisti uzskata par veselībai nekaitīgām.